Monodruk i płytka żelowa dają wiele możliwości zarówno do zabawy jak i realizacji artystycznych planów. Jeśli posiadasz płytkę żelową, to zapewne chciałabyś wykorzystać jej wszystkie możliwości. Jedną z nich jest transfer obrazów / zdjęć w monodruku zwany też image resist. Technikę tą odkryła Birgit Koopsen – moim zdaniem mistrzyni płytki żelowej. Jeśli temat jest dla ciebie interesujący, to zapraszam do lektury i  nie tylko.

 

Dziś na tapet wzięłam strony z gazet różnego rodzaju, dodatkowo kilka różnych rodzajów farby. Zacznę może od tego, że nie jest ważne czy są to zdjęcia postaci, czy strony z drukiem, czy krajobrazy. Natomiast ważne jest żeby zdjęcia te były z wysokim kontrastem i ostre, nie muszą być czarno-białe. Wspominałam o tym w artykule >> monoprinting co to takiego

 

Jak wykonać transfer obrazów / zdjęć w monodruku (monoprintingu)?

 

Są dwie metody robienia transferów z użyciem farby akrylowej:

Pierwsza wymaga szybkiego działania i nie zawsze daje dobre efekty. Jednak zawsze można ją przeobrazić w tą drugą metodę, więc nic straconego.

  1. Przygotuj sobie gotowe tła, na których chcesz odbić transfery oraz wyselekcjonowane zdjęcia, które chcesz transferować.
  2. Na płytkę wyciśnij niewielką ilość farby akrylowej i za pomocą wałka równomiernie ją rozprowadź. Jeśli farby jest za dużo, to zbierz ją wałkiem – wałek nie powinien się ślizgać. Warstwa powinna być cienka, jednak nie za bardzo, gdyż farba zbyt szybko wyschnie. Upewnij się również, że cała powierzchnia płytki żelowej została równomiernie pokryta farbą.
  3. Transferowanie na płytkę: Na płytce żelowej, na której jest mokra warstwa farby umieść wybrany obraz “twarzą” w dół (zdjęciem, które chcesz przetransferować) na farbie. Wygładź go dłonią lub wałkiem, aby usunąć pęcherzyki powietrza i zapewnić dobry kontakt wydruku z płytką żelową. 
  4. Po chwili ostrożnie podnieś zdjęcie z płytki żelowej, odklejając go od powierzchni. Na płytce powinno być widać to, co zostało pobrane z wydruku (lustrzane odbicie oryginalnego zdjęcia z magazynu). Natomiast farba z płytki żelowej powinna przylgnąć do papieru.
  5. Teraz trzeba działać szybko. Na powierzchnię płytki żelowej pokrytą transferem przyłóż papier z uprzednio przygotowanym własnym tłem. Oczywiście drukiem do płytki. Wygładź powierzchnię ręką lub wałkiem. Następnie podnieś papier z tłem – powinien na nim pojawić się transfer pobrany z płytki żelowej.

    Jeśli transfer nadal widać na płytce, oznacza to że farba wyschła i teraz jedyną opcją pobrania go jest druga metoda.

Druga metoda transferu obrazów w monodruku (monoprintingu) jest bardziej czasochłonna, ale częściej zyskasz z nią zadowalający efekt.

  1. Przygotuj sobie papier, na którym chcesz odbić transfery oraz wyselekcjonowane zdjęcia, które chcesz transferować.
  2. Na płytkę wyciśnij niewielką ilość farby akrylowej i za pomocą wałka równomiernie ją rozprowadź. Jeśli farby jest za dużo, to zbierz ją wałkiem – wałek nie powinien się ślizgać. Warstwa powinna być cienka, jednak nie za bardzo, gdyż farba zbyt szybko wyschnie. Upewnij się również, że cała powierzchnia płytki żelowej została równomiernie pokryta farbą.
  3. Transferowanie na płytkę: Na płytce żelowej, na której jest mokra warstwa farby umieść wybrany obraz “twarzą” w dół (zdjęciem, które chcesz przetransferować) na farbie. Wygładź go dłonią lub wałkiem, aby usunąć pęcherzyki powietrza i zapewnić dobry kontakt wydruku z płytką żelową. 
  4. Po chwili ostrożnie podnieś zdjęcie z płytki żelowej, odklejając go od powierzchni. Na płytce powinno być widać to, co zostało pobrane z wydruku (lustrzane odbicie oryginalnego zdjęcia z magazynu). Natomiast farba z płytki żelowej powinna przylgnąć do papieru. Tak przygotowaną bazę transferu pozostaw do wyschnięcia.
    Czas schnięcia może być różny w zależności od farby i warunków atmosferycznych.
  5. Kiedy farba na płytce jest sucha – możesz to sprawdzić dotykając palcem w miejscu, które nie jest ważną częścią wydruku – rozprowadź cienką warstwę farby akrylowej. Warstwa powinna być na tyle cienka, aby spod niej widać było obraz transferu. Opcjonalnie możesz w tle dodać tekstury z użyciem płytek lub stempli itp.
  6. Teraz pozostaje już tylko “zebrać” wydruk z transferowanym zdjęciem. Na powierzchnię płytki żelowej przyłóż papier, wygładź powierzchnię ręką lub wałkiem. Następnie podnieś z płytki – powinno na nim pojawić się wszystko to co było na płytce żelowej.

