Hej! Witam Cię i zapraszam na tutorial, który przygotowałam specjalnie na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Poinsecja to niezaprzeczalnie kwiatowy symbol tych świąt, więc często pojawia się na naszych pracach, kartkach czy boxach. Ja już w zeszłym roku wykonałam papierowe gwiazdy betlejemskie, a w tym specjalnie dla Ciebie przygotowałam tutorial na te urocze kwiaty.

Do wykonania kwiatów użyłam poniższych narzędzi i materiałów – opiszę je w kolejnych krokach.

Przygotowanie kwiatów zaczęłam od wycięcia ich z papieru. Możesz użyć każdego papieru barwionego w masie o dowolnym kolorze, ja polecam Ci ten marki Canson, Colorline albo Mi-Teintes – w zależności od tego, na jakiej grubości papieru lubisz pracować. Ja sprawdziłam obie gramatury i z obu kwiaty wyszły wspaniale. Kwiaty z tego tutorialu wykonałam z papieru o gramaturze 160g.

Wycięłam je wykrojnikiem Marianne Design, przy użyciu maszynki. Ty możesz użyć dowolnego wykrojnika poinsecji, na przykład tego z Craft Passion, a możesz też sama wyciąć kształty nożyczkami. Na dużą poinsecję potrzebujesz jednego małego i dwóch większych kwiatków, a na małą dwóch małych kwiatków.

Następnie, przy użyciu małego atomizera, spryskuję kwiaty wodą, z jednej strony wystarczy, chwilę czekam, aby papier wchłonął płyn. Następnie przy użyciu dłutka kulkowego wygniatam płatki, a potem obracam kwiatka i wginam środek. Kwiaty formuję na macie do wytłaczania, pracuję na niej od dawna. Jest to moja druga mata, bo pierwszą musiałam oddać córci ;).

O formowaniu kwiatków na mokro pisałam w moim wcześniejszym wpisie.

papierowe gwiazdy betlejemskie

Po uformowaniu możesz poczekać, aż kwiaty wyschną same, możesz też wysuszyć je nagrzewnicą. Dzięki podmuchowi gorącego powietrza, kwiaty dodatkowo zwiną płatki i lekko zbliżą się do środka.

Następnie w każdym kwiatku na środku robię dziurkę przy pomocy szpikulca, by potem przewlec pręciki. Możesz również zrobić dziurkę po sklejeniu (ale klej musi być całkowicie wyschnięty, by kwiaty się nie poprzekręcały względem siebie). Jeśli masz wykrojnik, który od razu dziurkuje – ten krok pomijasz.

Teraz kwiaty są gotowe do malowania i ozdabiania. Przy pomocy pędzelka, delikatnie przecieram płatki białym gesso. Gesso schnie niemal od razu, więc po pomalowaniu ostatniego kwiatka, przystępuję do dalszego etapu.

Do małego pojemniczka wlewam klej Magic (lub inny introligatorski) i rozcieńczam go niewielką ilością wody. Następnie przy pomocy pędzelka smaruję gdzieniegdzie płatki i obficie posypuję białym, opalizującym brokatem, nadmiar strząsam, odkładam do wyschnięcia.

papierowe gwiazdy betlejemskie

 

papierowe gwiazdy betlejemskie

Kiedy wszystkie kwiaty wyschną, przystępuję do sklejania. Tak, jak już wspominałam, duży kwiat sklejam z dwóch dużych i jednego małego kwiatka, a małe z dwóch małych kwiatków. Kleję na środku, wokół dziurki, a kolejne warstwy kwiatów układam tak, by płatki były naprzemiennie. Uważam, by nie zetrzeć brokatu.

papierowe gwiazdy betlejemskie

papierowe gwiazdy betlejemskie

poinsecje hand made

Kiedy klej dobrze wyschnie (po około 30-60 minutach), wkładam pręciki. Do dużego kwiatu przygotowuję trzy podwójne gałązki, a do małego dwie. Gałązkę składam na pół i wkładam na drucik, drucik przewlekam przez dziurkę w kwiatku (możesz na środku dziurki dać odrobinę kleju). Następnie od spodu nakładam sporą ilość kleju magicznego wokół gałązki z pręcikami, zostawiam do wyschnięcia.

pręciki do kwiatów

papierowe poinsecje

papierowe gwiazdy betlejemskie

papierowe gwiazdy betlejemskie

Po wyschnięciu kleju odcinam za długie gałązki od pręcików. I już! Moje kwiatki są gotowe, by użyć ich w świątecznych pracach :).

papierowe gwiazdy betlejemskie

papierowe gwiazdy betlejemskie

Jak widzisz, papierowe gwiazdy betlejemskie są bardzo łatwe do wykonania. Już niedługo zobaczysz, jak wykorzystałam je w świątecznym projekcie i może zainspiruję Cię do stworzenia swoich własnych poinsecji :).

Pozdrawiam,
Domi

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.