Pomyślałam sobie, że warto odświeżyć temat tuszowania (ink blending). Zamierzam odpowiedzieć na pytania czym jest tuszowanie, jakich materiałów, narzędzi i tuszów używać. Wysoce prawdopodobne, że powstanie z tego cykl, bo temat jest bardzo obszerny. Jeśli jesteś zainteresowana tą techniką, to zapraszam do lektury.

 

Co to jest ink blending?

Ink [atrament, tusz]

Blend [łączyć, mieszać, wtapiać, miksować, wtopić, utrzeć, ucierać]

Zatem ink blending oznacza rozcieranie tuszu czyli tuszowanie.

 

W jakim celu stosujemy tą technikę?

Tuszowanie wykorzystujemy do:

  • przyciemniania brzegów kartki (postarzania)
  • wykonywania tła różnymi sposobami
  • dodawania wzorów poprzez szablon
  • wydobywania szczegółów lub ukrytych elementów z tła
  • kolorowania tekturek, wycinanek czy odbitek stemplowych

 

Często pojawiają się pytania – czy ważne jest:

  • jakiego tuszu używam do tej techniki i dlaczego?
  • na jakim papierze pracuję?
  • jakiego narzędzia używam?
  • czy korzystam z maty i jakiego ona jest rodzaju?

Odpowiedź na te pytania brzmi: i tak i nie. 

Warto wiedzieć jakie walory mają dane produkty, żeby móc je odpowiednio wykorzystać w celu uzyskania pożądanych efektów. 

 

Zacznijmy może od maty.

Otóż powierzchnię biurka warto zabezpieczyć, jednak prócz funkcji zabezpieczenia mata ma też inne zadanie. Dlatego też ważne jest co to za mata i z czego jest wykonana. Są różnego rodzaju maty: do mediowania, do cięcia i na przykład maty kuchenne (takie pod talerze). Widziałam również, że niektórzy do tuszowania używają zwykłych kartek czy podkładów papierowych w typie planera biurkowego. Jakie są między nimi różnice?

  1. Podkład papierowy na biurko – chroni biurko, ale pochłania tusz, który powinien wchłaniać się w bazę i tworzyć tło.
  2. Mata do cięcia – chroni biurko, papier się po niej nie ślizga w czasie tuszowania, ale kiedy korzystasz z tuszów innych niż wodoreaktywne, to niestety możesz ją trwale zabrudzić.
  3. Mata szklana – chroni biurko, a tusz który się na niej znajdzie możesz wciąż podawać na bazę i pogłębiać tło. Niestety kartka czasem lubi się uślizgnąć gdyż mata szklana jest gładka i nieporowata.
  4. Mata mixed media (teflonowa) – podobnie jak mata szklana, lecz dodatkowo sama mata lubi się przesunąć, jeśli nie jest przytwierdzona.
  5. Mata silikonowa – moim zdaniem najlepsza i najodpowiedniejsza do tuszowania. nie ślizga się, oddaje tusz, który się na niej znajdzie i jest łatwa do czyszczenia.

Dodatkowo z wszystkich mat do mixed media możesz zebrać tusz bawiąc się techniką ink smooshing.

Myślę, że teraz jesteś w stanie wybrać odpowiednią dla siebie matę.

 

Kolejną kwestią do rozważenia jest rodzaj tuszu.

Jeśli ważny jest dla Ciebie efekt lub kolor papieru z jakim pracujesz, to warto znać pewne cechy tuszów. Przydać Ci się może jeden z wcześniejszych moich artykułów > Rodzaje tuszów w poduszkach.