 

Jak dla mnie jest to dość trudna technika na start zabaw z płytką żelową, szczególnie jeśli ma się wysokie wymagania. Jednak z czasem – przy obserwacjach i wyciąganiu wniosków – można uzyskać naprawdę zadowalające efekty.

Moje spostrzeżenia:

  • Ważna jest marka i jakość farby z jakiej korzystasz – u mnie najlepiej się sprawdziły farby amsterdam;
  • Ilość nakładanej farby również ma znaczenie – jeśli jest jej zbyt dużo, to wydruk się ślizga i nie zbiera farby z płytki;

  • Jakość magazynu z którego robisz transfery również ma znaczenie – pewne papiery zamiast oddawać tusz chłoną zbyt dużo farby i zostawiają niewiele na płytce;

  • Wybieraj obrazy o wysokim kontraście – te z prześwietloną lub nieostrą twarzą niestety nie dadzą dobrego efektu;

  • Unikaj jednolitej bieli lub czerni, szczególnie jeśli zdjęcia są nieostre.
  • Jeśli chodzi o czasopisma, to dobrze się sprawdziły vouge, elle, national geographic. Niemniej zauważyłam, że niektóre magazyny elle z mojej kolekcji mają matowy, a niektóre błyszczący papier, zatem to jaki to magazyn chyba nie do końca ma znaczenie;
  • staraj się żeby nie było rys z wałka, bo mogą one zniszczyć wydruk szczególnie jeśli działasz pierwszą metodą – w drugiej można je doczyścić.

I na koniec jeszcze taka podpowiedź – w drugiej technice zamiast farby możesz wykorzystać medium żelowe i “zbierać” transfer na papier serwetkowy tworząc tym samym super papier do kolażu.

 

Reasumując. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że nie zawsze transfer obrazów / zdjęć da nam dobre odwzorowanie. Zdarza się to nawet mistrzom. Wykorzystaj swoją kreatywność – eksperymentuj i baw się dalej. Grunt to znaleźć własny system – odpowiednią farbę i jej ilość oraz wyrobić sobie technikę. A kiedy już znajdziesz swój sposób na transfery, to naprawdę nie będziesz chciała przestać.

 

Transfer obrazów / zdjęć w monodruku (monoprintingu) to ekscytujący i ciekawy sposób na dodanie grafik w twoich pracach np. w art journalu. Łącząc elementy i transferując je w monodruku możesz realizować swoje artystyczne wizje. Natomiast Twoje prace staną się oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Uwolnij swoją wyobraźnię i eksperymentuj z różnymi obrazami, kolorami i technikami. Koniecznie daj znać jak Ci poszło.

2 komentarze

  1. Cześć,
    Mam pytanie, gdzie polecasz drukować własne zdjęcia do monodruku i w jakich parametrach. Próbowałam już wydruku laserowego w różnych miejscach i za każdym razem zdjęcie zbiera z płytki całą farbę. Może to kwestia papieru na którym drukowane jest zdjęcie? Możesz polecić jakąś firmę, która robi dobre wydruki?
    Pozdrawiam
    Ania

    1. Author

      Osobiście nie robiłam jeszcze printów z wydruków, więc ciężko mi się wypowiedzieć na ten temat. Może to być wina papieru, ale może też być wina farby, albo zbyt długiego trzymania na płytce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.