Swego czasu pojawił się już na blogu wpis ogólny na temat narzędzi do cięcia. Jednak obecnie chciałabym się pochylić nad tematem nożyczek. Pojawia się wiele pytań: które wybrać, do jakich technik, dlaczego wyglądają tak a nie inaczej itd.? Dlatego tytuł dzisiejszego artykułu brzmi: nożyczki do zadań specjalnych.

Na wstępie wspomnę, że wszelkie informacje jakie przekazuję są na bazie moich doświadczeń, artykuł ten nie ma na celu promowania konkretnej marki czy konkretnych nożyczek. Zamierzam przedstawić mój punkt widzenia na te narzędzia. Dlatego niestety nie mogę się odnieść do kwestii związanej z nożyczkami dla leworęcznych 🙁 . Jestem praworęczna, więc nie wiem jak się pracuje z takimi nożyczkami.

Niemal w każdej twórczości, czy to artystycznej, czy zwykłej codziennej, używamy nożyczek. Osobiście mam wiele rodzajów nożyczek i nożyc, oczywiście w pracowni najwięcej, gdyż tworzę w różnych technikach. Jest wiele firm produkujących nożyczki i nożyce, m-in. Fiskars, Gerlach, Titanium, Westcott, Tonic, itd. Tak samo istnieje wiele różnych typów nożyczek np. fryzjerskie, kuchenne, biurowe, rzemieślnicze, krawieckie, hafciarskie, ogrodnicze, chirurgiczne, elektryczne, kosmetyczne, hobbystyczne itp. Z całą pewnością nie będę brała pod lupę wszystkich – zależy nam jedynie na tych, które nadają się do rękodzieła. Przecież dla każdej z nas znalezienie perfekcyjnych nożyczek, to jak odnalezienie świętego Graala 😉  Niestety każda z nas ma inne preferencje, więc niekoniecznie moje ulubione będą Twoimi. Jak znaleźć właściwe dla siebie nożyczki do zadań specjalnych? Warto przemyśleć na czym Ci zależy najbardziej i pod tym kątem wybrać te idealne. 

Obecnie nożyczki mają ergonomiczne i miękkie rączki (uszy), zatem powinny być wygodne do trzymania oraz nie męczyć dłoni podczas pracy.
Ważne jest również, aby nożyczki były używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wówczas przedłużamy ich trwałość. Na ten przykład nożyczki do tkanin mają specjalne ostrza i jeśli używamy ich do papieru, to szybko się tępią. W związku z tym nie będą cięły tkanin już tak sprawnie jak wcześniej. Natomiast długie nożyczki są idealne do wykonania prostych i gładkich cięć niezależnie od materiału. Z kolei nożyczki rzemieślnicze idealnie nadadzą się do cięcia drucików, patyczków itp. Dlatego warto mieć w swojej pracowni nożyczki dedykowane do zadań specjalnych. 

Najczęściej używane nożyczki w rękodziele:

Nożyce krawieckie są specjalnie wyprofilowane -mają ostrza ustawione pod kątem do uchwytów, aby w łatwy sposób móc ciąć tkaniny rozłożone na stole. 

Nożyce zyg-zak – mają nietypowe ostrza, stąd ich nazwa. Są idealne do cięcia tkanin, gdyż dzięki zygzakowi materiały się nie strzępią. 

Nożyczki do nici – mają krótkie i szpiczaste ostrza, aby łatwiej docierać do trudno dostępnych miejsc.

Obcinaczki to specyficzne nożyczki używane do przycinania nitek, mają praktyczny mechanizm ze sprężyną, który po cięciu ponownie automatycznie otwiera ostrza.

Nożyczki hafciarskie – można używać tych samych, co do przycinania nici. Jednak do haftu hardanger dobrze mieć specjalne nożyczki hafciarskie, które mają wąskie i spiczaste ostrza aby precyzyjnie docierać do właściwej przędzy.

Nożyczki pięciorzędowe – powstały do cięcia ziół, jednak bardzo często mają swoje zastosowanie w hobbystycznym tworzeniu. Dzięki nim można ciąć paski do quillingu, niszczyć papier albo szykować paski do wykonania chwostów, frędzli, itp.

Nożyczki sprężynowe – nie mają uszu, dzięki specjalnemu mechanizmowi opartemu na sprężynie wykonują większość pracy za Ciebie. Są idealne do projektów, które wymagają wielu małych, powtarzalnych cięć oraz dla osób, które mają problemy z dłońmi i stawami.

Nożyczki dekoracyjne, to nożyczki z ozdobnymi ostrzami, niemniej potocznie nazywane ozdobnymi. Ich ostrza mają przenajróżniejsze wzory, dzięki nim można wyczarować cuda.

Nożyczki non stick są pokryte specjalną powłoką, która uniemożliwia przywieranie kleju do ostrzy. W związku z tym są idealne do cięcia taśmy klejącej.

