Dzięki tej magii możesz tworzyć bardzo ciekawe i zapewne również oryginalne tła. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać, albo z jakimi akcesoriami chcesz pracować. Jednak do rzeczy. Pomyślałam sobie żeby scharakteryzować “znikający pigment” z teł na bazie mediów wodoreaktywnych. Zatem zapraszam do dalszej lektury.

Jeśli pracujesz z mediami wodoreaktywnymi takimi jak farby, markery czy kredki akwarelowe, a także tusze barwiące, to zapewne jesteś świadoma, że woda może uszkodzić stworzone przez Ciebie dzieło. Jednak woda w akwareli używana jest również jako sprzymierzeniec, czyli do retuszu czy też zdejmowania nadmiaru pigmentu np. w pracach akwarelowych. 

Czemu zatem nie wykorzystać tej możliwości do stworzenia interesujących i oryginalnych teł do dalszych prac?

Zatem wiesz już, że technika, o której zamierzam pisać, polega na zabieraniu pigmentu z tła za pomocą wody. Wyniki jakie uzyskasz zależą od tego na jakim papierze i z jakimi mediami pracujesz. Zupełnie inne będą na papierze akwarelowym, a inne na papierze mixed media. Z kolei inne uzyskasz z mediami akwarelowymi, a inne z tuszami wodoreaktywnymi, jak i jeszcze inne z tuszami distress oxide.

Przygotuj różnego rodzaju tła z wykorzystaniem mediów wodoreaktywnych, najlepiej na papierze akwarelowym. Kiedy akwarelowe tła wyschną możesz zabierać się do zabawy w “znikający pigment”.

Woda w natarciu

  • Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym efektem kiedy pigment znika jest robienie kleksów wodnych. Oczywiście efekt ten najlepiej jest widoczny na tuszowanych tłach. Niemniej akwarelowe tła również możesz potraktować wodą i pigment też zniknie.znikający pigment
  • Na przygotowanym uprzednio tle wykonaj embossing. Następnie spryskaj całość obficie wodą, która aktywuje pigment wokół embossingu i odsącz wilgoć ręcznikiem papierowym. Pamiętaj żeby nie pocierać tylko tapować.
  • Podobnie jak poprzednio na przygotowanym wcześniej tle umieść szablon – warto go nieco przytwierdzić do podłoża. Następnie spryskaj wodą z atomizera (nie przesadzaj z ilością), odczekaj chwilę aż pigment zareaguje z wodą. Po chwili odsącz wodę ręcznikiem papierowym i zdejmij szablon.
  • Mokry szablon również może posłużyć Ci do zdjęcia pigmentu
  • Oczywiście możesz również wykorzystać stemple do zdejmowania pigmentu z teł akwarelowych. Zdjęty pigment możesz odbić na innej bazie.
  • Poeksperymentować możesz również z folderami do embossingu spryskanymi wodą.

Podpowiedź: Zamiast wody, do zdejmowania pigmentu przez szablon, możesz użyć nawilżanych chusteczek lub wilgotnej ściereczki.

Uwagi końcowe:

Zupełnie inaczej pigment będzie się aktywował na papierze akwarelowym, który jest przygotowany do przyjmowania dużej wilgoci, a zupełnie inaczej na papierze do mixed media.

Podobnie z mediami – akwarele i tusze barwiące typu distress ink wnikają w papier dlatego też efekt nie jest tak bardzo bardzo widoczny. Natomiast tusze distress oxide z racji na swoje właściwości tuszów pigmentowych pozostają na powierzchni papieru. Dodatkowo oksydują w kontakcie z wodą, a co za tym idzie pięknie się utleniają. 

Koniecznie się pobaw mediami wodoreaktywnymi i przetestuj znikający pigment. Niebawem kolejne artykuły o zabawach z mediami wodoreaktywnymi.

Jeśli jest jakaś technika o której chciałabyś poczytać, to również mi o tym napisz postaram się zgłębić temat i naskrobać kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.