Witaj 😉
Dzisiejszym wpisem chciałabym zaprosić Cię na pięcioczęściową serię tutoriali, w których przybliżę Ci technikę budowania kompozycji z elementów do wycięcia. W serii znajdzie się pięć różnych kartek okolicznościowych o różnym stopniu skomplikowania aranżacji. Dziś rozpocznę od kilku porad i wskazówek, a także pokażę Ci jak wykonać bardzo prostą i za razem przyjemną dla oka kompozycję z użyciem wycinanek. Zapraszam!
Na początku gdy myślisz o elementach do wycięcia w Twojej głowie może pojawiać się strach i niepewność – też miałam takie odczucia. W chwili obecnej mogę Cię zapewnić, że nie ma się czego bać i wystrzegać. Kartki z elementami do wycięcia są bardzo proste w wykonywaniu, tworzenie przynosi wiele radości, a każda kolejna praca jest coraz piękniejsza.
Obecnie rynek oferuje ogrom kolekcji, z których można wykonać kompozycje z elementów do wycięcia. Na początek wybieraj te, które posiadają dużo kwiatów, liści, wianki, a także drobne kompozycje kwiatowe. Natomiast gdy nauczysz się budować proste kompozycje z kwiatów, będziesz potrafić wykorzystać inne elementy charakterystyczne dla danej kolekcji (np. zwierzęta, elementy vintage, dziecięce, atrybuty świąteczne, itp.).
Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci zestawy: liści, kolekcję bożonarodzeniową, arkusz z bratkami, a także wianuszki firmy Craft O’clock oraz blok dodatków do wycięcia firmy Mintay By Karola. Oczywiście w zakładce “elementy do wycinania” znajdziesz dużo innych arkuszy o pięknych wzorach i kolorach.
Gdy zdecydujesz się zakupić swoje arkusze z wycinankami powinnaś zastanowić się nad fajnymi i wygodnymi nożyczkami. Na początek polecam Ci wypróbować precyzyjne nożyczki z DPCraft – w moim odczuciu są one bardzo drobne, ale zarazem poręczne. Niektóre scraperki (ze mną włącznie) posiadają wiele różnych par nożyczek. Spowodowane jest to chęcią odnalezienia tych Idealnych 😉
Kolejną rzeczą jaką Ci przybliżę są rodzaje dystansów, które będą tworzyć przestrzenność kompozycji. Wyróżnić tu można:
- Kosteczki 3D – W sklepie Świat Pasji znajdziesz duży ich wybór, mają one różne wysokości – od 0,5mm do 2mm. Możesz posiadać w swojej szufladzie każdy wymiar, lecz nie musisz;) Przewagą takich elementów jest to, iż są one od razu podzielone na drobne kwadraciki oraz posiadają obie strony klejące. Wystarczy taką kosteczkę odkleić z arkusza, nakleić na element, ściągnąć osłonkę z drugiej strony i przyłożyć do papieru.
- Beermata – jest to nic innego jak tektura w jasnym odcieniu o niskiej wadze. To właśnie z beermaty producenci tekturek wycinają laserem wzory, które tak świat scrapbookingu uwielbia. Możesz ją zakupić na arkusze o różnych wymiarach lub wykorzystywać ramki po tekturkach.
- Tektura introligatorska – jest to zlepek celulozowy, podobny do beermaty lecz o większej wadze. Zazwyczaj jest ona w odcieniach szarości i brudnego brązu. Nie polecam nadużywać tektury w pracach, gdyż sprawia ona, iż kartka robi się ciężka.
- Taśmy piankowe – są to taśmy dwustronnie klejące wykonane z pianki o różnej grubości i szerokości. Ich przewagą nad kosteczkami jest możliwość docinania na wybrany wymiar.
- Taśmy montażowe – są one dostępne w sklepach budowlanych. Jest to odpowiednik taśmy piankowej. Mają możliwość utrzymywania ciężkich przedmiotów, co jest ich dodatkową zaletą (zalecałabym ostrożność gdyż nigdy nie wiadomo jak ten klej zadziała na papier scrapbookingowy).
- Karton – jest to nic innego jak tektura falista. Może być ona falowana na 4 mm lub mniej. Jest to surowiec łatwo dostępny – wszystkie koperty i pudełka pocztowe są z niej wykonane.
- Pianka dekoracyjna – zwana także EVA. Nie posiada kleju, występuje w wariantach kolorystycznych jak również z warstwą brokatową.
Teraz gdy przybliżyłam Ci najważniejsze aspekty pokażę jak wykonać prostą kompozycję z elementów do wycięcia z użyciem kolekcji Rajska Jabłoń firmy Galeria Papieru.
Pierwszym krokiem będzie przygotowanie materiałów. Ja wykorzystałam:
- arkusze z kolekcji nr 01 oraz 06,
- bazę kartkową DL,
- wykrojnik Craft Passion,
- ostre nożyczki,
- nożyk do papieru,
- dystans – skrawki tekturek,
- klej do papieru Magik.
Etap I – wycinanie
Tworzenie mojej kartki rozpoczęłam od wycięcia wianka z arkusza nr 06 oraz kilku kwiatów z arkusza nr 01. Na początek polecam wycinać pojedyncze lub podwójne kwiatuszki – będzie Ci łatwiej dopasować je w swojej aranżacji. Dodatkowo jestem zdania, iż warto rozpocząć od wykorzystania wianuszka i dopiero na nim dokładać wypukłe kwiaty – działanie to ma na celu stworzyć większą przestrzenność konstrukcji.
