Znudziły Ci się tradycyjne formy kartek? Pragniesz rozwinąć swój warsztat i wertujesz listę z nietypowymi formami kartek? A może gonisz za nowinkami i pragniesz zaskoczyć swoich klientów? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś “Tak”, to ten wpis na pewno Cię zainteresuje. Przygotowałam tutorial na coś nowego i ciekawego. Jest to kartka pop-up wazon wypełniona kwiatami. Zapraszam.

Pomysł na tę kartkę zaczerpnęłam z YouTube i po swojemu opracowałam wymiary. Ja zwykle pracuję na calach, ale wiem, że dla niektórych z Was to ciągle czarna magia. Podam więc też wymiary w centymetrach.

Baza kartki

Z kartki A4 wytnij prostokąt o wymiarach 3 × 10 1/2 cala oraz cztery małe kawałki o wymiarach 1 × 3 1/2 cala. W centymetrach to będzie 7,5 × 26,6 cm oraz odpowiednio 2,5 × 8,4 cm.

Następnie zbiguj na 1 1/4, 2 1/2, 3 3/4, 5, 6 1/4, 7 1/2 i 8 3/4, 10 cala, czyli co 1 1/4 cala. Jeśli używasz centymetrów, to zbiguj na 3,2, 6,4, 9,6, 12,8, 16, 19,2, 22,4 i 25,6 cm, czyli co 3,2 cm.

Małe kawałki zbiguj na 1/2, 1 3/4 i 3 cale, oraz odpowiednio 1, 4,2 i 7,4 cm.

Zbigowany papier pozaginaj kością do bigowania w ten sposób, żeby z dużego kawałka utworzyła się jakby łódeczka, wszystkie bigi zaginaj w jedną stronę. To samo zrób z małymi kawałkami, powinnaś otrzymać coś jakby nie zamknięty trójkąt.

Na małe skrzydełko bazy nałóż klej lub taśmę dwustronnie klejącą i sklej bazę. Utworzy się wazon.

Teraz pora dodać stabilizatory do środka wazonu. Nałóż klej lub taśmę na małe skrzydełka czterech kawałków.

Stabilizatory wklejaj w ten sposób, żeby wierzchołek trójkąta był skierowany do środka wazonu. Natomiast skrzydełka przyklejaj wzdłuż bigów na ściankach, jak pokazano na zdjęciu. Zwróć uwagę, że co drugi big jest bez stabilizatora.

Po wklejeniu wszystkich stabilizatorów w środku wazonu powinna powstać czteroramienna gwiazda. Baza składa się prawie na płasko, jest możliwość wysłania kartki w kopercie.

Dekorowanie

Teraz pora udekorować wazon, to już zależy od Twoich preferencji. Ja wzięłam arkusz 04 z kolekcji Dear Diary od Mintay Papers do udekorowania wazonu. Przycięłam po osiem kawałków w dwóch rozmiarach: 2 7/8 × 1 1/8 cala oraz 2 3/4 × 1 cal. W centymetrach to będzie: 7,2 × 2,9 cm oraz 6,9 × 2,6 cm. Krawędzie mniejszego kawałka potraktowałam radełkiem krawieckim i nieco potargałam nożyczkami. Klejem przykleiłam do bazy.

Kwiaty do wazonu wycięłam z książki z elementami do wycinania Flora Book od Mintay Papers. I tu zaczęły się schody. Przyklejałam elementy zarówno do bazy, jak i do stabilizatorów.  Musiałam się przy tym nieco nakombinować, żeby ułożyć ładną kompozycję. Wewnętrzne stabilizatory są rozmieszczone w środku pod kilkoma kątami. Co więcej, z racji tego, że jest to wazon, kwiaty powinny być więc widoczne z każdej strony. Kombinowałam więc mocno, żeby jakoś zakryć tył wyciętych elementów, żeby nie prześwitywały z drugiej strony. Kleiłam kwiaty na dystansach jeden do drugiego i na podwyższeniach z przezroczystej folii. Po tym doświadczeniu stwierdzam, że lepiej mogą się tu sprawdzić dekoracje wycięte wykrojnikami, które wyglądają tak samo z obu stron. Na koniec dodałam pogniecioną wstążeczkę, żeby podkreślić styl vintage projektu.

Ukończona kartka pop-up wazon prezentuje się następująco:

Z kolei z tyłu i po złożeniu na płasko kartka wygląda tak:

Podsumowując, jest to na pewno ciekawy pomysł na kartkę. Co więcej, baza jest bardzo prosta do wykonania. Natomiast zdobienie może przysporzyć nieco trudności, ale nie jest to nic niemożliwego do zrobienia. Zachęcam Cię gorąco do wykonania kartki według tego tutorialu. Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii na ten temat, napisz nam koniecznie w komentarzu, co myślisz o kartce pop-up wazon. Mnie przypomina nieco szalenie popularne ostatnimi czasy flower boxy.

Dziękuję za uwagę i zapraszam ponownie.

Pozdrawiam, Magda Kam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.