Ostatnio zgłębiam różne techniki związane ze stemplowaniem. Dlaczego? Cóż, czułam że moje stemple w pracowni są nieco samotne, więc chciałam się nimi pobawić. Dlatego też dziś na tapet weźmiemy stemplowanie akwarelą. Technika stemplowania akwarelą jest dość prosta, ale istnieją jej różne wersje – przekonaj się sama.

 

Na czym polega stemplowanie akwarelą? Jak sama nazwa wskazuje na stemplowaniu z akwarelowym efektem. 

Podstawowa wersja tej techniki, to pokrywanie stempla farbą akwarelową (z użyciem pędzelka) i stemplowanie na papierze akwarelowym. Jednak podobny efekt możemy uzyskać z innymi mediami wodoreaktywnymi. Zabawa jest świetna, a efekty oryginalne i za każdym razem inne.

Wzór stempla nie ma znaczenia, musisz jednak mieć świadomość, że ta technika nie daje idealnego odwzorowania. Odbitki są raczej płynne i rozlewające się, więc stemple z drobnymi wzorami nie zawsze spełnią Twoje oczekiwania.

 

Mgiełki

Sprawdzą się niemal wszystkie rodzaje mgiełek, nieważne czy z miką, czy oxide, czy płynny tusz lub akwarela. Jednak z tymi na bazie mediów akrylowych typu gloss spray osobiście bym nie eksperymentowała. 

Spryskaj matę do mediowania mgiełką, “odbij” stempel w tym płynie, pobierając tym samym pigment. Po podniesieniu stempla widać, że jest mokry, ale nie powinien z niego kapać płyn. Następnie wykonaj odbitkę na papierze. Przytrzymaj stempel przez kilka sekund, aby pigment wchłonął się w papier. Odbitki zostaw do samoistnego wyschnięcia lub wysusz nagrzewnicą. Miejsca, w których uważasz że jest za dużo mokrego możesz odsączyć ręcznikiem papierowym przed suszeniem.

Podpowiedź: Jeśli nie masz pewności co do ilości płynu na macie, przetestuj odbijanie na skrawku papieru, aby wiedzieć, ile cieczy użyć.

mgiełki oxide
mgiełki stain
mgiełki glimmer mist

Distress stain 

W podobny sposób możesz wykorzystać distress stain w dabberach. Tyle że w tym przypadku płyn nakładasz gąbeczką z buteleczki bezpośrednio na stempel. Natomiast dalsze kroki pozostaną bez zmiany – wykonaj odbitkę na papierze. Przytrzymaj go przez kilka sekund, aby pigment wchłonął się w papier. Odbitki zostaw do samoistnego wyschnięcia lub wysusz nagrzewnicą. 

Tusz w poduszce

Sprawdzą się jedynie te wodoreaktywne – typu dye ink, distress ink oraz distress oxide.

Jeśli lubisz eksperymenty, to zawsze możesz przetestować inne tusze, które posiadasz.

Pamiętaj, że w zależności od tego czy używasz tuszów barwiących, czy tuszów oxide, to taki uzyskasz efekt. 

 

W przypadku tego medium opcji jest kilka:

  1. Pokryj stempel tuszem, a następnie spryskaj wodą – przetestuj jaka ilość jest odpowiednia dla Twojego tuszu. Odciśnij na papierze, odczekaj chwilę i dopiero podnieś. Odbitki zostaw do samoistnego wyschnięcia lub wysusz nagrzewnicą. 
  2. Potuszuj stempel, spryskaj wodą kartkę na której zamierzasz wykonać odbitkę i odbij stempel. W zależności od tego ile wody użyłaś taki otrzymasz efekt. 
  3. Pokryj stempel tuszem i wykonaj odbitkę na papierze akwarelowym lub mixed media. Następnie spryskaj odbitkę wodą i pozostaw do wyschnięcia lub wysusz.
  4. Rozprowadź tusz na macie do mediowania i spryskaj go wodą. Zanurz w powstałym płynie stempel, a następnie odbij go na papierze. Przytrzymaj chwilę zanim zdejmiesz. Po czym podnieś i zostaw do wyschnięcia.
  5. Potuszuj stempel, spryskaj go mgiełką, nie wybieraj zbyt ciemnego koloru. Następnie odbij na papierze, odczekaj chwilę i dopiero podnieś. Zostaw do wyschnięcia lub wysusz. 
distress oxide z maską
distress oxide z folderem
dye ink ze stemplem

