Decoupage na szkle może być zupełnie łatwy, lub… nieco trudniejszy. Zależy to, dosłownie od strony, od której do niego podejdziemy. Jedno jest pewne – jest on niezwykle efektowny.
Pracując ze szkłem możemy łatwo wykorzystać jego gładkość, blask i przezroczystość jako dodatkowy atut naszej pracy.
Dwustronność szkła jako podstawy pod decoupage wynika z tego, że możemy je zdobić tak, by widzieć naklejany obrazek pod szkłem (zdobienie od środka), albo odwrotnie, zakleić szkło obrazkiem (zdobienie od zewnątrz). W tym artykule, poza ogólnymi wiadomościami, skupimy się na na tej drugiej możliwości, czyli potraktowaniu szkła jak każdego innego przedmiotu do zdobienia.
Co możesz zdobić
Właściwie nie ma ograniczeń, dowolny szklany przedmiot. Słoiki, butelki, świeczniki, naczynia kuchenne, tafle szkła i lustra. Moim ulubionym materiałem są kieliszki do wina, z którymi zmywarka źle się obeszła 🙂 Nie odzyskają już pełni blasku, ale mogą po ozdobieniu służyć za lampiony. Biorę też pod uwagę przedmioty przezroczyste, ale wykonane z innego niż szkło materiału, na przykład akrylowe bombki czy jajka.
Materiały do decoupage na szkle
Tu nie musisz inwestować, jeżeli dobrze zagruntujesz powierzchnię, do decoupage na szkle z powodzeniem użyjesz narzędzi oraz klejów, farb i lakierów, których używasz na innych materiałach. Obrazki mogą pochodzić z serwetek, papieru ryżowego, albo klasycznego, mogą to być także samodzielnie drukowane grafiki.
Jedynie gdy zamierzasz malować na czystym szkle, na przykład wykończyć obrazek malowaną koronką, zaopatrz się w farby lub konturówki do szkła. Ich właściwości nie tylko ułatwią pracę na śliskiej powierzchni, ale też dadzą większą trwałość.
Decoupage na szkle – zdobimy naczynia od zewnątrz.
W ten sposób ozdobisz butelki, karafki i inne przedmioty, do których nie sposób się dostać od środka. Z zewnątrz pracujemy też ze szkłem użytkowym – gdy chcesz normalnie używać szklanego kubka lub wazonu.
Poza szczególnym charakterem powierzchni, taki decoupage nie różni się wiele od pracy na innych przedmiotach.
Przygotowanie powierzchni pod decoupage na szkle
Zacznijmy od początku. Już w wielu artykułach była mowa o tym, że o powierzchnie szklane, niezależnie od techniki pracy, należy szczególnie zadbać podczas ich ozdabiania. Zanim zaczniesz pracować ze szkłem, warto zajrzeć do tekstu o gruntowaniu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić (niezależnie od tego, czy zdobisz szkło od strony zewnętrznej, czy od środka) jest odtłuszczenie powierzchni. Umycie ciepłą wodą z płynem do naczyń czasem wystarczy. Jednak dla pewności warto przetrzeć nasz wazon czy paterę zmywaczem do paznokci, spirytusem, albo benzyną ekstrakcyjną. Oczywiście przy substancjach łatwopalnych zachowujemy szczególną ostrożność.
Dorota przygotowując zdobiony słoiczek i Anna Maria pracując nad efektem rdzy opisały jak gruntują szklane przedmioty. U nich świetnie sprawdziło się gesso. Możesz go użyć także pod decoupage, jeżeli Twoja wizja zakłada zamalowanie/zaklejenie szkła. Ja akurat gessa na powierzchniach śliskich nie lubię i stosuję raczej podkłady dedykowane do powierzchni niechłonnych. To jednak tylko moja osobista fanaberia, gdy zabraknie innego środka pod ręką, wezmę gesso i będę szczęśliwa, że mam czym pracować 🙂
Gdy chcesz zachować częściowo przezroczystość szkła, warto użyć podkładu przezroczystego do trudnych powierzchni. Tak zrobisz na przykład przygotowując lampion ze słoika. Szkło oklejone papierem ryżowym nierównomiernie przepuszcza światło, tworząc klimatyczny efekt.
Z kolei gdy nie zależy Ci na transparentności ozdabianego przedmiotu, jego powierzchnię po zagruntowaniu pomaluj farbą, albo użyj więcej gesso 🙂 , by światło nie przebijało przez obrazek.
Decoupage na szkle – uwagi
Samo naklejanie wzoru, malowanie i lakierowanie wykonaj dokładnie tak, jak na każdej innej powierzchni.
Szlifowanie pomiędzy warstwami lakieru warto za to robić nieco ostrożniej, by przypadkiem nie odkryć szkła.
Ostateczne lakierowanie, czyli te kilka ostatnich warstw lakieru, które nie maja już za zadanie wtapiać obrazka, a tylko zabezpieczyć i utrwalić całość, wykonaj szczególnie starannie. Rozważ, czy nie wykorzystać do tego lakierów odpornych na mycie w zmywarce. Tak, są takie. Jeżeli nawet nie odważysz się tak zabezpieczonego przedmiotu włożyć do zmywarki (ja bym się nie odważyła), to da Ci to więcej odwagi przy normalnym użytkowaniu przedmiotu.
Jak widzisz nie takie szkło straszne… W kolejnym moim artykule podejdziemy do niego dosłownie z drugiej strony. Będzie nieco trudniej, jednak efekty mogą być naprawdę zaskakujące.
Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.