Pasty strukturalne, nazywane też modelującymi, albo pastami 3D, pozwalają uzyskać efekty, które urozmaicają prace decoupage. Możesz dzięki nim tworzyć struktury, dodawać plastyczności obrazom, robić reliefy.

Decoupage, jak już pisałam w pierwszej części cyklu, to nie tylko klasyczne naklejanie i lakierowanie motywu, ale cała gama sposobów na urozmaicenie pracy. Jednym z nich jest używanie past. Są to gęste preparaty akrylowe, gotowe do użycia, które nakładamy szpachelką, pędzlem lub innym wygodnym narzędziem. Możesz je również przełożyć do buteleczki z precyzyjnym aplikatorem i  używać jako konturówki. W większości świetnie mieszają się z farbami, a po wysuszeniu dają malować i szlifować. Schną, zależnie od rodzaju i grubości warstwy, od 30 minut do nawet 24 godzin. Nie wszystkie dobrze znoszą podsuszanie nagrzewnicą – warto czytać sugestie producenta. 

pasty strukturalne w decoupage

Pasty i szablony

Pasty pokochałam, gdy zaczęłam używać szablonów (tutaj ciekawy artykuł o maskach i szablonach). I chociaż dzisiaj w rękodziele królują foremki i wyciski z nich, dla mnie tworzenie reliefów przy pomocy  szablonów jest nadal ulubioną metodą na wypukłe wzory w moich pracach. Pasty doskonale nadają się do podkreślania wybranych fragmentów pracy decoupage. Na obrazku z aniołem maki podkreślone są gładką pastą zabarwioną farbą, a reliefy wykonane pastą metaliczną.

pasty strukturalne w decoupage

 

Jest tak wiele rodzajów past, że dla ułatwienia pogrupowałam je według struktury.

Pasty gładkie

Najczęściej białe i czarne, czasem w innych kolorach. Występują w różnych gęstościach, bardziej gęste doskonale nadają się do szablonów, a rzadsze do nakładania szpachelką i tworzenia delikatnych, pofalowanych struktur. Można je barwić farbami albo malować po wyschnięciu. Najbardziej uniwersalne, bo w razie potrzeby możesz dodać do nich brokat, mikę, mikrokulki, albo inne wypełniacze.

pasty strukturalne w decoupage

Pasty piaskowe

Grubo i drobnoziarniste. Pozwalają uzyskać piaskową strukturę, a te najdrobniejsze doskonale nadają  się do tworzenia imitacji rdzy.

pasty strukturalne w decoupage

Żele

W nazwie mają słowa gel medium albo heavy body gel. To akrylowe pasty, które po wyschnięciu stają się przeźroczyste. Nadają się do barwienia i malowania. Żele to bardzo uniwersalne media, świetnie sprawdzają się jako klej, a niektóre z nich także jako preparat do transferu.

Pasty metaliczne

Zawierają metaliczne pigmenty, mikę, czasem drobny brokat. Możesz je zastąpić dodając metaliczną farbę do gładkiej pasty strukturalnej, jednak gotowe preparaty zwykle dają bardziej spektakularny efekt.

pasty strukturalne w decoupage

 

Pasty imitujące efekty

Te preparaty są obecnie bardzo popularne. Jeżeli chcesz uzupełnić swoją pracę decoupage o odrobinę mchu, albo nadać deseczce z obrazkiem cech kamiennej płyty,  dzięki tym mediom zrobisz to łatwo i szybko.

pasty strukturalne w decoupage

Pasty śniegowe

To także preparaty imitujące efekty – tym razem zimowe 🙂 Znasz je na pewno, bardzo często wykorzystywane we wszystkich pracach, które wymagają efektu ośnieżenie lub oblodzenia.

Pasty z dodatkami

Poza wspomnianymi wyżej pastami piaskowymi, bywają takie z zatopionymi kryształkami czy  kulkami. Po wyschnięciu niektóre z nich są częściowo przezroczyste, więc warto z nimi eksperymentować na podłożach o różnych kolorach, bo efekty mogą być zaskakujące.

pasty strukturalne w decoupage

 

Pasta pękająca

O tym preparacie pisałam już w artykule o spękaniach. Podobnie jak inne pasty strukturalne, ta także nadaje się do nakładania przez szablony lub tworzenia struktury szpachelką.

Wybór z tak wielkiej liczby możliwości nie jest łatwy, na pewno warto mieć gładką pastę białą, żel medium, a pozostałe preparaty zawędrują do Twojej pracowni w miarę wciąż narastającego apetytu 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.