Dobrze mieć na podorędziu nastolatkę, gdyby nie ona, pewnie nie zorientowałabym się, że obszyte tkaniną gumki do włosów, które nosiłam ćwierć wieku temu, to od kilku miesięcy scrunchie – szczyt szyku i przedmiot pożądania. Nosi się je na włosach, na nadgarstku, albo nonszalancko założone np. na butelkę wody. 

Jeżeli chcesz uszczęśliwić posiadaczkę długich włosów, lub samą siebie, uszyj ze mną taką “frotkę”. Pokażę Ci krok po kroku jak uszyć scrunchie. Zrobimy trzy wersje: podstawową, ozdobioną falbanką oraz z długą, ozdobną kokardą.

 • Tkanina – dowolna, dobrana do Twojego gustu, potrzeb i umiejętności. Bardzo ładnie wygląda scrunchie z weluru lub tkanin śliskich i lejących – podobnych do jedwabiu. Jednak jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, łatwiej będzie, gdy sięgniesz po materiał niezbyt gruby, najlepiej nieelastyczny. Idealne będą wszelkie bawełniane lub mieszane płótna.
 • Gumka, około 12-16 cm, zależnie od jej elastyczności i grubości włosów przyszłej właścicielki. 
 • Nici, nożyczki, szpilki/klamerki, agrafka, maszyna do szycia, żelazko.
 • Do fioletowej frotki wykorzystałam dodatkowo gotową falbankę na gumce (nie wykorzystałam tutaj jej elastyczności). Może to być również koronka lub pompony na taśmie.

jak uszyć scrunchie

Jak uszyć scrunchie – krojenie.

Podstawowa część scrunchie to prostokąt o wymiarach 50*10 cm.

Jeżeli chcesz zrobić ozdobne wiązanie, możesz wykroić  kolejny prostokąt o wymiarach na przykład 60*15 cm. Złożony wzdłuż na pół, zszyty i wywrócony będzie stanowił wstążkę. Jeżeli wolisz bardziej ozdobną kokardę, wykrój dwa razy poniższy kształt z podwójnie złożonego materiału (złożenie tam , gdzie linia przerywana). Tutaj szablon jest dostępny w lepszej rozdzielczości.

jak uszyć scrunchie

Jak uszyć scrunchie

Jak uszyć scrunchie – szycie

 • Prostokąt złóż wzdłuż na pół prawą stroną do prawej i zszyj długą krawędź 0,5 cm od brzegu. Po zszyciu tunelu, odwróć go na prawą stronę. 
 • Kształt kokardy również złóż prawą do prawej i obszyj dookoła. Zostaw 5 cm  w środkowej części – tędy wywrócisz całość na prawą stronę.
 • Przed wywróceniem, na zaokrąglonych fragmentach możesz wyciąć niewielkie trójkąciki (nie dosuwaj jednak nożyc do samego szwu). Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać ładny kształt.

Jak uszyć scrunchie

 • Wyprasuj i dodatkowo zaprasuj pod spód krawędź jednego końca, będzie łatwiej później zszyć końcówki.

jak uszyć scrunchie

 • Przy pomocy agrafki lub wsuwki wprowadź gumkę do tunelu. 
 • Zszyj końce gumki, możesz to zrobić ręcznie, a jeśli masz cieniutką gumkę – po prostu je związać. 

jak uszyć scrunchie

jak uszyć scrunchie

 • Rozprasuj całość. Zabezpiecz połączenie przed rozsuwaniem się – jeden koniec wsuń w drugi. Tutaj przyda się wcześniejsze zaprasowanie. Przeszyj całość.

Jak uszyć scrunchie

 • Wiązaną kokardę po prostu zasupłaj w miejscu łączenia, będzie ozdobą i przy okazji ukryje szewek.

Jak uszyć scrunchie

Scrunchie z falbanką

W ten sam sposób możesz uszyć frotkę obszytą pasmanterią. Pamiętaj, by ozdobę wszyć już na pierwszym etapie, przy łączeniu brzegów. Ułóż ją między warstwami, jak na poniższym zdjęciu.

Jak uszyć scrunchie

Jak uszyć scrunchie

Po wywróceniu na prawą stronę, przestębnuj cała długość przy brzegu, tuż przy falbance. Dzięki temu gumka będzie się lepiej układała.


Jak uszyć scrunchie

Jak Ci się podoba ten prościutki szyciowy projekt? Masz już kolekcję scrunchies? Jeżeli Twoja fryzura będzie potrzebowała okiełznania w czasie letnich upałów, to po prostu znajdź skrawek materiału pod kolor wakacyjnej kreacji i do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.