Dobieranie kolorów w pracach scrapbookingowych spędza sen z powiek niejednej scraperce. Niektórym przychodzi to łatwo, na tzw. wyczucie, inne muszą się tego nauczyć. Jeśli Tobie też nie przychodzi to tak łatwo i jeszcze często zastanawiasz się jak łączyć  kolory w swoich pracach to ten wpis jest dla Ciebie!

Przyznam szczerze, że zaczynając przygodę ze scrapbookingiem, nie miałam totalnego pojęcia, że dobieranie kolorów ma jakieś znaczenie…. że są jakieś zasady … Wciąż podziwiałam inne scraperki za ich prace i patrzyłam na moje z żalem, że nadal coś im brakuje… Trochę to trwało zanim zaczęłam w ogóle zwracać uwagę na to, co z czym można łączyć a co nie wypada. Jeśli czytając to teraz już zdajesz sobie sprawę, że od łączenia kolorów zależy czy Twoja praca zrobi wrażenie czy nie, to gratuluję, jesteś na właściwej drodze do sukcesu! Pozwól zatem, że przekażę Ci kilka moich trików na łączenie kolorów w pracach. 

Po co w ogóle te zasady?

Ano po to, żeby zrobić dobre wrażenie 😉 A dokładniej mam na myśli, że kolory to nie tylko barwy same w sobie, to także konkretne emocje, które wywołują w naszych umysłach. Zastosowanie dobrych połączeń kolorystycznych w pracy może przyciągnąć większą ilość odbiorców a co za tym idzie więcej Twoich fanów w mediach społecznościowych czy klientów docelowych 🙂

Zatem jak dobierać kolory aby prace podobały się innym?

Pierwszą i najprostszą zasadą jest stosowanie się do zasad koła barw. Jest to coś w rodzaju diagramu z zestawieniem barw, który pomaga w łączeniu ze sobą kolorów. Kolorów, które są pokrewne bądź wzajemnie się dopełniają. Więcej o tym jak korzystać z koła barw dowiesz się z artykułu o dobieraniu kolorów we wnętrzach

A teraz przedstawię Ci moje metody na dobieranie kolorów.

Trzymanie się jednej kolekcji 

Jak dla mnie jest to najprostszy ze sposobów gdzie wszystko czego Ci trzeba masz “podane na tacy”. Dlaczego? Ponieważ każda kolekcja papierów jest spójna kolorystycznie. Tak więc ktoś już wykonał tą brudną robotę za Ciebie i tak zestawił kolory, że na pewno do siebie pasują! Skoro mam już podane kolory w papierach to co dalej? Otóż wystarczy wybrać jeden czy dwa arkusze, które najbardziej Ci się podobają i tworzyć! Ja najczęściej zestawiam ze sobą dwie strony z jednego, dwustronnego arkusza papierów. Połączenie idealne i szybkie. Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze mam ogromny problem z wyborem, więc ograniczam się do tych właśnie sprawdzonych sposobów ;). Dla przykładu polecam Tobie wpis od Chanya13 na naszym blogu z Kartką Świąteczną w niekoniecznie świątecznych kolorach a pięknie zestawioną kolorystycznie. 

A tak wyglądają moje prace, w których kierowałam się tą zasadą:

dobieranie kolorów dobieranie kolorów 1

Kolorowe duo

Uwielbiam to zestawienie, które równocześnie pokrywa się z tworzeniem w obrębie jednej kolekcji. W moich pracach najczęściej zobaczysz zestawienia dwóch pokrewnych bądź dopełniających się ze sobą kolorów. W ten sposób możesz prosto i szybko osiągnąć zamierzony efekt “wow”.  

dobieranie kolorów

dobieranie kolorów

 

Kolorowe trio

Troje to już tłok? Nie w pracach scrapowych! Owszem prace z użyciem dwóch kolorów są bezpieczne. Mimo to, zachęcam Cię do pójścia o krok dalej i dodania “kropki nad i” jaką jest właśnie użycie trzeciego koloru. Pozwól mu podkreślić szczegóły, dodać kontrastu bądź zaskoczyć widza 😉 Używaj go jednak rozsądnie, ma być dodatkiem a nie głównym elementem! W takich zabiegach świetnie też sprawdzi się czerń lub biel. W moich pracach często jest to biel, złoto lub kolor dopełniający.

dobieranie kolorów

dobieranie kolorów

 

Na dziś to już koniec, ale już teraz zapraszam Cię na druga część mojego wpisu o dobieraniu kolorów. Dowiesz się w nim min. jak prace w danym stylu ułatwiają dobór kolorów i jak uczę się od innych scraperek. Do następnego wpisu! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.