Swego czasu pisałam o podnoszeniu pigmentu z teł akwarelowych, natomiast dziś zamierzam wziąć na tapet wariację tej techniki. Jesteś ciekawa w jaki sposób jeszcze można bawić się podnoszeniem pigmentu? Kolorowanie wodą to moja robocza nazwa dla tej techniki. Wiem, że będziesz się świetnie bawić, wypróbowując tę ​​technikę!

 

Co będzie potrzebne do zabawy z tą techniką?

  • tuszowane tło z użyciem tuszów wodoreaktywnych
  • stempel do kolorowania 
  • tusz, puder i nagrzewnica do embossingu
  • pędzelek na wodę
  • ręcznik papierowy

 

Kolorowanie wodą krok po kroku:

Przygotuj tło tuszowane. Uważam że na takim najlepiej będzie widać efekt “kolorowania”. Jeśli tuszujesz tuszami distress oxide, to upewnij się, że są suche zanim przystąpisz do kolejnego kroku. 

Na tak przygotowanym tle wykonaj odbitkę tuszem do embossingu lub tuszem do znaków wodnych versamark. 

Odbitkę posyp pudrem do embossingu w dowolnym kolorze np.: złoty, czarny, biały i wytop puder nagrzewnicą. Osobiście uważam że kontrastujący kolor pudru na kontury jest najlepszy.

Teraz potrzebny będzie pędzelek na wodę. Możesz skorzystać ze zwykłego pędzla oraz wody, ale z tym na wodę będzie łatwiej pracować. Obszar z którego chcesz zdjąć pigment pokryj wodą z pędzelka, pracuj sekcjami. Odczekaj chwilkę aby pigment się aktywował, a następnie zbierz go ręcznikiem papierowym. Nie pocieraj żeby nie rozmazać, dociskaj ręcznik i podnoś.

Kontynuuj ten proces, aż „pomalujesz” cały obrazek.

Podpowiedź: Aby szybciej były widoczne efekty co jakiś czas wytrzyj pędzelek w ręcznik papierowy, aby zetrzeć zebrany pigment.

tło tuszowane
tło akwarelowe

Dodatkowo jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć kontrast między tłem, a „kolorowanym” obrazem możesz wykorzystać biały tusz lub białą akwarelę do podkreślenia głębi kolorowanki – ja tego nie robiłam.

Podpowiedź: Aby dodać nieco blasku na sam koniec możesz dodać pociągnięcia pędzelkiem z blink blink czyli np. aqua shimmer albo wink of stella itp.

Biorąc pod uwagę, że kolorowanie wodą polega na zdejmowaniu pigmentu z teł akwarelowych można je również nazwać odwróconą akwarelą. Tyle że zamiast dodawać kolor zdejmujemy go.

Ponieważ Distress Oxide utlenia się w kontakcie z wodą, kolor mokrej części rozjaśni się i będzie stawał się coraz jaśniejszy w miarę wysychania.

Twoje akwarelowe bądź tuszowane tła mogą zdobyć nowy wymiar dzięki technice kolorowania wodą. Uwierzysz, że z użyciem tuszów Distress Oxide i wodnego pędzelka możesz stworzyć coś tak pięknego?! Myślę że będzie to bardzo interesujący detal w tłach Twoich kartek. Zamierzasz spróbować? Daj mi koniecznie znać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.