Dzień dobry,

w dzisiejszym wpisie chciałabym Ci pokazać, jak szybko okleić gotową okładkę notesu bez bindownicy. Ja będę pracować z mini notesikiem ok. 10 x 10  cm. Pomimo tego, że posiadam bindownicę, to i tak najczęściej sięgam po gotowe bazy. Zarówno jeżeli chodzi o bazy notesowe jak i albumowe. Sposobów na ozdabianie gotowej bazy jest kilka. Możemy okleić całą okładkę albo tylko jej część – czyli do dziurek. Ponieważ ja nie lubię niedoklejonych baz, pokażę Ci, jak ja ją oklejam. Poprzez całkowite oklejenie bazy praca jest bardziej estetyczna, poza tym dodatkowo ma wzmocnioną okładkę.

Jak okleić okładkę notesu?

Na początek “rozbrajamy” nasz notes. Rozginam delikatnie sprężynę i wyciągam kartki oraz okładki. Docinam papier do odpowiedniego rozmiaru – u mnie jest to kolekcja Vintage bisou – Craft O’Clock. Z reguły zostawiam 1,5 cm margines z każdej strony. Jako że mój notesik ma 10-10 cm, więc papier docięłam 13-13 cm. Przyklejam go do okładki.

Następnie ścinam rogi jak na zdjęciu poniżej:

Oklejam mocną taśmą dwustronnie klejoną, zarówno brzegi papieru jak i brzegi okładki:

Zaznaczam sobie igłą introligatorską gdzie mają być dziurki. Z każdej dziurki biorę rozstaw.

Z drugiej strony to wygląda tak:

Przechodzę do oklejania. Zaginam skrzydełka z każdej strony i przyklejam:

Okładki z zewnątrz mamy oklejone, teraz czas na oklejenie okładek od środka. Docinam papier o pół centymetra mniejszy niż okładka. W moim przepadku jest to 9,5 x 9,5 cm. Dodatkowo na przednią okładkę wykorzystuję ścinki i robię dodatkowo małą kieszonkę. Oklejam ją tylko z 3 stron, żeby można było coś do niej wsunąć.

Okładki oklejone. Czas na wycięcie dziurek. Ja to robię przy pomocy nitownicy.

Wszystkie rogi zabezpieczam metalowymi narożnikami. Do każdego narożnika wpuszczam odrobinę magika, nakładam na róg i delikatnie dociskam szczypcami. Po kolei składam wszystko w całość.

Ozdabianie:

Teraz już tylko pozostaje mi ozdobić całość. Początkowo notes chciałam zrobić typowo vintage’owy – ciemny z tuszowaniami. Stwierdziłam jednak, że wersja romantyczna jest bliższa memu sercu. Pomimo tego, że przemyciłam trochę metalu uważam , że jest lekko i kobieco. Tekturki  podtuszowałam, żeby pasowały mi bardziej kolorystycznie do całego projektu. Dodałam kwiaty i napis.

Całość prezentuje się następująco:

Mam nadzieję, że mój kursik Ci się przyda. Pochwal się proszę swoim oprawionym notesem lub albumem.

Pozdrawiam Agnieszka chanya13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.