Idąc w ślad za artykułem o stemplowaniu akwarelą pomyślałam sobie, że opiszę bardzo podobną technikę, czyli stemplowanie bloczkiem akrylowym. Myślę że akcesoria pomocnicze mają również duże możliwości ich wykorzystania w naszych pracach. Zatem jest to jeden ze sposobów na rozciągnięcie możliwości eksploatowania naszych przydasiów. 

 

Technika stemplowania bloczkiem akrylowym jest taka sama jak stemplowanie akwarelą. Jednak tutaj otrzymujesz akwarelowe tło w kształcie i wielkości użytego bloczka akrylowego. Jeśli masz małe bloczki, to możesz je aranżować w jedno tło. Natomiast jeśli Twój bloczek jest duży, to możesz wykonać pełne tło.

Dobrze pamiętać, że są dwie kluczowe zmienne w tej technice: ilość pigmentu i ilość wody. Pigment, o ile nie jest to proszek, jest bardzo łatwo kontrolować. Natomiast z wodą jest nieco więcej problemu. Dlatego warto pamiętać również, że atomizery mogą dawać różny rozprysk wody w zależności od nacisku tłoczka. Dodatkowo odległość atomizera od bloczka wpłynie na wielkość kropli wody i siłę rozprysku. Przygotuj się na eksperymentowanie i świetną zabawę! W razie potrzeby powtarzaj mantrę „to tylko papier”.

Jeszcze jedno. Jeśli Twój bloczek ma jakiś grawer np.: siatki pozycjonujące, to możesz użyć ich do nadania dodatkowej tekstury w tle. Przestrzenie graweru są tak drobne że mokry pigment tam nie wcieka, a co za tym idzie może się odwzorować w tle jako czyste linie. Zatem jeśli chcesz uniknąć takiego efektu, to warto zwrócić uwagę na którą stronę bloczka akrylowego nakładasz pigment.

Tusz wodoreaktywny

Najbardziej oczywistym medium w połączeniu z bloczkiem akrylowym jest tusz w poduszce.

Nałóż tusz na powierzchnię bloczka, spryskaj wodą z atomizera. Nie za dużo żeby nie ściekała przy odwracaniu bloczka. Przygotuj papier akwarelowy lub mixed media i mokrą stroną połóż na nim bloczek. Dociśnij i zostaw aby pigment dobrze się wchłonął. Jeśli podniesiesz za szybko, to cała ciecz przemieści się w kierunku krawędzi najdłużej przylegającej do papieru. Dlatego też najlepiej jest zostawić całość do przeschnięcia zanim zdejmiesz bloczek. Jeśli po podniesieniu bloczka pojawiły się plamy, które Ci się nie podobają, to po prostu odsącz je czystym narożnikiem ręcznika papierowego.

Możesz nakładać różne kolory tuszów na bloczek, uważaj jednak aby nie zabrudzić sobie poduszki. Jeśli zabrudzisz poduszkę jasnego tuszu ciemniejszym, to zetrzyj tyle plamy ile to możliwe wilgotną chusteczką.

Dodatkowo przypomnę, że tusze distress Oxide dadzą bardziej mleczny, przydymiony efekt, gdyż w kontakcie z wodą wytrąci się oksyda.

Markery akwarelowe

Pogryzmol markerem lub kolejno kilkoma po powierzchni bloczka, spryskaj wodą w odpowiedniej ilości. To chyba najtrudniejsze, ponieważ jeśli nie będzie wystarczająco dużo wody, to odbiją się linie z markera i kolor nie będzie się dobrze mieszał. Natomiast jeśli będzie dużo za dużo wody, to ciecz spłynie z bloczka. Barwnik powinien się zebrać w małe kropelki – to odpowiednia ilość.

Kredki żelowe / akwarelowe

Nabazgraj kredkami żelowymi po powierzchni bloczka akrylowego i spryskaj wodą. Odczekaj chwilę aż woda zacznie aktywować pigment kredki. Jeśli to nadal za mało, to spryskaj nieco więcej i delikatnie wklepuj palcami wodę w kredkę. Możesz również dodać nieco więcej pigmentu z kredki. Następnie mokrą stroną dociśnij bloczek do papieru akwarelowego i pozostaw na dłuższą chwilę.

Pigmenty barwiące / akwarele w proszku

Poprusz proszkiem po bloczku (wystarczy niewielka ilość pudru) i spryskaj go wodą z dość dużej odległości, aby atomizer nie zdmuchnął pigmentu. Odczekaj chwilę aż pigment zareaguje z wodą, jeśli jest jej za mało możesz prysnąć jeszcze. Następnie obróć bloczek i dociśnij mokrą stroną do papieru akwarelowego. Pozostaw na chwilę, aby pigment wchłonął się nieco w papier. Zdejmij bloczek i pozostaw tło do wyschnięcia. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żebyś eksperymentowała z farbami akwarelowymi czy reinkerami. Pamiętaj że ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia. Świetne w stemplowaniu bloczkiem jest również to, że bez względu na to, co zrobisz, za każdym razem uzyskasz inny efekt.

 

Dla uzyskania ciekawszego rezultatu możesz używać atomizera z wodą zmieszaną z miką lub perfect pearls.

Farby akwarelowe i farby inka gold:

Myślę że stemplowanie bloczkiem to bardzo ciekawa technika do uzyskania pięknych i oryginalnych teł akwarelowych. Nawet jeśli nie znasz się kompletnie na malowaniu akwarelami. Daj znać czy zamierzasz spróbować, a jeśli artykuł Ci się podobał i uważasz że jest wartościowy, to przekaż go swoim znajomym. Dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.