Swego czasu rozpoczęłam cykl, w którym pokazuję do czego jeszcze można wykorzystać to, co mamy w naszych pracowniach. Czy używasz swoich przydasi jedynie do tego do czego są przeznaczone? A może zastanawiałaś się ile technik możesz z nich jeszcze “wycisnąć”? Słyszałaś o czymś takim jak papierowe odciski? Jesteś ciekawa co to takiego? Zapraszam do lektury.

 

Wykonywanie odcisków z papieru to tak naprawdę embossing lub debossing, w zależności od tego jakiej formy do odcisku użyjemy. Generalnie do form głębokich używa się pulpy papierowej. Jednak ja zamierzam skupić się głównie na wykorzystaniu form wypukłych. Technika jest bardzo prosta i wciągająca.

 

Co będzie potrzebne?

  • stemple wszelkiego rodzaju – gumowe i przezroczyste;
  • papier toaletowy / ręcznik papierowy / chusteczki jednorazowe;
  • pędzel;
  • atomizer z wodą. 

Do wykonania jednego odcisku potrzebujesz od 4 do 8 warstw papieru – wszystko zależy od jego grubości.

 

Jak wykonać papierowe odciski?

  1. Stempel ułóż na podłożu stroną odbijającą do góry;
  2. Na tak przygotowanym stemplu połóż jeden arkusz papieru i spryskaj wodą;
  3. Skorzystaj z pędzla(najlepiej ruchem tapującym), aby wypchnąć bąbelki powietrza i wydobyć fakturę stempla;
  4. Kontynuuj budowanie warstw tyle razy ile warstw zamierzasz użyć – im więcej warstw tym sztywniejszy będzie odcisk;
  5. Możesz oderwać krawędzie wokół odcisku, aby nadać mu bardziej organiczny wygląd. Jednak uważaj, aby nie odrywać zbyt blisko odcisku, gdyż możesz go uszkodzić;
  6. Po nałożeniu wszystkich warstw należy poczekać aż forma wyschnie – najlepiej minimum 24h. Opcjonalnie możesz odcisnąć ręcznikiem odbitkę, aby zebrać jak najwięcej wilgoci.

Uwagi końcowe:

Jakie są moje spostrzeżenia?

  • Im większe zróżnicowanie wypukłości na stemplu, tym ciekawszy efekt odcisku;
  • Jeśli nie chcesz czekać na wyschnięcie odcisku możesz użyć nagrzewnicy, jednak pamiętaj że gorąca temperatura może uszkodzić stemple. Kolejną opcją suszenia może być suszarka z regulacją temperatury. Ja użyłam chłodnego powietrza, lecz siła podmuchu zdmuchnęła formy ze stempli;
  • Najlepszym sposobem na przytwierdzanie odcisków papierowych są zszywki. Taśma klejąca czy klej mogą nie być trwałe, zważywszy na warstwowanie papieru.

Dodatkowe podpowiedzi: Jeśli zamierzasz użyć chusteczek jednorazowych, to ważne jest, aby nie były nasączone olejkiem aloesowym. Może on spowodować niewłaściwe odwzorowanie w odcisku lub warstwy mogą się nie spoić wystarczająco mocno.

Odciski papierowe można ozdobić na różne sposoby. Ja swoje, po ich wyschnięciu, potuszowałam tuszami Distress Oxide. Jednakże do zdobienia można użyć różnych mediów, np. mgiełek. Poeksperymentuj, to najlepsza zabawa 🙂

Jestem ciekawa czy technika Ci się spodobała na tyle aby spróbować. Daj znać w komentarzu co o niej myślisz. Ciekawa też jestem jakie masz pomysły na wykorzystanie odcisków papierowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.