Kreatywna kartka w stylu Provance
Zapewne niejeden raz zdarzyło Ci się, że miałaś ochotę coś stworzyć, ale po przeglądzie przydasi nagle stwierdzałaś, że brakuje tego albo tamtego… I ochota mijała… Dzisiaj najważniejszym elementem tego wpisu będzie kreatywna kartka w stylu provance. O stylu prowansalskim i jego najważniejszych cechach możesz poczytać w moim poprzednim wpisie. A teraz zaczynamy kreatywną zabawę w stylu coś z niczego.

Do zrobienia kartki potrzebujesz:
- resztki papieru akwarelowego,
- farbę akrylową lub akwarelową (jeśli wolisz subtelniejsze odcienie),
- pędzel, wodę,
- nożyczki,
- klej,
- czarny cienkopis lub stemple kwiatów,
- tekturka lub kostki dystansowe,
- odrobinę gazy i sizalu,
- i co tylko wygrzebiesz w pudłach z przydasiami, a być może przyda się w Twojej pracy 😉

Kreatywność górą!
Kiedy zaczynałam swoją przygodę z rękodziełem nie było wielu rzeczy i jak ten pomysłowy Dobromir z pewnej bajeczki dla dzieci, trzeba było wymyślać wiele rzeczy samemu. Dzisiaj będziesz wymyślać i tworzyć kartkę w stylu Provance od podstaw – bez papieru do scrapbookingu i bez gotowych dodatków. Zrobimy je własnymi rękoma 😉
Zaczynamy:
1. Wybierasz bazę kartki – możesz użyć gotową lub samodzielnie ją zrobić np. z papieru wizytówkowego.
2. Papier akwarelowy zwilżasz wodą, ważne żeby był trochę większy od Twojej bazy. Jeśli używasz farby akrylowej, lepiej rozcieńcz ją na palecie lub jakimś spodeczku, żeby odcień nie był zbyt intensywny. Jeśli używasz farby akwarelowej, zwróć uwagę, aby odcień nie był zbyt jasny.
3. Następnie malujesz skrawki papieru w sposób widoczny na zdjęciu, czyli robisz barwną plamę i pozwalasz rozlać się jej po papierze. Powstaną wówczas ozdobne zacieki, z których później zrobisz piękne kwiaty.
4. Czekasz, aż papier wyschnie. Jeśli się spieszysz, użyj suszarki, ale z wyczuciem 😉
5. Tniesz pomalowany w pkt.2 papier na mniej więcej równe paski. Podklejasz je na tekturkę lub kostki dystansowe, aby nadać pracy trochę przestrzenności.
6. Przyklejasz paski na bazie, tworząc imitację drewnianego płotu lub furtki.
7. Z papieru pomalowanego w pkt. 3. robisz kwiatki. Ja rysuję je odręcznie czarnym cienkopisem. Nie jest to trudne, więc może też spróbujesz? Jeśli nie potrafisz rysować, użyj stempli kwiatowych.
8. Wycinasz narysowane kwiatki, a następnie podklejasz je na kostkach dystansowych lub tekturce.
9. Na przygotowanej wcześniej bazie z płotkiem układasz sizal, gazę, kwiatki i inne dodatki. Tworzysz kompozycję. Kiedy jesteś pewna swojego dzieła, zaczynasz przyklejać wszystkie elementy.
10. Do gotowej kompozycji dodajesz napis, listki, sznurki, pręciki lub inne dodatki, które znalazłaś w swoich pudłach ze skarbami.