Następnie z wykrojnika i zwykłego białego papieru wizytówkowego wycięłam serwetkę, którą ulokuję na spodzie pod kwiatowym wianuszkiem. Z papieru wycięłam elementy, które nakleję na bazę kartki DL. Wycięłam dodatkowo trzy pasy o szerokości około 3 cm z papieru o marmurkowym wzorze.
Kolejnym krokiem jest podklejenie marmurkowych pasków od spodu. Ja wykorzystałam pozostałości po tekturkach. Ty możesz skorzystać z innych wymienionych wyżej rodzajów dystansu. Następnie kawałki tekturek smaruję klejem Magik i przyklejam w równych odległościach od siebie – około 3 do 4 mm. W ten sposób powstał mi panel, na którym utworzę kompozycję. Mniej więcej w 1/3 wysokości kartki naklejam na płasko (bez dystansu) białą serwetkę, a na niej (również na płasko) wianuszek.
Etap II – nadawanie formy
Teraz należy wygnieść kwiaty, tak by nie były takie płaskie. Wykorzystałam piankę tapicerską, Ty możesz wykorzystać profesjonalną matę do formowania kwiatów, zwykłą gąbkę zmywakową lub kąpielową. Wygniatam płatki kwiatów do zewnątrz delikatnie dociskając dłutko o średnicy ok. 5 – 6mm do gąbki.
Przechodzimy do budowania kompozycji z elementów do wycięcia. Najważniejsze to najpierw ułożyć konstrukcję na “sucho” – bez kleju. Dopasować elementy tak by idealnie odzwierciedlały naszą wizję tego co ma powstać. Biorę w dłoń dwa elementy, które posiadają po dwa kwiaty. Następnie układam je mniej więcej w połowie wysokości wianka.
Kolejne to pojedynczy kwiatuszek ułożony po lewej stronie kompozycji, tak by nachodził delikatnie na poprzednią część układanki. Po prawej stronie układam detal posiadający dwa kwiaty oraz kilka listów i pączków pamiętając, aby on również był wyżej niż ten poprzedni.
Pozostaje dopełnić kompozycję elementem, który będzie usytuowany najwyżej – co za tym idzie – będzie najważniejszym elementem aranżacji. To właśnie na nim ma się skupiać najwięcej uwagi.
Etap III – mocowanie
Gdy ułożenie kwiatów mnie satysfakcjonuje, wykonałam zdjęcie pracy tak by móc ją ułożyć na nowo po doklejeniu dystansów do kwiatuszków. Do najniżej usytuowanych kwiatów – które układałam jako pierwsze nie dokleiłam dystansu. Chcę aby były najniżej z wszystkich wyciętych części – optycznie najdalej od centrum. Po jednej warstwie dystansu doklejam do kwiatów ułożonych jako drugie, zaś do mojego najistotniejszego kwiatka doklejam dwie warstwy dystansu. Ty możesz użyć kosteczek lub taśmy dystansowej o wysokości 1 oraz 2 mm. Następnie wszystko przykleiłam do wianka.
A tak moja kompozycja prezentuje się patrząc od góry:
Oraz od dołu:
Na koniec dokleiłam na środku tekturkę z napisem “Dla Ciebie” i ozdobiłam ją lakierem szklącym by dodać błysku. Moja kartka już jest gotowa. Popatrz jak prezentuje się w efekcie końcowym.
Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię techniką budowania kompozycji z elementów do wycięcia. W kolejnych wpisach tej serii nauczę Cię jak stworzyć coraz to trudniejsze i bardziej skomplikowane aranżacje. Koniecznie spróbuj wykonać kartkę z wykorzystaniem dzisiejszych porad. Pamiętaj żeby pochwalić się swoją pracą w mediach społecznościowych. Będzie nam ogromnie miło jeżeli oznaczysz Świat Pasji oraz mnie Handkate Kasia Tworzy. Zachęcam także do skomentowania tego postu 😉
Miłość i talent do rękodzieła wyssałam z mlekiem matki. Twórca od najmłodszych lat. Nie boję się próbować i eksperymentować w rękodziele. Szalona optymistka, szczęśliwa żona i matka. Moje drugie imię- Sroka.
Piękna kartka 🙂 Ucieszyła bym się gdybym taką dostała. Pozdrawiam
Kartka piękna i wszystko dokładnie opisane i sfotografowane. Mam jednak pewne … ale. Rozumiem że materiał jest adresowany do początkującej scraperki – amatorki. Czyli do mnie . Ale taka osoba raczej nie zainwestowała ogromnych pieniędzy w maszynkę do wykrojników. Raczej ktoś kto robi kartki tylko okazjonalnie nie będzie kupował wykrojników aby je raz wykorzystać. Mam nadzieję że kolejne projekty nie będą bazować na wykrojnikach. Czekam na następne pomysły
Małgorzato, we wpisie chodzi o pokazanie techniki a nie instruowanie że należy używać wykrojników 😉 Dodatkowo zawsze można zastąpić coś czymś – np serwetki papierowe w tym stylu: https://swiatpasji.pl/pl/p/serwetki-koronkowe-ozdobne-biale/18874 mogą się świetnie sprawdzić jako podkład do wianka, albo wedle własnego stylu można nie dodawać serwetki, albo można dodać sizal, albo można dodać serwetkę z beermaty, albo…. i tych ‘albo’ można by wymieniać i wymieniać 😀
Serdecznie zapraszam do grupy: może tam znajdziesz to czego szukasz: https://www.facebook.com/groups/kreatywnyswiatnaszychpasji/