haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Jeśli śledzisz mojego bloga od początku, to wiesz że jakąś dekadę temu pojawił się już wpis o podstawach krzyżykowania. Podzieliłam się w nim głównie wiedzą na temat jednego rodzaju haftu. Chciałabym jednak odświeżyć i bardziej rozbudować temat dotyczący haftowania – mam nadzieję że spodoba Ci się mój pomysł.

Czym jest haftowanie?

Haft znany jest od bardzo dawna i jest metodą ozdabiania, która polega na wyszywaniu wzorów na tkaninie za pomocą igły.

Dzięki niemu możesz np. stworzyć: biżuterię, dekoracje naszych ubrań, pościeli, obrusów, akcesoriów (np. torebek, czapek) czy ścian w domach i mieszkaniach (w formie obrazów).

W jednej z książek hafciarskich znalazłam zdanie, które w moim odczuciu trafnie obrazuje czym on jest:

“haft to sposób zmiany powierzchni tkaniny za pomocą ściegów”.

Według mnie jest to  malowanie igłą i nitką na tkaninach, a zarazem sposób na relaks i odskocznię od problemów życia codziennego – tak mam chyba z każdą dziedziną technik twórczych – mogę się zapomnieć i zrelaksować robiąc to co lubię.

Są cztery podstawowe grupy haftu (z biegiem czasu postaram się do nich wrócić):

 • haft płaski
 • haft wypukły (3D)
 • haft ażurowy
 • haft nakładany

Do rozpoczęcia przygody z tradycyjnym, ręcznym haftowaniem potrzebne Ci będą:

1. Narzędzia i akcesoria takie jak:

 • igły do haftowania
 • nożyczki hafciarskie i nożyce do tkanin
 • tamborek, krosno lub ramka hafciarska
 • akcesoria do nanoszenia / kopiowania wzoru
 • żelazko + deska do prasowania

Igły do ​​haftowania – w pasmanteriach jest bardzo duży wybór (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem, do gobelinów, podwójne – do haftu na krośnie, plastikowe – przeznaczone dla dzieci, itd.)

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Podpowiedź: Polecam zakup zestawu, w którym są igły o różnych wielkościach i z różnym przeznaczeniem – w ten sposób znajdziesz rozmiar, z którym będzie Ci najlepiej pracować.

Nożyczki hafciarskie są małe i ostre, idealnie nadają się do przycinania muliny czy kordonka. Są niezbędne, jednak możesz zastąpić je nożyczkami precyzyjnymi.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Nożyce do tkanin – najlepiej tnące zyg-zak (tkanina wówczas się nie siepie)

Tamborek / krosno itp. służy do zaczepienia tkaniny tak, aby była ona napięta / naciągnięta podczas pracy. Zazwyczaj plastikowe używane są do pracy a drewniane do oprawy.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Akcesoria do kopiowania i przenoszenia wzoru (np. ołówek do kopiowania wzorów lub spieralny czy znikający pisak) – są proste w użyciu i bardzo ułatwiają pracę.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Żelazko i deska do prasowania są również ważne – po wypraniu robótki należy ją wyprasować. Najlepsze rezultaty uzyskasz żelazkiem parowym z regulacją temperatury.

Przydatne mogą się okazać:

 • wosk do nici
 • klej do tkanin
 • komputer i drukarka

Wosk do nici – ma za zadanie wygładzenie nici / muliny aby podczas pracy nie stawała się kosmata i mechata.

Klej do tkanin – ma pomóc w wykończeniu robótki i oprawieniu jej, może również ułatwić zabezpieczenie końcówek nici i supełków.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Komputer i drukarka – potrzebne do wydrukowania i naniesienia wzoru.

2. Nici i tkaniny:

 • Mulina (dobrana do danego projektu)
 • Płótno lniane, bawełniane, kanwa itp.

Mulina – nić do haftu składająca się z sześciu włókien – na rynku jest bardzo duży wybór firm produkujących mulinę, a każda z nich ma kilka rodzajów mulin (np.lniana, bawełniana, metalizowana, perłowa, cieniowana itd.)

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

Tkanina – tu również jest duża różnorodność – możesz haftować na każdym rodzaju tkaniny jednak najłatwiej jest na płótnie lnianym, bawełnianym, na jedwabiu, tiulu, kanwie itp.

haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

3. Wzory

Możesz je kupić, stworzyć sama lub skorzystać z inspiracji na stronie Pinterest.

Spróbuj swoich sił w haftowaniu. Mam nadzieję, że spodoba Ci się ta technika i tak jak ja znajdziesz w niej chwilę relaksu i zapomnienia. Jeśli tak się stało daj mi o tym znać.

3 komentarze

 1. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

  Właśnie zaczelam haftowanie nawet mi się to spodobało po długiej przerwie. Ostatnio haftowałam jak chodziłam do szkoły czyli jakieś 20 lat temu

 2. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie

  Hej, mi totalnie nie wychodzi haftowanie i nie wiem jaki popelniam blad.. Mam coś na wzór dlugopisu do tkania z igla tkacka, przekladam jak nalezy wloczke i muline ale nici i tak wychodza z materialu.. Jaka jest tego przyczyna? Od drugiej strony powstaja takie jakby pętelka, ale to nie to, wystarczy ze pociagne albo mam za malo nici luzem i sie wszystko pruje.. Co robie nie tak?

  1. haftowanie, Podstawy haftu – wprowadzenie
   Author

   Pierwsze o czym pomyślałam to czy nie masz za bardzo naciągniętej nici. Na lewej stronie materiału pracujesz, a z prawej powinny powstawać pętelki takiej długości na ile wystaje igła (którą to sama ustanawiasz) – przynajmniej tak to wygląda w moim needle tool. Jednak szczerze powiem, że nie używałam jeszcze tej igły. Myślę że na you tube znajdą się jakieś instruktażowe filmiki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.