  1. Tusze atramentowe (dye ink) – tusze transparentne, wodoreaktywne. Podczas tuszowania wchłaniają się w papier, blendują się, lecz wymaga to nieco wprawy, gdyż dość szybko schną.
  2. Tusze pigmentowe lub kredowe – tusze gęste, oleiste na bazie wodnej. Dobrze się blendują gdyż długo schną.
  3. Tusze hybrydowe – połączenie tuszów pigmentowych i dye ink, są gęste, dobrze się blendują, nie schną za szybko.
  4. Tusze distress ink – wodoreaktywne tusze w typie dye ink, jednak o nieco innej formule. Dobrze się blendują, lecz sam efekt zależy od użytego narzędzia. Schną dość szybko.
  5. Tusze distress oxide – wodoreaktywne, gęste tusze hybrydowe, długo schną, utrzymują się na powierzchni bazy. Podczas tworzenia tła można spokojnie dopracowywać blendowanie. Moim zdaniem najlepsze do tuszowania. Lekko się prowadzą (jak masełko) i są kremowe.
  6. Tusze archiwalne (archival) – tusze wodoodporne, szybkoschnące. Może być ciężko zrobić nimi ładne przejścia kolorystyczne, gdyż szybko schną. Niemniej jednak można używać ich do tuszowania na przykład przez szablon.

 

Następnie przechodzimy do kolejnej pozycji, czyli rodzaju papieru.

Jest on nieco mniej ważny niż mata, lecz pod względem przyjemności i łatwości tuszowania może mieć znaczenie.

Tak naprawdę możesz tuszować na każdym papierze, jednak uzyskany efekt będzie uzależniony od jego rodzaju i faktury. Dodatkowo ważne jest też jakich technik zamierzasz dodatkowo używać na tuszowanym papierze.  Pamiętaj że papier akwarelowy i teksturowany podczas tuszowania ujawnią teksturę.

Kolor papieru również ma znaczenie – na ciemnych kraftowych papierach będzie widać jedynie tusze pigmentowe, kredowe i oxide.

Jakich narzędzi używać do tuszowania?

Obecnie na rynku jest bardzo dużo różnorodnych narzędzi tuszujących, dlatego możesz próbować profesjonalnych jak i tego co masz pod ręką, czyli zwykłej gąbki. Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać oraz jakiej techniki tuszowania używasz. Dlaczego?

Otóż czasem będziesz potrzebowała gładkich przejść, a czasem będziesz chciała odwzorować drobne elementy z szablonu, natomiast czasem potrzebna Ci będzie tekstura. Niestety nie ma jednego idealnego narzędzia do tuszowania. Jednak znając swoje potrzeby masz możliwość sprawdzenia z czym najlepiej Ci się pracuje i z jakim narzędziem zyskasz najlepsze efekty.

Nieco szczegółów:

  • zwykła gąbeczka – w zależności od tego jak ją potniesz i jakiej wielkości ma dziurki może zostawiać smugi szczególnie przy pracy z tuszami szybko schnącymi. Wtedy o wiele ciężej wyprowadzić tuszowanie do gładkości.
  • aplikator z gąbeczką – ma różne kształty i wielkości, ja osobiście mam problem z prostokątnym aplikatorem (nie lubimy się), wolę te okrągłe.
  • aplikator z gąbeczką kopułką – super do gładkiego tuszowania, nie pozostawia linii, które mogą się zdarzyć przy zwykłych gąbeczkach.
  • aplikator nakładany na palec – gąbeczka jest w kształcie kopułki więc działa podobnie co aplikator z kopułką.
  • szczoteczka / pędzel do tuszowania – odkąd spróbowałam tuszowania z tym narzędziem nie korzystam już z żadnych innych. Są różne rozmiary i różne kształty – te na rączkach są super do wszystkiego, natomiast te z płaskim zakończeniem są idealne do tuszowania po wytłoczonych folderami tłach i do wykonywania płaskich jednokolorowych tuszowań.

Warto wspomnieć również o tuszowaniu przez szablon – nie każde narzędzie sobie poradzi z odwzorowaniem drobnego wzoru. Dodatkowo jeśli szablony są grube i sztywne to gąbeczki będą szybciej się strzępiły.

Na koniec przypomnę jeszcze o filmie:

Jednak pamiętaj, że znalezienie najlepszych tuszów i narzędzi do tuszowania to tylko połowa sukcesu. Ważne jest, aby poznać swoje za i przeciw oraz wypracować sobie własną metodę. Mniemam że tuszowanie nie będzie już dla Ciebie problemem. Nie zapomnij zasubskrybować bloga żeby nie przeoczyć kolejnego artykułu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.