Motyw ceramicznych płytek często pojawia się w wyposażeniu wnętrz i na przedmiotach użytkowych. O ile na ściany, podłogi czy solidne meble można bez problemu użyć prawdziwych kafelków, o tyle na drobnych dekoracjach wygodniej zastosować ich bardziej lub mniej wierne odwzorowania. Przedstawiam cztery pomysły na wykonanie imitacji ceramicznych kafelków.

Marzy Ci się, by dodać do swojego wnętrza niebanalną ozdobę? Może taca z charakterystycznymi płytkami w stylu portugalskim, albo rama lustra oklejona autorskimi kafelkami, z których każdy jest inny i niepowtarzalny. A może po prostu dekoracja na ścianie z płytek, jakich nie ma nikt? Recepta jest prosta – zrób je dla siebie sama. A ja podsunę Ci cztery pomysły, na podstawie których może powstać imitacja kafelków.

Imitacja kafelków – decoupage 

To chyba najprostsza metoda, jeżeli tylko masz odpowiednie materiały i nieco umiejętności. Poszukaj serwetki, która zawiera kilka motywów zamkniętych w kwadraty.  Na przykład na kuchenną tacę będzie pasował motyw grzybów, lub kucharza. Zależnie od oczekiwanej wielkości możesz wykorzystać motywy różnych rozmiarów. Pamiętaj o dokładnym  zabezpieczeniu pracy, szczególnie, gdy przedmiot może mieć kontakt z wilgocią. Przykładem takich kafelkowych motywów są poniższe podkładki pod kubki.

imitacja kafelków

Imitacja kafelków – płyta MDF i inne materiały

A gdyby tak autorskie kafelki? Jeżeli nie będą musiały znosić wilgoci (czyli raczej ściana salonu niż łazienka), zrób je sama. Na gotowych kształtach z MDF i HDF, sklejki, ceramiki, pleksi… możliwości jest bardzo wiele. Idealne będą te z frezowanymi krawędziami. Na bardzo dużej powierzchni warto wykorzystać na przykład heksagony. Do ich ozdobienia możesz zastosować zarówno decoupage, jak i wszelkie inne media i metody. 

imitacja kafelków

Imitacja kafelków – tektura, karton, beermata

Podobnie – tylko ozdobną funkcję – będzie pełniła imitacja kafelków z tektury. Możesz nimi ozdobić pudełko, ramę, lub mały mebel. Przy tworzeniu takich dekoracji jest mnóstwo zabawy. Jest to również okazja do wypróbowania nowych technik lub połączenia barw czy tekstur.

imitacja kafelków

Imitacja kafelków – wzory malowane przy pomocy szablonu

Powyższe metody pozwalają uzyskać przestrzenne formy, a przy ich łączeniu możemy nawet wykonać imitację fugi pomiędzy płytkami. Teraz czas na coś znacznie mniej oczywistego. Takie tylko zasygnalizowanie, że inspiracją są orientalne kafle. Użyj szablonu, by nadać zwykłym przedmiotom oryginalny charakter. Możesz malować gąbką, lub pędzlem, wybrać jeden kolor lub zainspirować się kolorystyką tradycyjnych kafli. Efekt końcowy będzie na pewno oryginalny, bo w całości Twój.

kafelki

Masz jeszcze inny pomysł na wykonanie imitacji kafelków? Zapraszamy na fanpage Świata Pasji, a także do grupy na FB, gdzie można podzielić się pomysłami, uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące naszych pasji, a także poplotkować na tematy niekoniecznie twórcze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.