Oglądasz z zaciekawieniem haft i chciałabyś spróbować? Kiedy ja rozpoczynałam swoją przygodę z haftem zabrakło mi właśnie porad doświadczonych hafciarek i musiałam pewnych rzeczy nauczyć się na własnych błędach. Dlatego postanowiłam stworzyć taki poradnik dla początkujących. Jeśli chciałabyś rozpocząć przygodę z haftem, to ten post jest skierowany właśnie do Ciebie. Zapraszam do zapoznania się z tekstem.

Nici do haftu

W tym jakich nici potrzebujesz powinien pomóc Ci wpis: mulina czy kordonek. Używaj nici dobrej jakości od znanych producentów, które zachowują doskonałe kolory po praniu i nie zafarbują Ci Twojej pracy podczas prania. Najczęściej używana w hafcie mulina sprzedawana jest w pasmach z sześciu nitek, które możesz rozdzielić w zależności od rodzaju tkaniny i haftu, który zamierzasz wykonać. Po odcięciu kawałka odpowiedniej długości ułóż go na płaskiej powierzchni. Następnie ostrożnie rozdziel pasma na jednym z końców – weź w palce jednej dłoni pożądaną liczbę pasm (na przykład dwa), a w palce drugiej weź wszystkie pozostałe pasma. Pociągnij je delikatnie w przeciwnych kierunkach, wówczas pasma nici powinny w naturalny sposób się rozdzielić.

dzielenie nici

Do haftowania nie tnij zbyt długich nici, najlepsze do pracy są takie o długości 30-40 cm. Nić zbyt długa będzie się ścierać i rwać, gdyż będzie przeciągana przez tkaninę kilkanaście razy. Jeśli krótka nić się rwie to znaczy, że jest złej jakości. Dodatkowo jeśli będziesz cięła nici tej samej długości to w przypadku łączenia kolorów nici będą do siebie idealnie pasowały i będziesz miała mniej kawałków do wyrzucenia.

Zabezpieczanie nici

Zaczynając haft nigdy nie rób supełka po lewej stronie, ponieważ będzie on zawsze później widoczny. Zrób supełek początkowy po prawe stronie haftu, który będzie się znajdował w pewnej odległości od miejsca rozpoczęcia haftowania na ścieżce haftu. Gdy pokryjesz haftem nić przy supełku odetnij go. Poniżej pokazuję, jak rozpocząć haft z supełkiem początkowym na przykładzie haftu krzyżykowego.

supełek początkowy
Supełek początkowy – prawa i lewa strona
z supełkiem
Wykonanie ściegu na ścieżce haftu – prawa i lewa strona
bez supełka
Odcięcie supełka początkowego – prawa i lewa strona

Wielkość tamborka

Dostosuj wielkość tamborka do wielkości haftu. Zbyt duży tamborek będzie Ci niewygodnie trzymać w ręce i może dochodzić do skurczów w dłoni oraz bólu w nadgarstku. Przy dużych haftach wykorzystaj krosno lub stojak do tamborka. Jeśli natomiast do dużego haftu wybierzesz zbyt mały tamborek będziesz go musiała zbyt często zmieniać. O tamborkach i krosnach pisałam więcej w jednym moich wcześniejszych wpisów. Tamborek do trzymania w ręku powinien być lekki, najlepiej o grubości ok. 0,8-1 cm i średnicy nie większej niż 20 cm.

Dla przykładu poniżej haft na tamborku o średnicy 16 cm, wielkość haftu w stosunku do wielkości tamborka wymuszała kilkakrotne przesuwanie, ale tamborek dobrze trzyma się w dłoni.

Haft na tamborku o średnicy 22 cm pozwala na wyszycie całkiem sporego obszaru, jednak ręka się męczy i tamborek o takiej wielkości jest już niewygodny w trzymaniu.

Parkowanie nici

W przypadku dużych haftów i częstej zmianie kolorów przy hafcie krzyżykowym skorzystaj z metody parkowania nici. Jeśli w haftowanym przez Ciebie obszarze/rzędzie kończysz dany kolor, to pozostawiasz nić w początkowym punkcie (lewy dolny róg), następnego krzyżyka o tym samym symbolu. Czasami zdarza się, że nie parkuje się w najbliższym miejscu, ale tam gdzie najszybciej będziemy kontynuować kolor np. ten sam krzyżyk występuje 3 rzędy poniżej i 2 krzyżyki po prawej stronie. Jeśli chcesz korzystać z tej metody musisz zaopatrzyć się w większą ilość igieł, aby zaparkowane nici były nawleczone na igły w innym przypadku stracisz czas na nawlekanie zaparkowanych nici. Poniżej  zdjęcie z takim “małym” parkowaniem. Parkowanie nici ma sens przy dużych haftach wykonywanych na krosnach, kiedy nici z igłami mogą swobodnie zwisać. W przypadku tamborka parkowane nici przeszkadzają podczas haftowania.

Podczas pracy

Przed rozpoczęciem haftowania zawsze umyj ręce. Nie używaj kremu do rąk przed haftowaniem, a jeśli już go nałożyłaś upewnij się, że wchłonął się całkowicie, ponieważ możesz zatłuścić haft.

Zawsze zdejmuj haft z tamborka i przechowuj go zwinięty.

Nigdy nie zostawiaj igły w robótce, zwłaszcza jeśli nie wiesz kiedy wrócisz do pracy. Igły mogą zostawić rdzawe ślady, które będą niemożliwe do usunięcia.

Jeśli popełniłaś błąd podczas haftowania i musisz część wypruć, to nigdy nie wykorzystuj wyprutej nici – zawsze weź nową.

Kiedy postanowisz wykorzystać nieznany Ci ścieg – przećwicz go najpierw na skrawku materiału. Do tego celu najlepiej wykorzystać nici, których masz najwięcej, aby niepotrzebnie nie zużywać tych najbardziej potrzebnych.

Pranie i suszenie robótki

Pierz haft w zimnej wodzie z dodatkiem bardzo delikatnego mydła przeznaczonego do wełny i tkanin delikatnych. Ostrożnie wyciśnij nadmiar wody (nie wykręcaj) . Susz haft rozłożony na płasko na ręczniku, haftem do dołu, z daleka od bezpośredniego światła słonecznego. Możesz ostrożnie wyprasować żelazkiem, ale nie używaj pary. Zawsze prasuj po lewej stronie haftu.

Mam nadzieję, że moje rady okażą się przydatne i użyteczne. Czy masz może jakieś spostrzeżenia dotyczące haftu i zechciałabyś podzielić się nimi ze mną? Zapraszam do komentowania 🙂

Pozdrawiam serdecznie

3 komentarze

  1. Kurcze, a ja nigdy nie piorę tylko wieszam..

  2. Długo szukałam informacji o tym jak długi kawałek nici powinnać uciąć. Wszędzie, gdzie zaglądałam było tylko “odpowiedni kawałek”. Równie dobrze można by powiedzieć “na oko”, jak w ulubionych przepisach kulinarnych mojej mamy. A Pani podaje konkrety – od 30 do 40 cm. Wspaniale! Dziękuję 🙂

  3. Chciałabym się nauczyć czegoś innego nowego. Urodziłam synka i wczasie wolnym gdy śpi wklejałam obrazy z cykinow lub układałam puzzle a teraz chciałabym spróbować czegoś innego nowego więc napewno będę czytać o haftach oglądać różne dla początkujących filmy chciałabym się nauczyć i robić różne rzeczy pozdrawiam i dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.