Pojęcie exploding box zapewne nie jest Ci obce, ponieważ cieszą się one dużą popularnością jako wyjątkowy rodzaj kartki na szczególne okazje. Dziś chciałabym pokazać Ci kilka sposobów na to jak można ozdobić exploding box, jeśli akurat brak Ci pomysłu.
Co to exploding box?
Może zacznijmy od podstaw. Jest to kartka w formie “wybuchającego” pudełka. A mianowicie to ozdobne pudełko z papieru z wieczkiem, którego ścianki, po otworzeniu rozkładają się na 4 strony świata 🙂 Jest więc to pewien rodzaj eksplozji, stąd ta nazwa. Co za tym idzie mamy tutaj efekt “wow” dla obdarowanego. Jeśli jeszcze nie robiłaś exploding boxa to sprawdź jak z tym poradziła sobie Kamila robiąc swój pierwszy exploding box spory czas temu.
Na jakie okazje exploding box?
Exploding boxy cieszą się ogromną popularnością jeśli chodzi o świętowanie okrągłych urodzin. Nierzadko też wręczane są na okazje, które zdarzają się tylko raz w życiu jak chrzciny, śluby, przejście na emeryturę czy nawet zaręczyny. Ostatnio zauważyłam też, że wykorzystywane są jako zaproszenia dla osób z najbliższej rodziny jak np. rodzice Państwa Młodych, czy Rodzice Chrzestni. Oczywiście jak zawsze ogranicza nas nasza własna wyobraźnia. Według mnie exploding box jest tak wyjątkową formą pamiątki, że nadaje się na każdą ważną dla Ciebie okazję.
Jak ozdabiamy exploding box?
Szkoły są dwie. Pierwsza – wszystkie ozdobione ścianki skierowane są w jednym kierunku. Druga – każda ścianka skierowana ku środkowi. Ja preferuję ten drugi sposób, ponieważ tak mi się bardziej podoba i skoro jest to pudełko to wygląda przez to jak spójna całość. Ścianki skierowane w jednym kierunku również wyglądają bardzo ładnie, szczególnie kiedy się pudełko rozkłada, wtedy wygląda ono jak płaska kartka. Dzięki temu nie trzeba obracać boxem, żeby przeczytać np. życzenia.
Moje boxy, choć mają ścianki skierowane do środka zawsze otwierają się tak, że życzenia są skierowane wprost na obdarowanego, co ułatwia ich przeczytanie.
A co na środku?
W centrum zazwyczaj daję ręcznie robiony tort z papieru albo jakąś tekturkę 3D związaną z tematem uroczystości. Czasem też na życzenie klienta jest tam mini pudełeczko w którym znajdzie się prezent np. kolczyki czy naszyjnik. Niekiedy środkowe ścianki pozostawione są na treść życzeń, albo po prostu ozdobione “na płasko”.
Przykładowe pomysły na ścianki:
- treść życzeń
- kartka z kalendarza
- mini koperta, kieszonka lub belly band na pieniążki
- ścianka ozdobiona tekturką
- ścianka ozdobiona elementem z wykrojnika
- cytat z tekturki bądź wydrukowany na papierze wizytówkowym
- zdjęcie lub grafika
- kompozycja kwiatowa lub z elementów do wycinania
Każda ścianka boxa może stanowić osobny element, lub tworzyć spójną całość. Wieczko zazwyczaj ozdobione jest kwiatami z foamiranu czy papieru, digi stemplami lub napisem z jakiej okazji wręczamy exploding box, np. Z okazji Chrztu Świętego Leny.
W co zapakować gotowego boxa?
Ja zazwyczaj korzystam z tzw. nosidełek, które można znaleźć w prawie każdym sklepie scrapowym, również w Świat Pasji. Taki box można również zapakować w celofan i przewiązać wstążką lub włożyć do specjalnego tekturowego pudełka (zdjęcie poniżej). Pudełko to użyłam już kilka razy i szczerze Ci polecam.
A na koniec kilka inspiracji od naszych dziewczyn z DT.
Domi (Zręczna Manufaktura)
Magdalena Antosik (Cardmaking Dream Big)
Agnieszka Mirkowska (Scrapeciarnia)