W ramach rozciągania możliwości używania przeróżnych przydasi z naszej pracowni, dziś na tapet wchodzi kolorowa pasta teksturowa. Pomyślisz sobie – co można innego wymyślić niż tradycyjna tekstura, poza tym mogę sobie zabarwić białą pastę na kolor jaki zechcę. Owszem możesz 🙂 . Jednak, ja zamierzam udowodnić, że kolorowe pasty teksturowe mają więcej możliwości użycia niż mogłoby się wydawać. Dlatego też rozpisałam aż 14 sposobów wykorzystania kolorowej pasty teksturowej.

 

Kolorowa pasta teksturowa zazwyczaj ma konsystencję gęstej śmietany i jest zbliżona do farb heavy body. I nic w tym dziwnego, ponieważ bazuje na tym samym akrylowym medium żelowym. W zależności od specyfiki pasty te mogą być metalizowane (z zawartością miki), matowe lub błyszczące.

 

 1. Przede wszystkim pasty teksturowe są oczywiście idealne do pracy z maskami i szablonami. Dzięki nim uzyskasz ciekawą strukturę / teksturę w swoich pracach mixed mediowych.
 2. Możesz bawić się możliwościami past – nałóż odpowiednią warstwę pasty szpachelką i twórz różne tekstury na jej powierzchni. Użyj np. grzebienia mixed media, samej szpachelki czy starej karty płatniczej
 3. Skoro pasty teksturowe mają tą samą bazę i podobną konsystencję co farby akrylowe, to czemu nie spróbować używać ich jak farb akrylowych, czyli do malowania / zabarwiania. w razie chęci zmiany konsystencji na bardziej płynną polecam płynne medium akrylowe.
 4. Idąc dalej za tym tropem można je rozrzedzić wodą na tyle żeby używać ich jako farby akwarelowe i zastosować technikę znaną jako ink smooshing (efekt rozmazanego kleksa).
 5. Skoro wiesz już, że możesz pasty rozwodnić, to czemu nie używać ich do robienia kleksów, chlapań i zacieków – co widać na powyższym zdjęciu.
 6. Biorąc to pod uwagę możesz zrobić z nich również mgiełki. Musisz jedynie pamiętać że pasty są na bazie medium akrylowego, więc po każdym użyciu należy przeczyścić atomizer aby sie nie zapchał.
 7. Użyj ich z szablonami, ale nie do nadania tekstury, lecz jako medium, które odda wzory. Jak? To proste, z użyciem gąbeczki np. blendera albo pędzla do szablonów.
 8. Metoda suchego pędzla – czemu nie 😀 . Nie masz odpowiedniego koloru farby, a posiadasz akurat w takowym pastę teksturową? Użyj jej!
 9. Stemplowanie to kolejny sposób wykorzystania past teksturowych. 
 • Możesz stemplować w nałożonej szpachelką paście – otrzymasz teksturę. Nie zapomnij żeby szybko oczyścić stempel z pasty.
 • Niemniej stemplowanie pastą nałożoną na szablon to też ciekawy sposób zdobienia. Zauważyłam to podczas czyszczenia (na bieżąco) swoich szablonów. Zaschniętej na szablonie pasty raczej już tak nie wykorzystasz, więc musisz działać szybko.
 • Jeśli do zabrudzonego szablonu dodasz nieco wody to możesz uzyskać odbitkę w stylu akwarelowego kleksa.
 1. Pamiętaj, że możesz do past dodawać różne dodatki np. brokat czy mikę, dzięki czemu zyskasz całkiem nowe możliwości.
 2. A co z embossingiem na gorąco? Naturalnie że tak. Tylko przypominam, że pasty są na bazie medium akrylowego, więc podczas wygrzewania mogą zacząć się gotować (bąbelki). Dlatego posyp pudrem i odłóż do przeschnięcia, a dopiero później wygrzewaj puder. 
 3. Możesz też, z użyciem szpatułki, pokryć pastą papier i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Następnie z użyciem wykrojnika wyciąć dany element.
 4. Kolorowe pasty teksturowe nadadzą się także do barwienia tekturek.
 5. Dodatkowo te konkretne pasty teksturowe są spreparowane tak, aby można było ich używać również na tkaninach.

Warto pamiętać o właściwościach produktu, można wtedy o wiele więcej z niego “wycisnąć”. Zważywszy że pasty są na bazie medium akrylowego możesz pokusić się o techniki bazujące na oporze – podobnie jak w embossingu na gorąco, albo o foliowanie w laminatorze – medium akrylowe ma właściwości klejące. 

Oczywiście nie zapominaj również, że kolory past możesz mieszać, dzięki czemu uzyskasz nowe barwy i możliwości. Tak samo możesz łączyć w swojej pracy różne sposoby wykorzystania kolorowych past teksturowych. To już wszystkie 14 sposobów wykorzystania kolorowej pasty teksturowej – życzę owocnej i kreatywnej zabawy! Koniecznie daj znać jak Ci poszło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.