Kartki w formatach innych niż te prostokątne, czy też kartki interaktywne to ciekawy pomysł na prezent dla najbliższych. W związku z tym, że niedługo Dzień Babci i Dziadka, przychodzę dzisiaj do Ciebie z kartką, która myślę powinna wywołać w oczach najbliższych efekt wow. Przedstawiam tutorial na spinner card, czyli kartkę wirującą.

Spinner card – co to takiego?

Spinner card z angielskiego oznacza kartkę z wirującym elementem. W związku z tym, że tłumaczenie, czy też definicja kartki wirującej jest dosyć ogólna, to też rodzajów spinner card jest bardzo wiele i jak zwykle – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jakiś czas temu na Blogu Kreatywnym pojawił się wpis, gdzie wirującym elementem jest motylek, a mechanizm opiera się na dwóch krążkach (grosikach). Natomiast, w tym wpisie chciałabym Ci przedstawić tutorial, gdzie element wirujący jest zamontowany na nitce i jest schowany wewnątrz kartki. Kartkę tę można znaleźć w sieci pod nazwą surprise spinner card.

Spis elementów

Do skonstruowania kartki wirującej potrzebne będzie:

  • baza kwadratowa np. 13,5 x 13,5 lub inna z papieru min. 250g,
  • papier scrapowy – jeden arkusz 30,5 x 30,5 wystarczy na całą pracę,
  • 2 takie same zdjęcia,
  • nitka,
  • klej do papieru typu Magic i/lub taśma klejąca, klej termiczny,
  • dodatki do ozdobienia kartki, np. kwiatki, dodatki do wycinania, koronki itp.

Baza spinner card

Do wewnątrz bazy będziesz potrzebować prostokąt o wymiarach mniejszych niż wymiary naszej bazy o 0,5 cm. Oznacza to, że jeśli Twoja baza ma po rozłożeniu 13,5 x 27,0 cm, to z papieru scrapowego wytnij prostokąt o wymiarach 13,0 x 26,5 cm. W środku tego mniejszego elementu wytnij koło o średnicy 6 cm. Następnie wybierz stronę papieru scrapowego, która ma być widoczna wewnątrz i zbiguj na 9 cm od każdego brzegu po widocznej stronie i na środku po drugiej stronie.

spinner card baza

Elementem poruszającym się będzie Twoje zdjęcie. Wytnij z nich 2 koła o średnicy mniejszej niż to w naszej bazie (6 cm), czyli np. 5 cm. W związku z tym, że nie miałam zdjęcia wykorzystałam portret dziecka z papierów do scrapbookingu. Następnie wybierz jedno z przygotowanych ze zdjęcia kółek i całość pokryj klejem. Na środku przyklej nitkę i doklej drugie kółko ze zdjęciem.

spinner card element

Tak przygotowany element doklej przy pomocy nitek do bazy z papieru scrapowego od wewnętrznej strony na środkowym bigowaniu. Poza klejem można też nitkę dodatkowo wzmocnić przeźroczystą taśmą klejącą. W czasie gdy wnętrze kartki będzie schło. Możesz się zająć ozdabianiem naszej spinner card.

spinner card element 2

Zdobienie kartki

Swoją kartkę możesz ozdobić w dowolnym stylu. Ja wybrałam w stylu vintage i w dosłownie kilku zdaniach pokażę Ci jak wykonałam kompozycję.

elementy kartka

Papiery scrapbookingowe dociełam do wymiarów 130 x 130 cm oraz 120 x 120 cm. Następnie położyłam kwadratowe elementy na tekturze i przy pomocy radełka dodałam dodatkowy element w stylu vintage – przeszycia. Brzegi wszystkich elementów poszarpałam przy użyciu nożyczek i potuszowałam tuszem Distress Vintage Photo. Do tego celu użyłam aplikatora wraz z wymiennymi gąbeczkami. Do tagów dodałam sznureczki, ułożyłam kompozycję z kwiatów dobranych kolorystycznie do papierów, listków tekturkowych, suszków, wyciętych elementów, bawełnianej wstążki i suszków. Dodałam również tekturkowy napis. Następnie całość potuszowałam wspomnianym wcześniej tuszem oraz złotą metaliczną farbą przy pomocy suchego pędzla, dzięki czemu dodałam kartce blasku. Na koniec dodałam chlapnięcia przy wykorzystaniu brązowej mgiełki.

kartka spinner card

Aktywacja mechanizmu

Kartka spinner card z zewnątrz wygląda na zwykłą, kwadratową kartkę w stylu vintage, ale nie zapominajmy, że wewnątrz znajduje się nasz mechanizm. Do bazy kartki przyklej bazę z mechanizmem wyciętą z papieru scrapowego. Doklejamy tylko te boki, gdzie nie zostało wycięte kółko. Nasz mechanizm wymaga wyzwolenia przed każdym otwarciem kartki. W tym celu należy kilkukrotnie obrócić zdjęciem – nakręcić nitkę. Dzięki temu, przy otwieraniu kartki nasze zdjęcie będzie się obracać. Dodatkowo na przyklejonych brzegach można umieścić życzenia.

kartka pinner wnętrze

Mam nadzieję, że spodobał ci się tutorial na kartkę typu spinner card z mechanizmem z wykorzystaniem nitki i wykorzystasz go do stworzenia kartki na Dzień Babci i Dziadka ze zdjęciem ich ukochanych wnuczków. Jeśli spodobał Ci się mój wpis zostaw proszę miły komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.