Uwielbiasz wykorzystywać wycinanki wykrojnikowe w swoich pracach? Jednak drażni Ciebie wykrojnik, który nie docina?  A może denerwuje Cię wydłubywanie kawałeczków papieru pozostałych w wycinance? Są sposoby na irytujące wykrojniki. Jeśli chcesz wiedzieć jakie, to zapraszam do lektury poniższego artykułu.

 

Sposoby na niedocinające wykrojniki:

Jeśli nie masz regulacji docisku w maszynce, a Twoje płytki od maszynki nie są wygięte możesz zastosować jeden z poniższych sposobów na lepsze docinanie.

  1. Metalowy adapter – metalowa płytka, która zacieśnia zbyt luźną kanapkę. Tym samym pomaga w pełnym wycięciu wycinanki;
  2. Tekturka lub cieńsza beermata – dokładasz tak samo jak adapter. Jednak co jakiś czas musisz sięgać po nowy kawałek tekturki, gdyż tektura się wgniata i odkształca;
  3. Papier wizytówkowy w laminacie – stosuj tak samo jak adapter czy tekturkę >> ten sposób poznałam dzięki Gosi z GretaArtStudio;
  4. Obracanie wykrojnika o 90 stopni i przekręcanie kanapki kilkukrotnie przez maszynkę;

 

Jakie są sposoby na filigranowe wycinanki i wycinanki, które nie chcą wyjść z wykrojnika?

  1. Wykrojnik można podkleić pianką do wykrojników. Polecam szczególnie do wykrojników, które mają za mało dziurek do wypychania. W jednym ze starszych artykułów o wykrojnikach pisałam jak to zrobić.;
  2. Możesz użyć specjalnej szczotki do czyszczenia wykrojników – ostatnio dość popularne narzędzie;
  3. W poście o wykrojnikach pisałam o dokładaniu między wykrojnikiem a papierem arkusza papieru woskowanego, do pieczenia czy też folii spożywczej (folii stretch);
  4. Zamiast papieru woskowanego (np. papieru do pieczenia) lub folii spożywczej możesz użyć chusteczek do suszarek.

 

Jeśli chcesz uniknąć przesuwania się wykrojników użyj taśmy do szablonów, taśmy washi lub taśmy malarskiej. Jest to idealne rozwiązanie gdy wycinasz ramkę z użyciem dwóch wykrojników. Jednak jest równie rewelacyjne przy kilkukrotnym przepuszczaniu kanapki z niedocinającymi wykrojnikami.

 

Masz problem z introligatorskimi wykrojnikami średniej grubości? Pianka się wgniata, a wycinanka zostaje w wykrojniku? Jest na to sposób. Przyklej do pianki okalającej ostrze wykrojnika taśmę klejącą, najlepiej z rodzaju hot-melt (kauczukową).

 

Aby uniknąć wygniatania się niekontrolowanych linii pochodzących z ponacinanych płytek wystarczy dodać na płytkę kartkę papieru, która złagodzi niechciane odciski.

 

Jak naostrzyć wykrojniki? Zupełnie tak jak przy ostrzeniu dziurkaczy zaleca się wycinanie wykrojnikiem w kilkukrotnie złożonej folii aluminiowej. Nie wiem czy to działa bo moje wykrojniki nie są jeszcze na tyle zużyte żebym musiała wypróbować ten sposób.

 

To są moje sposoby na irytujące wykrojniki i pracę z nimi. A ty masz jakieś, których nie znam? Napisz mi o nich proszę, chętnie je poznam.

Jeden komentarz

  1. Używam od 3 lat maszynki bardzo hobbistycznie i często nie wycina w wielu miejscach. Jest to mega irytujące a przy posiadaniu formatu A4 to masakra przepuszczanie ramek po kilka razy. Płytki do wycinania zużyłam w tak krótkim czasie 2 są mocno powyginane. Teraz chcaiłam dokupić platformę tą grubą i matę ale nie wiem gdzie, nie mogę znależć tej grubej a też mi się wygięła. ogólnie nie jestem zadowolona. Teraz kupiłabym rozmiar A5 bo się nie wygina tak szybko a chociaż mam A4 to i tak po 1 wykrojniku wkładam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.