haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Jeśli śledzisz mojego bloga od początku, to wiesz że jakąś dekadę temu pojawił się już wpis o podstawach krzyżykowania. Podzieliłam się w nim głównie wiedzą na temat jednego rodzaju haftu. Chciałabym jednak odświeżyć i bardziej rozbudować temat dotyczący haftowania – mam nadzieję że spodoba Ci się mój pomysł.

Czym jest haftowanie?

Haft znany jest od bardzo dawna i jest metodą ozdabiania, która polega na wyszywaniu wzorów na tkaninie za pomocą igły.

Dzięki niemu możesz np. stworzyć: biżuterię, dekoracje naszych ubrań, pościeli, obrusów, akcesoriów (np. torebek, czapek) czy ścian w domach i mieszkaniach (w formie obrazów).

W jednej z książek hafciarskich znalazłam zdanie, które w moim odczuciu trafnie obrazuje czym on jest:

“haft to sposób zmiany powierzchni tkaniny za pomocą ściegów”.

Według mnie jest to  malowanie igłą i nitką na tkaninach, a zarazem sposób na relaks i odskocznię od problemów życia codziennego – tak mam chyba z każdą dziedziną technik twórczych – mogę się zapomnieć i zrelaksować robiąc to co lubię.

Są cztery podstawowe grupy haftu (z biegiem czasu postaram się do nich wrócić):

 • haft płaski
 • haft wypukły (3D)
 • haft ażurowy
 • haft nakładany

Do rozpoczęcia przygody z tradycyjnym, ręcznym haftowaniem potrzebne Ci będą:

1. Narzędzia i akcesoria takie jak:

 • igły do haftowania
 • nożyczki hafciarskie i nożyce do tkanin
 • tamborek, krosno lub ramka hafciarska
 • akcesoria do nanoszenia / kopiowania wzoru
 • żelazko + deska do prasowania

Igły do ​​haftowania – w pasmanteriach jest bardzo duży wybór (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem, do gobelinów, podwójne – do haftu na krośnie, plastikowe – przeznaczone dla dzieci, itd.)

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Podpowiedź: Polecam zakup zestawu, w którym są igły o różnych wielkościach i z różnym przeznaczeniem – w ten sposób znajdziesz rozmiar, z którym będzie Ci najlepiej pracować.

Nożyczki hafciarskie są małe i ostre, idealnie nadają się do przycinania muliny czy kordonka. Są niezbędne, jednak możesz zastąpić je nożyczkami precyzyjnymi.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Nożyce do tkanin – najlepiej tnące zyg-zak (tkanina wówczas się nie siepie)

Tamborek / krosno itp. służy do zaczepienia tkaniny tak, aby była ona napięta / naciągnięta podczas pracy. Zazwyczaj plastikowe używane są do pracy a drewniane do oprawy.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Akcesoria do kopiowania i przenoszenia wzoru (np. ołówek do kopiowania wzorów lub spieralny czy znikający pisak) – są proste w użyciu i bardzo ułatwiają pracę.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Żelazko i deska do prasowania są również ważne – po wypraniu robótki należy ją wyprasować. Najlepsze rezultaty uzyskasz żelazkiem parowym z regulacją temperatury.

Przydatne mogą się okazać:

 • wosk do nici
 • klej do tkanin
 • komputer i drukarka

Wosk do nici – ma za zadanie wygładzenie nici / muliny aby podczas pracy nie stawała się kosmata i mechata.

Klej do tkanin – ma pomóc w wykończeniu robótki i oprawieniu jej, może również ułatwić zabezpieczenie końcówek nici i supełków.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Komputer i drukarka – potrzebne do wydrukowania i naniesienia wzoru.

2. Nici i tkaniny:

 • Mulina (dobrana do danego projektu)
 • Płótno lniane, bawełniane, kanwa itp.

Mulina – nić do haftu składająca się z sześciu włókien – na rynku jest bardzo duży wybór firm produkujących mulinę, a każda z nich ma kilka rodzajów mulin (np.lniana, bawełniana, metalizowana, perłowa, cieniowana itd.)

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Tkanina – tu również jest duża różnorodność – możesz haftować na każdym rodzaju tkaniny jednak najłatwiej jest na płótnie lnianym, bawełnianym, na jedwabiu, tiulu, kanwie itp.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

3. Wzory

Możesz je kupić, stworzyć sama lub skorzystać z inspiracji na stronie Pinterest.

Spróbuj swoich sił w haftowaniu. Mam nadzieję, że spodoba Ci się ta technika i tak jak ja znajdziesz w niej chwilę relaksu i zapomnienia. Jeśli tak się stało daj mi o tym znać.

5 komentarzy

 1. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

  Właśnie zaczelam haftowanie nawet mi się to spodobało po długiej przerwie. Ostatnio haftowałam jak chodziłam do szkoły czyli jakieś 20 lat temu

 2. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

  Hej, mi totalnie nie wychodzi haftowanie i nie wiem jaki popelniam blad.. Mam coś na wzór dlugopisu do tkania z igla tkacka, przekladam jak nalezy wloczke i muline ale nici i tak wychodza z materialu.. Jaka jest tego przyczyna? Od drugiej strony powstaja takie jakby pętelka, ale to nie to, wystarczy ze pociagne albo mam za malo nici luzem i sie wszystko pruje.. Co robie nie tak?

  1. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie
   Author

   Pierwsze o czym pomyślałam to czy nie masz za bardzo naciągniętej nici. Na lewej stronie materiału pracujesz, a z prawej powinny powstawać pętelki takiej długości na ile wystaje igła (którą to sama ustanawiasz) – przynajmniej tak to wygląda w moim needle tool. Jednak szczerze powiem, że nie używałam jeszcze tej igły. Myślę że na you tube znajdą się jakieś instruktażowe filmiki.

 3. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

  jakie igły najbardziej się nadają do muliny? dopiero zaczynam swoją przygodę

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.