Chciałabyś wzbogacić swoje prace o jakiś dodatkowy i ciekawy akcent? Chętnie przedstawię Ci na to kilka sposobów z użyciem papierowej taśmy washi.

Czym jest taśma washi?

Prawdziwa japońska taśma washi jest cienka, wytrzymała i bardzo elastyczna. Charakteryzuje ją wytrzymałość, wodoodporność i bardzo dobra jakość kleju. Zazwyczaj wykonana jest z naturalnych włókien np. konopii czy bambusa.

Jednak na rynku pod tym pojęciem możemy nabyć wiele papierowych taśm dekoracyjnych o niemal tych samych właściwościach, które również są świetnym dodatkiem do prac kreatywnych, między innymi do scrapbookingu czy cardmakingu.

Wracając do wykorzystywania taśmy w naszych kreatywnych pracach pragnę pokazać Ci kilka przykładów na bazie LO. Jednak w podobny sposób możesz ją wykorzystywać tworząc kartki okolicznościowe.

1 Linia przecięcia / równowagi – pomaga nam rozdzielić układane na pracy elementy, a tym samym nadać jej symetrię;

2 Element ozdobny:

– taśma jako taśma

– napis

– banerki, girlandy

Praca Tores

– kwiatki

– wycinanki

– akcent kolorystyczny

– uzupełnienie kompozycji, dodanie kontrastu

3 Linia kontrolna – wzdłuż niej układasz elementy aby stworzyć spójną całość;

4 Zakotwiczenie elementu –

5 Dodatkowy deseń na papierze np. linie (pisałam o nich w zasadach projektowania cz. 3)

6 Kierunek i przejście – pisałam o nim w zasadach projektowania cz. 2

7 Ramka

8 Zamknięcie kompozycji – linia od dołu i góry mojego LO, która zamyka kompozycję.

9 Wypełnienie warstw

 10 Element łączący np. dwa różne papiery

Podpowiedź: Czasem papierowe taśmy nazywane washi odklejają się po czasie, szczególnie te z delikatnie połyskującą powłoką. Jeśli używasz ich w swoich projektach scrapbookingowych, to polecam dodanie minimalnej ilości kleju, aby taśma trzymała przez długi czas i mogła cieszyć oko.

Jak zauważyłaś nie zawsze używam taśmy w niezmienionej formie. Uwielbiam taśmę udzierać, rozdzierać i ogólnie zmieniać jej formę. Dodatkowo lubię też łączyć kilka taśm ze sobą dla kontrastu czy też podkreślenia ważnego elementu kompozycji LO.

A Ty używasz taśm washi w swoich pracach? Czy jest ona niedzownym elementem Twoich kompozycji? Napisz w komentarzu, gdzie mogę znaleźć Twoje sposoby na użycie tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.