Kredki akwarelowe i żelowe

W zależności od tego których kredek używasz to sposoby postępowania są dwa:

  1. Miękkie kredki typu gelatos, distress crayons czy stabilo woody 3w1 rozprowadź po powierzchni stempla. Spryskaj wodą w celu aktywacji pigmentu. Następnie odbij na papierze. Nie zdejmuj od razu, poczekaj aż pigment wchłonie się w papier. 
  2. Twarde kredki (typowe kredki akwarelowe) najpierw trzeba aktywować i tu opcje są dwie:
  3. zamoczyć kredkę w pojemniku z wodą i dopiero pokryć nią stempel
  4. spryskać stempel wodą i dopiero pokryć go kredką

Następnie odbić na papierze, przytrzymać chwilkę i zdjąć. Zostawić do wyschnięcia.

kredki akwarelowe
kredki żelowe

Markery akwarelowe

Podobnie jak z kredkami – pokryj markerem stempel. Pamiętaj żeby robić to ostrożnie i nie czubkiem a bokiem końcówki żeby jej nie uszkodzić. Spryskaj wodą i odbij na papierze. Odczekaj chwilę zanim podniesiesz. Następnie pozostaw do wyschnięcia lub wysusz.

Ciekawostka.

Do tego typu stemplowania możesz wykorzystać aqua shimmer pen od NUVO. Pomiń jedynie krok spryskiwania wodą, gdyż medium w pędzelku jest wystarczająco mokre. Uzyskany efekt będzie bardzo subtelny i delikatny.

Pigmenty akwarelowe

Przy tym medium warto skorzystać z platformy do stemplowania, na wypadek gdybyś chciała odbić stempel ponownie w tym samym miejscu. przygotowany papier posyp delikatnie proszkiem lub proszkami w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Następnie spryskaj stempel wodą i odbij na posypanym papierze. Nie odrywaj stempla od razu – woda ze stempla powinna aktywować pigment, jeśli chcesz aby odbitka była bardziej płynna, to powtórz stemplowanie wodą. W razie potrzeby użyj pędzla, aby skorygować puste przestrzenie w odbitce. Pozostaw papier do wyschnięcia. Nie używaj nagrzewnicy, żeby nieaktywowany proszek się nie przemieścił tam gdzie nie powinien.

akwarele pigmentowe posypane po wilgotnym stemplu i aktywowane wodą
akwarele sypkie posypane po papierze i aktywowane mokrym stemplem
odbitka z pigmentu który został na stemplu po aktywowaniu na poprzedniej kartce

Pisałam o wykorzystaniu stempli w stemplowaniu akwarelą, jednak nie zapominaj, że do tej techniki, z wszystkimi wyżej wspomnianymi mediami, możesz wykorzystać również piankę magic stamp, szablony lub foldery do embossingu.

Pracując z tą techniką zyskujesz ciekawe akwarelowe efekty w swoich pracach. Dzięki niej możesz stworzyć idealne tła do prac typu vintage. Stemplowanie akwarelą możesz wykorzystać do przygotowania tła w art journalu, ale i również do wykonania tła kartki czy layoutu. Stemplować możesz na pustym lub na tuszowanym papierze. Myślę że stemplowanie akwarelą to świetny sposób na malunki akwarelowe bez wyciągania pędzla!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.