Jesiennych kolorów ciąg dalszy. I jesiennych skarbów. Te wszystkie domowe nalewki, syropy i octy trzeba w końcu w coś rozlać, prawda? Szczególnie, jeżeli mają być prezentem. W tym celu zbieram butelki o ciekawych formach. Niektóre z nich dostają dodatkowo nową szatę. 

Butelka decoupage zdobiona jest metodą pod szkłem. Przygotowania powierzchni i dobór preparatów  opisywałam już w tym artykule. Naczynie z płaskimi ściankami jest idealne do tej metody, ponieważ brak ostrych krzywizn nie powoduje zniekształceń obrazu. 

butelka decoupage

 

Wykorzystałam motyw z klasycznego papieru do decoupage. Dla mnie jest on bardzo nostalgiczny. Łódka na jeziorze w jesiennych barwach, bardzo mi się też skojarzyła z obecnym jesiennym wyzwaniem na naszym blogu.

butelka z decoupage pod szkłem

Butelka decoupage – malowanie

Po pokryciu butelki (poza przednią ścianką) podkładem do śliskich powierzchni sięgnęłam po farby akrylowe. Najtrudniejszą rzeczą do zrobienia jest domalowanie brakujących elementów tła. Szkło zmienia postrzeganie kolorów, dlatego ich dopasowanie nastręcza kłopotów. Co gorsza, źle dobranego koloru nie można zamalować, bo i tak będzie on widoczny przez szkło. Trzeba pracować warstwami a w razie błędu wszystko zmyć i zacząć od nowa. 

Po uzupełnieniu wzoru nad i pod obrazkiem pomalowałam jeszcze boczne ścianki butelki. Dzięki temu patrząc od przodu całość jest spójna. Jednak tył i boki butelki oglądane z zewnątrz… to była plątanina kolorów, które trzeba było czymś zakryć. 

Obawiałam się, że moja farba akrylowa może być zbyt mało kryjąca i będzie wymagała wielu warstw. Wobec tego pomalowałam wszystkie te barwne plamy czarną, gęstą pastą Izink 3D Aladine. Jest ona trochę jak smoła – gęsta i lepka. Jednak sam kolor jest nieco mniej smolisty, to raczej  czerń lekko złamana w kierunku bardzo ciemnego grafitu. Nałożyłam ją pędzlem, a po wyschnięciu poprawiłam jeszcze niedociągnięte miejsca. Powstała jednolita warstwa, która nie przepuszcza światła. Więcej o pastach Izink przeczytasz tutaj.

decoupage pod szkłem

Butelka decoupage – dodatkowa dekoracja

Szyjkę butelki okleiłam bawełnianą koronką. Lubię te koronkowe tasiemki właśnie ze względu na to, że bawełna bez problemu przyjmuje różne media. Tutaj pomalowałam ją razem z szyjką na zielono. 

butelka decoupage

Dla podkreślenie jesiennego klimatu pracy zrobiłam jeszcze listki z masy lekkiej. Malowałam je tymi samymi farbami co szkło. Tutaj tylko jedna uwaga, Szkło bywa wredne w swojej przezroczystości. Dlatego  listki na wszelki wypadek malowałam z obu stron. Dzięki temu jeśli nawet któryś będzie widoczny przez szkło do spodu, nie będzie straszył  bielą. 

butelka decoupage

Ostatnim szlifem, który nadałam mojej pracy, było muśniecie jej metaliczną farbą w kolorze złotej zieleni. Zrobiłam to metodą suchego pędzla. Dzięki temu zabiegowi nawet czarna strona butelki nie jest nudna.

butelka decoupage

Moja butelka decoupage będzie trochę magiczna, jeżeli wleję do niej nieprzejrzysty płyn , obrazek z tylnej ścianki będzie widoczny dopiero po opróżnieniu naczynia. 

Lubisz zdobić szkło? To dla Ciebie ciekawe wyzwanie, czy raczej mozolna praca na niewdzięcznym materiale? Podziel się z nami swoją opinią na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.