W sklepach scrapowych dostępne jest wiele rodzajów czarnych tuszów do wyboru. Czarny jest podstawowym kolorem wśród tuszów, gdyż jest on używany do wielu czynności. Możliwe że zauważyłaś iż niektóre scraperki mają rożne rodzaje poduszek z czarnym tuszem, jest to własnie uzależnione od technik do jakich te tusze są wykorzystywane. Postanowiłam przetestować te najbardziej popularne i zebrać wyniki testów w tym wpisie. A co z tego wynikło dowiesz się czytając poniższy artykuł.

W artykule o tuszach do stemplowania pisałam już o ich rodzajach oraz o tym czym się różnią. Pisałam jednak o tuszach ogólnie, teraz chciałabym się skupić na kolorze czarnym.


Wiele razy spotkałam się z zapytaniami który czarny tusz jest najlepszy i w sumie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Prawie każdy jest dobry, wszystko zależy od tego czego tak na prawdę oczekujesz. Czy jest to idealna odbitka, czy idealne odwzorowanie detali, czy możliwość kolorowania akwarelami, czy możliwość kolorowania markerami alkoholowymi, czy też jeszcze coś innego. Zatem to który tusz jest najlepszy zależy od naszych osobistych preferencji. Dla mnie będzie to idealne odwzorowanie szczegółów, dla Ciebie może to być szybkie wysychanie odbitki na śliskim papierze.

Zatem postaw sobie pytanie do czego używasz stempli?

czarny tusz - testy z markerami i wodą + tuszowanie

Odbijanie stempli na papierze

Przede wszystkim do odbijania stempli głównie tych z sentencjami. Tutaj mogę polecić niemal każdy tusz, jednak należy się zastanowić czy ważny jest dla Ciebie czas schnięcia. Musisz pamiętać że tusze pigmentowe schną dłużej, wodne i te na bazie rozpuszczalników bardzo szybko. Natomiast tusze hybrydowe są mniej więcej pośrodku 😀
Zatem polecam tu tusze: versafine, memento, archival, nuvo, taylored, Staz-On,
Ps. Pamiętaj jednak, że jeśli po odbiciu stempla planujesz jeszcze pracować z mediami na bazie wody, to lepiej użyć tuszu trwałego.

Odbijanie stempli na nieporowatych powierzchniach

Na nieporowatych powierzchniach typu szkło, metal, folia acetat itp. Idealnie sprawdzi się tusz na bazie rozpuszczalnika czyli Staz-On. Jednak musisz pamietać że jak tusz jest mokry, a powierzchnia śliska to zbyt mocno dociskając stempel możesz rozmyć odbitkę. Dlatego też zalecam delikatność i wyczucie w stemplowaniu.

Odbijanie stempli na tkaninie

Do tego celu został stworzony versacraft, który pierwotnie nazywał się fabrico. Jednak ten sam efekt uzyskasz używając tuszu archival. Efekt wystarczy utrwalić żelazkiem.

Odbitki stempli do kolorowania markerami alkoholowymi

Jako że markery alkoholowe wchodzą w reakcję z tuszami na bazie rozpuszczalników, to zaleca się do tego typu odbitek używania tuszów wodnych. Dlatego też najlepszy jest memento, od biedy distress tez da radę 😀

Odbitki stempli do kolorowania akwarelami (markery wodne / akwarelowe, kredki akwarelowe, itp.)

Podobnie jak powyżej skoro wszelkie media do malowania na bazie wody rozmyją wodne tusze, to powinnaś użyć tuszu, który nie wchodzi w reakcję z wodą, czyli np. Staz-On lub archival.

Do obu powyższych opcji nadają się również tusze hybrydowe, jednak nie wszystkie są bardzo idealne.

Przy czarnych tuszach niekoniecznie stosuje się techniki takie jak Tuszowanie czy akwarelowe tła, jednak w czasie popularności tła galaxy są one używane.

Tuszowanie

Ink blending, czyli właśnie tuszowanie staje się dość popularne. Niekoniecznie jest w tym celu używany kolor czarny, ale się zdarza 😀 Idealnie do tego celu nadają się tusze distress, a przede wszystkim distress oxide.

Akwarelowe tła

Czasem chcesz urozmaicić swoje prace, jednak nie zawsze masz odpowiednie akcesoria, Podpowiem, że jest na to sposób. Tusze na bazie wody (dye ink) możesz używać do tworzenia tzw. tła akwarelowego (kleksa akwarelowego). Do tej samej techniki idealnie nadają się tusze distress oxide, jednak te jako że zawierają w sobie oksydę pozostawiają swego rodzaju biały nalot.

czarny tusz - test krycia i detali

Podpowiedzi – tips & ticks

Na niedokładne odbitki z tuszu wodnego polecam odbijanie z użyciem platformy – z jej użyciem możesz odbić kilka razy stempel;
Dodatkowo jeśli stempel polimerowy jest nowy, to możesz go uprzednio przetrzeć gumką do mazania – powinno to pomóc z przywieraniu tuszu do stempla;
Natomiast jeśli nie masz odpowiedniego tuszu do zrobienia odbitki do kolorowania, to możesz posiłkować się embossingiem na gorąco. Możesz zarówno użyć czarnego tuszu i przezroczystego pudru, jak i zwykłego tuszu do embossingu i czarnego pudru.

Na zakończenie mojego wywodu muszę wspomnieć o kilku rzeczach:
Papier na jakim wykonujesz odbitki ma znaczenie, bo zupełnie inaczej tusz zachowa się na papierze chłonnym, a zupełnie inaczej na papierze śliskim. Tak samo wpływ na jakość odbitki ma powierzchnia na jakiej stemplujesz, dlatego do stemplowania zaleca się używanie specjalnej podkładki (mata do stemplowania).
Niektóre tusze zostawiają ślady na stemplach – głównie Staz-On – jednak nie przeszkadza to w ich dalszym używaniu. Tusze pigmentowe lub hybrydowe również zostawiają ślady na stemplach polimerowych – nie da się ich idealnie doczyścić. A o czyszczeniu stempli polimerowych pisałam już na blogu wcześniej 🙂
Reasumując, każdy tusz ma w sobie to coś. Natomiast Ty masz możliwość to coś wykorzystać.

Przygotowałam również bonus – film z testów – zapraszam 🙂

Dodatkowo przygotowałam również relację z testów po filmie.

Mam nadzieję że pomogłam choć trochę w decyzji który czarny tusz znajdzie się w Twojej pracowni. Daj znać jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, chętnie się z nimi zmierzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.