Możliwe że zastanawiasz się czy jest jakaś różnica między gesso clear a gel medium. Podobieństw między nimi jest dość wiele. Nie jestem artystą plastykiem, jednak stosuję oba produkty, więc zebrałam swoje doświadczenia. Dlatego w poniższym artykule postaram się nakreślić co i jak – zapraszam do lektury.

Ciekawe czy czytałaś już moje wpisy na temat gesso i gel medium? Napisałam tam jakie są rodzaje i jakie mają one zastosowanie. Nie jest ważne jakiej marki jest Twoje gesso czy gel medium, wszystkie mają te same właściwości.

Jakie są podobieństwa między gesso clear a gel medium?

Oba produkty zabezpieczają powierzchnię pracy przed przesiąkaniem mediów, jednak z drobnymi różnicami (opiszę je niżej). Do pracy z gesso i medium żelowym możesz używać tych samych narzędzi: pędzli, szpatułek, szpachelek itp. Kolejne co łączy oba te rodzaje produktów to to, że po wyschnięciu oba są przezroczyste. Porównywalnie gesso clear i gel medium można mieszać z farbami czy pigmentami, aby nadać im barwę.

Jakie są różnice między gesso clear a gel medium?

Zacznę może od gesso clear. Głównie jest stosowane jest do zabezpieczania papieru przed przesiąkaniem mediów. Ma ono jednak teksturę, dzięki temu że jest porowate mokre media dość dobrze się rozprowadzają. Jest jednak na tyle zabezpieczające że póki farba nie zaschnie można ją zetrzeć lub zredukować jej ilość czy kolor. Również dzięki swojej porowatości można po nim rysować kredkami. Nie ma właściwości klejących.

Pora na gel medium. Podobnie jak gel medium możesz nim zabezpieczyć papier przed przesiąkaniem mediów i tu pojawia się ale… różnica między obydwoma produktami jest taka że gesso jest porowate a gel medium gładkie a zarazem śliskie (nawet to matowe). W związku z tym mokre media z niego spływają, natomiast każdą farbę możesz zetrzeć bez problemów. Kredki nie mają na nim takich nasyconych kolorów, gdyż ślizgają się jak po wosku. Stawia on opór i ma właściwości niemal takie jak lakier, dlatego jest idealnym produktem do zabezpieczania powierzchni z mediami wodoreaktywnymi przed dalszą pracą z mediami. Ma właściwości klejące dlatego też jest idealnym medium do pracy w technice kolażu.

Reasumując: W kryzysowej sytuacji gel medium może zastąpić gesso, jednak musisz liczyć się z tym że nie ma ono tych samych właściwości. W związku z tym niestety praca z mediami może być utrudniona. Znając podobieństwa i różnice gesso i medium żelowego możesz zdecydować którego produktu potrzebujesz.

 

Mam nadzieję że ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny. Daj znać czy tak było 🙂 Niebawem więcej tego typu wpisów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.