Tworzenie elementów wyposażenia wnętrz z rzeczy, które swoje pierwotne przeznaczenie już dawno zakończyły, to świetna zabawa. Tym bardziej, jeżeli nie ograniczysz się do ich pierwotnego przeznaczenia.

Ramka z siatką jako tablica na notatki, to bardzo praktyczny dodatek do kuchni, pracowni czy przedpokoju. Na dodatek jest banalna w wykonaniu i przy odrobinie szczęścia nie wymaga żadnych wydatków. Najczęściej  wszystkie potrzebne materiały i narzędzia znajdziesz w  domu, garażu lub warsztacie. Powstawanie mojej tablicy to historia niedostatków 🙂 Wiedziałam, że mam wszystko czego trzeba, by ją stworzyć, ale dopiero “w praniu” okazało się, że diabeł (jak zawsze) tkwi w szczegółach.

Co będzie potrzebne by powstała ramka z siatką? 

  • Rama – dowolna rama, w pasującym rozmiarze, nowa lub zrecyklingowana, rama od okna, od lustra, obrazu, a może samodzielnie wykonana z listewek?

ramka z siatką

  • Siatka – ładnie wygląda metalowa, ale jeśli trafi Ci się kawałek plastikowej sztywnej siatki o dostatecznie dużych oczkach, to też spróbuj ją wykorzystać. Idealna byłaby taka z heksagonalnymi oczkami, albo zwykła siatka hodowlana, która nie deformuje się pod wpływem naciągania. Ja miałam tylko siatkę wykorzystywaną przy ocieplaniu elewacji, na dodatek dość wąską. Gdybym miała wybór, nie zdecydowałabym się na nią, ale jak się nie ma co się lubi… Moja siatka nie dość, że brudzi i kaleczy ręce podczas pracy – jest niebywale ostra na zakończeniach to bardzo łatwo się deformuje, trzeba uważać, żeby jej nie naciągnąć za bardzo w którymkolwiek kierunku.
  • Farby, jeżeli ramka ma zmienić kolor.
  • Cążki lub nożyce do cięcia i ewentualnie szczypce typu bociany do zaginania końcówek drutu.
  • Do mocowania siatki – zszywacz tapicerski albo klej na gorąco, albo srebrna taśma “do wszystkiego”. A może wpadniesz na jeszcze inny pomysł, jak połączyć elementy tablicy. 

 Ramka z siatką – jak zmontować?

Kroki do gotowej ramy z siatką są trzy: przygotuj ramę, przytnij siatkę, przymocuj do ramy. Już. A wolniej?

Najpierw przygotuj ramę – w mojej kolor zdecydowanie wymagał zmiany. Przeszlifowałam ją papierem ściernym, odpyliłam i przemalowałam na biało farbą akrylową. Potem jeszcze pociągnęłam tu i tam prawie suchym pędzlem, żeby podkreślić kolorem ozdobne kształty.

Siatkę przytnij do odpowiedniego rozmiaru.

Są co najmniej trzy sposoby na przymocowanie siatki do ramy.

  • Pierwszy i najpewniejszy, to zszywacz tapicerski. Nie ma mowy, żeby druciki siatki uciekły z takiego mocowania. Niestety moje zszywki długości mm okazały się za długie i najpewniej przebiłyby ramkę na wylot.
  • Druga metoda to niezawodny klej na gorąco – lekka siatka bez problemu wtapia się w klejowe glutki. Moja siatka jest jednak zbyt sprężynująca, dąży by z powrotem zwinąć się w ciasny wałek i klej zwyczajnie przegrałby z nią po kilku minutach.
  • Trzecia metoda, też z gatunku “ratunku!”, to niezawodna srebrna taśma montażowa. Ręka w górę, kto nigdy nie używał jej w kryzysowych sytuacjach 🙂 Tym razem obyło się bez przeszkód. Taśma jest mocna i trzyma pewnie, jest z nią tylko ten problem, że nie grzeszy urodą. Niby to ta część ramy, która nie będzie widoczna, ale zawsze. Dla komfortu psychicznego okleiłam ją jeszcze taśmą washi

tablica na notatki

tablica z siatką

Ramkę możesz postawić, powiesić, zamontować na niej haczyki albo klamerki i cieszyć się dekoracją. Moja jest niewielka i delikatna, idealna na listę zakupów lub zostawioną wiadomość. Na takiej solidniejszej z powodzeniem zawisną klucze lub siatka na zakupy.

ramka z siatką

Czy masz już swoją tablicę na notatki? Robiłaś ją samodzielnie? A może masz swój pomysł jak wykorzystać nadmiar ram i ramek, które czasem zalegają w domu? Pochwal się swoimi kreatywnymi pomysłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.