Witaj. Przypuszczam, że choć raz przytrafiła Ci się sytuacja, że zrobiłaś piękną, wielowarstwową kartkę, z wystającymi elementami, bogatą kompozycją kwiatową i teraz zastanawiasz się, jak ją zapakować. Potrzebujesz pudełka, które ozdobione w stylu kartki będzie z nią tworzyło piękny komplet. Masz dwie opcje, możesz albo kupić pudełko, albo wykonać je samodzielnie. Jeśli wolisz wszystko robić sama i nieco zaoszczędzić, to dobrze trafiłaś. Dzięki temu tutorialowi będziesz mogła szybko i tanio wykonać własnoręcznie pudełko z okienkiem w dowolnym rozmiarze. I na zawsze zniknie problem z pakowaniem kartki. Zapraszam.

Video tutorial

Do wykonania pudełka potrzebujesz dwóch kartek A4 o gramaturze min 250 gram., trymera lub gilotyny, nożyka, linijki, maty samoregenerującej, bigownicy, maszynki tnąco-tłoczącej a5, wykrojników z przeszyciami, kleju oraz papierów scrapowych do dekoracji. Cały proces wykonania pudełka możesz obejrzeć na kanale YT Świat Pasji, serdecznie zapraszam Cię teraz do obejrzenia filmu. Tutaj opiszę tylko pokrótce najważniejsze rzeczy. Natomiast zwykłe pudełko na kartkę w formacie B6 robiłam już przy okazji Kartki z kartą do journalingu, również zachęcam do przeczytania.

Wymiary

Kartka, którą będę zdobiła, ma rozmiar 13,5 x 13,5 cm, w calach to ok. 5 i 3/8.

Przygotuj dwa kwadraty zgodnie z instrukcją:

  • Spód pudełka ma być większy od kartki o 1/4 cala. Boki spodu to 1 cal. Do wykonania spodu przygotuj więc kwadrat o boku 7 i 5/8  cala. Połóż na tablicy do bigowania, zbiguj w odległości 1 cala, obróć kartkę o 90 stopni, znowu zbiguj w odległości 1 cala i tak dalej.
  • Wieczko na być większe od spodu o 1/8 cala, boki wieczka to 3/4 cala. Przygotuj więc kwadrat o boku 7 i 1/4  cala, zbiguj w odległości 3/4 cala z każdej strony.

Teraz pora na wycięcie okienka. Przygotowany kwadrat nie zmieści się do maszynki a5, dlatego zacznij od wycięcia wykrojnikiem okienka w papierze scrapowym, którym będziesz ozdabiała wieczko. Wytnij kwadrat o boku 5 i 5/8 cala, ja używam papierów Cosy Evening 01 i 05 od Mintay Papers.

Okienko kwadratowe

Wykrojnikiem z przeszyciami wytnij kwadrat w przygotowanym papierze scrapowym. Delikatnie przymocuj papier do wieczka pudełka za pomocą dwóch, malutkich kropli kleju. Weź nożyk i linijkę i wytnij kwadrat w wieczku, jako wzór masz kształt wycięty wykrojnikiem. Następnie delikatnie odklej papier scrapowy, przyklej folię do wieczka na taśmę dwustronnie klejącą, przyklej z powrotem papier scrapowy, tym razem używając kleju i okienko gotowe.

Okienko okrągłe

Możesz zrobić okienko w dowolnym kształcie, ale już tak łatwo i ładnie nie wytniesz tego nożykiem. Dlatego tym razem proponuję, aby w celu zamaskowania brzydkiego cięcia nakleić papier scrapowy również z drugiej strony wieczka. Potrzebujesz więc dwóch kwadratów z papieru scrapowego i wycinasz okienko wykrojnikiem w obu na raz. Następnie odrysowujesz kształt okienka na wieczku, nożykiem wycinasz kształt z kilkumilimetrowym zapasem.  Okienko w wieczku ma być ciut większe niż to wycięte wykrojnikiem w papierze scrapowym. Następnie naklejasz folię oraz oba papiery scrapowe i gotowe. Obejrzyj dokładnie film, bardzo dokładnie tłumaczę, jak należy przykleić papiery, żeby okienko ładnie wyglądało. W podobny sposób robiłam okienko w ściance exploding boxa.

Ważne: zwróć uwagę, że papier scrapowy od spodu wieczka przyklejasz w ten sposób, że widoczna jest ta strona, która leżała bezpośrednio na maszynce. Dlatego podczas wycinania połóż cienką kartkę papieru, żeby na papierze nie odbiły się rysy z płytki. Jest to jedyna metoda, żeby obie warstwy papieru były idealnie dopasowane.

Sklejanie pudełka

Teraz należy pozaginać papier wzdłuż linii bigowania i odciąć bigi w czterech miejscach, żeby powstały skrzydełka. Można użyć kleju lub taśmy dwustronnie klejącej do sklejenia pudełka.

Pudełko w innym rozmiarze

Na filmie dokładnie wyjaśniam, jak obliczam rozmiar pudełka. Zmierz, jaki jest rozmiar Twojej kartki w calach i dodaj odpowiednie wartości, żeby uzyskać kwadrat lub prostokąt, z którego po zbigowaniu powstanie pudełko. Przepis jest uniwersalny, zawsze wyjdzie.

Inspiracja do wyzwania Żółty jesienny liść

Na Blogu Kreatywnym ruszyło kolejne wyzwanie, tym razem tematem przewodnim jest jesień. Ponieważ pokazywałam, jak zrobić dwa pudełka, więc zrobiłam również dwie kartki. Żółte jesienne liście uzyskałam za pomocą farb w proszku Shiny Powder Red Vine oraz Color Glow Amber od 13Arts, które zmieszałam z ciekłym medium akrylowym. Tą mieszanką pochlapałam również gotowe kartki, dzięki zawartości medium farby się nie rozmazują, są trwałe. Oczywiście elementy do wycinania pochodzą również z kolekcji Cozy evening Mintay.

Ciekawa jestem, czy masz jakiś inny sposób na pudełko z okienkiem. Starałam się podać bardzo prosty przepis i zdaję sobie sprawę, że wiele osób już wcześniej mogło wpaść na ten pomysł. A jeśli ktoś go nie znał, to proszę korzystać i tworzyć cudne komplety :).

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce.

Magda Kam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.