Hej!

Przyszedł czas na kolejną inspirację w ramach DT. Kartka parawan intrygowała mnie od dawna, więc postanowiłam ją wreszcie wykonać i podzielić się z Tobą moimi notatkami. Zapraszam na mój krótki tutorial.

Kartka parawan, którą widzisz na zdjęciu robiłam drugi raz w życiu, pierwsza nie wyszła do końca tak, jak chciałam, ale też się do czegoś przydała – do nauki, ćwiczeń i wyciągnięcia wniosków na przyszłość 🙂 Kartkę parawan robi się bardzo szybko, a dzięki szablonom, które Ci udostępnię, zrobisz ją migiem.

Zwykle pracuję na miarce centymetrowej, tym razem łatwiej było mi wymierzyć wszystko na cale.

parawan 1

zig zag 1

Do przygotowania kartki “zig zag” potrzebujesz:

 • 2 arkusze papieru 250-300g A4 (lub 1 arkusz 12×12″)
 • 1 arkusz papieru scrapowego 12×12″ dwustronnego
 • klej typu magic, gilotynę lub nożyk, linijkę, ołówek i gumkę do ścierania
 • opcjonalnie: koronka i wszystko, czym chciałabyś udekorować kartkę

Wykonanie

Zacznij od wycięcia wszystkich elementów. Najpierw baza – wytnij dwa prostokąty o wymiarach 105/8” x 51/2“. Następnie wymierz i odetnij róg tak, jak na schemacie. Zbiguj wg schematu, tworząc dwa kawałki bazy o odbiciu lustrzanym, złóż bazę, a następnie wklej jedną część w drugą – prostokąt w prostokąt. Zanim wkleisz bazy w siebie, zobacz, czy po złożeniu nie ma zbyt dużego odstępu od skrzydełek (po środku), jeśli tak, dotnij bazę, którą wklejasz do środka o 1/16“.

Wytnij też opaskę, którą założysz na kartkę, aby się nie rozkładała nieproszona :). Z pozostałej z wycięcia bazy kartki, wytnij pasek o wymiarach 91/2” x 1″ (lub 1 1/2“). Pasek zbiguj jak na schemacie.

zig zag 1

zig zag 3

 

Następnie przygotuj sobie kawałki papieru scrap, którym okleisz pracę. Poleciłam Ci papier dwustronny, ponieważ zwykle obie strony do siebie pasują i będą ładnie wyglądały na warstwach kartki.

zig zag 2

Ja wycinałam elementy w następujący sposób (wysokość x szerokość):

 • 1 duży prostokąt 55/16” x 41/8” do środka kartki
 • 2 prostokąty 55/16” x 4″
 • 2 prostokąty 44/8” x 4″
 • 2 prostokąty 34/8” x 4″
 • 1 prostokącik (na opaskę) 4″ x 7/8

Każdą parę prostokątów teraz przetnij na pół, dzieląc paski tak, aby miały szerokość na 2″ – czyli na pół. Następnie, według schematu na rysunku, wymierz wysokość cięcia skosów i zaznacz ołówkiem, a następnie dotnij każdy element na dany wymiar, ścinając róg prostokątów.

prostokąty

ścinanie brzegów

 

Zagmatwane? Popatrz na zdjęcia 🙂

Pewnie myślisz – po co ciąć każdy prostokąt z osobna i docinać skosy, jak można wyciąć dwa duże prostokąty z papieru scrap, zrobić jeden skos i dociąć na szerokość? Otóż jeśli zrobiłabyś w ten sposób, masz gwarancję, że w momencie klejenia elementów na bazę, wzory Ci się nie zlicują. Tnąc dwa paski z prostokąta, możesz sobie ładnie dopasować wzór na skrzydełkach kartki.

oklejanie

Klejenie i dekorowanie

Teraz pozostało Ci już tylko przyklejać – zanim to zrobisz, możesz przykleić koronkę tak, by brzeg schował się pod przyklejany papier. Z papierami robię tak, aby zachodzące na siebie warstwy przeplatały się stronami papieru scrapowego. Przyklejam papier, pamiętając o dopasowaniu do siebie wzorów na przylegających brzegach.

Na sam koniec zrób opaskę – złóż zbigowany pasek, a następnie załóż go na gotową kartkę tak, by skrzydełka z tyłu zachodziły na siebie. Sklej skrzydełka ze sobą i masz gotową opaskę. Oklej ją papierem scrap 🙂

Udekoruj kartkę według swojego uznania.

koronka

I efekt końcowy:

Mam nadzieję, że mój krótki przewodnik Ci się spodobał i przyda do stworzenia tej niezwykłej formy. Kartka parawan jest bardzo prosta w wykonaniu, a daje niesamowity efekt i sprawia wrażenie pracochłonnej 🙂

Jeśli przygotujesz kartkę według mojego schematu, koniecznie się nią pochwal!

A na koniec – bonus dla Ciebie – schemat kartki do pobrania w formacie PDF.

Pozdrawiam,

Domi!

9 komentarzy

 1. Wspaniały kurs piękna kartka ❤️❤️❤️

 2. Ostatnio myślałam o kartce-parawanie. Dziękuję za czytelny tutorial (choć cali jeszcze nie opanowałam).

  1. Author

   Ja również wolę pracować na centymetrach, ale cale są naprawdę proste 🙂 w tej kartce łatwiej było mi wymierzyć wszystko w calach, bo za dużo byłoby milimetrów 🙂

 3. Forma kartki bardzo ciekawa ale nigdy dotąd nie zrobiłam takiej. Może ten czytelny i dokładny kursik to zmieni? Pozdrawiam ciepło.

 4. Jak odczytac te 10 i 5/8cala na trymerze? bo kompletnie nie mam pojecia jak te kreski tu dzialaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.