Cześć!

Dziś chcę po raz kolejny zachęcić Cię do podejmowania działań, mających na celu ograniczenie wyrzucanych śmieci. Tym razem na warsztat weźmiemy ubrania, ponieważ chcę zaproponować Ci zabawę, której rezultatem będzie metamorfoza koszulki. Ta część garderoby znajduje się z pewnością w szafie każdej z nas. Jednobarwne, proste t-shirty z czasem spierają się i nie wyglądają zbyt oszałamiająco. Za to są świetnym materiałem do różnych kreatywnych eksperymentów.

Metamorfoza koszulki, którą chcę Ci zaprezentować, jest niezwykle łatwa w wykonaniu i nawet dziecko sobie z nią poradzi! Tym bardziej, że na dziecięcych t-shirtach często pojawiają się trudne do usunięcia plamy. Sposobem, który tu opiszę, możecie je skutecznie zamaskować, przedłużając ciuszkowi życie.

Do wykonania metamorfozy wybrałam koszulkę w kolorze czarnym, jak możesz zauważyć, jest to już dość wysłużona część garderoby.

Materiały, których potrzebujesz to: farby akrylowe, szablon z wybranym wzorem, kawałek gąbki (możesz wykorzystać kuchenny czyścik). Przyda się jakaś paletka do rozprowadzania farb oraz kawałek tektury, nieco większy od szablonu, który zamierzasz użyć.

Na początku umieść kawałek tektury wewnątrz koszulki – zapobiegniesz w ten sposób przesiąkaniu farby na tył koszulki. Całość rozłóż płasko, wygładzając powierzchnię dłońmi. Umieść szablon w wybranym przez siebie miejscu.
Ja zdecydowałam, że użyję szablonu “Koronka” od SnipArt i, wykonany za jego pomocą wzór, umieszczę go w górnej części koszulki.

Teraz pora na farby – wyciśnij na paletkę interesujące Cię kolory (ja wybrałam żółty, czerwony i niebieski odcień farb Dp Craft). Potnij gąbkę na mniejsze kawałki i za jej pomocą nakładaj poszczególne kolory farb. Aby zapobiec przypadkowemu zabrudzeniu koszulki, możesz przesłaniać jej fragmenty papierem.

Farbę nakładaj stosując technikę tapowania. Nie przejmuj się, jeśli jakiś kolor “wyjdzie za linię” – to tylko nada Twojemu projektowi oryginalności.
Metamorfoza koszulki, którą wykonałam, to wyraźnie odcinające się pasy trzech kolorów. Ty możesz pokusić się o jednobarwny nadruk, ułożyć poszczególne kolory w formie okręgu, albo też pokusić się o stworzenie efektu ombre (czyli swobodnego przechodzenia jednego koloru w drugi).

Po zakończeniu pracy pozostaw farbę do wyschnięcia i od razu umyj szablon! Zaschnięta akrylowa farba jest trudna do usunięcia. Pamiętaj o tym również, gdy przypadkowo zabrudzisz tę część koszulki, której nie chciałaś malować – szybko usuń farbę za pomocą wody.
Aby utrwalić wykonany nadruk, przeprasuj koszulkę gorącym żelazkiem używając papieru do pieczenia. Koszulka powinna dobrze znieść nawet kilkanaście prań.
Końcowy efekt mojej pracy możesz zobaczyć na zdjęciu:

Oczywiście, w podobny sposób możesz ozdabiać dowolne tkaniny, na przykład torbę na zakupy. Możesz spróbować wyciąć proste napisy z imieniem swojego dziecka i w ten sposób oznaczyć woreczek na kapcie. Myślę, że znajdziesz jeszcze mnóstwo zastosowań dla tej metody. Koniecznie pokaż je nam linkując do tego wpisu lub oznaczając nas na fejsbuku.
Pozdrawiam serdecznie

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.