Bliskie są Ci idee recyklingu, upcyklingu lub zero waste? Szukasz ciekawych rozwiązań DIY i alternatywy dla zakupu profesjonalnych materiałów do scrapbookingu?

Zobacz  post, a w nim dwa pomysły na samodzielne i łatwe wykonanie tekturowych dodatków a’la chipboardy, które z powodzeniem można wykorzystywać w albumach. Przydasie z odzysku to nic innego jak kreatywny recykling w scrapbookingu. Nie wyrzucajmy tego, co może się przydać!

Kartonowe opakowania po zabawkach.

Oczywiście wszyscy wiemy ,że można (i należy) je segregować i przeznaczać do recyklingu jako makulaturę. Ale zanim to zrobimy warto przyjrzeć im się dokładniej i co nieco zagospodarować w scrapowym recyklingu domowym zgodnie z ideą “przyda się”. Jeżeli jesteś scrapującą mamą, babcią, ciocią to z pewnością zainteresuje Cię ten sposób.
Proponuję nie zostawiać całych opakowań, tylko od razu przygotować sobie gotowe elementy do zastosowania w pracach.
Najpierw warto je “rozpłaszczyć” i rozciąć na bokach. Wtedy widząc całość można zdecydować się, które fragmenty mogą przydać się do wykonania ozdób do scrapów i albumów.
Do wycinania możesz użyć maszynki i  podstawowych wykrojników : prostokątów, kół, tagów.  Pudełka są raczej z grubszej tektury niż cieńszej i delikatne, ażurowe wykrojniki mogą sobie z nią nie poradzić.
Możesz również odrysować kształty i wycinać nożyczkami. Bardzo rzadko stosuję ten sposób, wykrojniki  są lepsze, szybsze, równiejsze, a więc wygrywają w tej czynności zdecydowanie. Nożyczki nie poradzą sobie z grubą tekturą.
Poniżej gotowe przydasie z odzysku wykonane z jednego pudełka jako idealny recykling w scrapbookingu.

 Powycinane elementy możesz dodatkowo uzupełnić i ozdobić  np. guziczkami.
A tak wygląda cały projekt , podwójny scrap o tematyce “budowlanej” 🙂
Naprawdę warto wykorzystywać opakowania, które mają ciekawe, kolorowe grafiki.  Idealny dodatek w dziecięcych albumach czy scrapach (LO).

Jednorazowe papierowe talerzyki i kubki

Zorganizowałaś tematyczne przyjęcie albo garden party? Jeżeli zdecydowałaś się na zakup papierowej “zastawy stołowej” to po pierwsze postaraj się zostawić 1-2 sztuki oraz nie wyrzucaj tych, które nie są brudne, tłuste, mokre. To drugi pomysł, który z powodzeniem stosuję jako recykling w scrapbookingu.
Czasami na takim talerzyku leżą cukierki, papierowe serwetki, sztućce i po przyjęciu idealnie nadają się do wykorzystania. Jeżeli będziesz chciała zrobić z imprezy album , scrapy, strony Project Life to masz gotowe dodatki.
Z talerzyków musisz odciąć wytłoczony brzeg, a z kubeczków dno i rozciąć wzdłuż łączenia.  Dobrze jest po rozpłaszczeniu mocno je obciążyć pod stosem książek lub albumów. Dzięki temu ładnie się wyprostują.
A potem wybierasz motywy do wykorzystania i wycinasz. Nożyczkami lub wykrojnikami. W tym przypadku wycinanie nożyczkami jest o wiele łatwiejsze niż poprzednio.
Koła, tagi można również dodatkowo ozdobić tworząc dekoracje przestrzenne.

Mam nadzieję,że czujesz się zainspirowana . Przydasie z odzysku to same zalety. Mniejsza ilość wyrzuconych odpadów. Nawet, jeśli segregujesz to im mniej ich jest, tym lepiej. Dla nas, dla środowiska, dla Ziemi, dla przyszłych pokoleń.  Oszczędzasz nie tylko planetę, ale i własną kieszeń, bo nie kupujesz , a wykorzystujesz powtórnie, dajesz drugie życie etc. Jeżeli stosowałaś już te sposoby, to podziel się swoimi doświadczeniami i pokaż swoje projekty. Chętnie je zobaczymy, inspirujmy się nawzajem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.