Nożyczki do precyzyjnych cięć – to takie, które mają małe i szpiczaste ostrza, dzięki czemu łatwo jest dotrzeć nimi w różne zakamarki wycinanych elementów. Oczywiście można tutaj również wykorzystać nożyczki hafciarskie czy te do obcinania paznokci.

Nożyczki uniwersalne, czyli takie do wszystkiego i z dodatkowymi akcesoriami. W moim domu i w mojej pracowni mam takie nożyczki do wszystkiego. Dodatkowo uważam że posiadanie dedykowanych nożyczek uniwersalnych „pomoże” upewnić się, że nożyczki do zadań specjalnych będą używane zgodnie z ich przeznaczeniem. 

Warto wspomnieć również o pewnych właściwościach nożyczek, które mogą okazać się wartościowe lub niekoniecznie. 

Nożyczki:

  • z powłoką PVC (polichlorek winylu) poza tym że daje ona ciekawy efekt wizualny, to spełnia również zadanie ochronne i antykorozyjne;
  • pokryte teflonem są zabezpieczone przed korozją w 100% dodatkowo są antystatyczne;
  • oksydowane są pokryte czarną warstwą tlenków metalu, która pełni zadanie ochronne, niestety nie ma odporności na zarysowania;
  • pokryte związkiem tytanu (potocznie nazywane tytanowymi) są odporne na wszelkie zarysowania, a sama powłoka może mieć różne barwy od jednokolorowych po tęczowe;  
  • z mikroszlifem – ostrza tych nożyczek pokryte są drobnymi ząbkami na jednej z łopatek, mają za zadanie zmniejszać poślizg ciętego materiału. Dzięki niemu nożyczki zdają się być ostrzejsze, niestety przy cięciu papieru ząbki zostawiają ślad, dodatkowo podczas ostrzenia ząbki zanikają.

 

Nie zapomniałam również o mojej opinii i moich typach.

Przetestowałam wiele rodzajów nożyc i nożyczek, jeśli chodzi o jakość cięcia i wytrzymałość to mogę z całym sercem polecić TH (ja mam jeszcze te wersje z czerwonymi uszami). Wiele osób jako zamiennik inwestowało w nożyce do ziół z IKEA, bo mają podobną budowę, ale to nie to samo. Sama mam w swojej pracowni trzy pary tych nożyc i u mnie pełnią one funkcję nożyc do wszystkiego.


Natomiast od czasu kiedy to spróbowałam nożyczek sprężynowych w zasadzie nie używam żadnych innych – mam dwie pary chińskich i jedną WeR Memory Keepers. Uwielbiam je wszystkie.
Do wycinania precyzyjnego wykorzystuję sprężynowe nożyczki WeR, choć ubolewam bo nie mają takich wąskich i spiczastych ostrzy. Dlatego do dokładnego wycinania elementów mam nożyczki precyzyjne TH i takie do przycinania nici. Nie polubiłam się z precyzyjnymi nożyczkami TH tymi co mają mikroszlif (ząbki), ale nadal mam je w swojej pracowni. Oczywiście kupiłam sobie również takie pokryte tytanem, ale te przeznaczyłam do haftu koralikowego.
Nożyczki non stick też mam w pracowni i o ile spełniają swoją rolę do większości taśm, to niestety zdarzają się takie które i tak przylgną. Dlatego do cięcia taśm klejących mam specjalną parę.

Generalnie  w mojej pracowni mam nożyczki dedykowane do każdego rodzaju rękodzieła jakim się trudnię. Rzecz jasna moja rodzina wie, że jeśli chcą pożyczyć nożyczki, to muszą skonsultować ze mną które. Pewnie widziałaś te memy odnośnie używania nożyc krawieckich do cięcia papieru – u nas jest podobnie 😉

Podpowiedzi:
  • Staraj się aby nożyczki nie spadały na podłogę, szczególnie jeśli jest twarda – może to poluzować śrubę lub uszkodzić ostrza;
  • Szanuj swoje narzędzia, jeśli musisz ciąć taśmę czy druciki to lepiej do tego celu miej przeznaczone jedne, zdecydowanie tańsze nożyczki;
  • Dbaj o swoje narzędzia, co jakiś czas przyda im się czyszczenie, oliwienie i konserwacja, zwłaszcza jeśli służą do cięcia papieru czy tkanin;
  • Przechowuj nożyczki w odpowiednich i suchych miejscach, gdyż woda i wilgoć nie służą większości. Jeśli pracujesz z mediami, to warto wycierać nożyczki po skończonej pracy.

Reasumując, ciężko jest znaleźć te jedne jedynie nożyczki do zadań specjalnych. Dlatego warto mieć odpowiedni rodzaj nożyczek do odpowiednich prac, szczególnie w pracowni. Konieczne jest, aby każdy rodzaj nożyczek był używany tylko do określonej funkcji. Zastosowanie odpowiednich dla każdego projektu pozwoli zachować ostrość ostrzy. 

Koniecznie daj znać czy mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, a może masz jakieś dodatkowe informacje? Podziel się nimi ze mną 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.