W tym wpisie chciałabym przedstawić, jak użyć proszków color glow na kilka sposobów. Ostatnio jest to jeden z moich ulubionych produktów, którego używam w różnych projektach mixed-mediowych. Jest bardzo uniwersalny i prosty w przechowywaniu, a przykłady zastosowania postaram się przedstawić w poniższym wpisie.
Właściwości
O tym, czym są i jak zastosować proszki color glow możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie. Do niewątpliwych zalet proszków od 13 Arts należą przede wszystkim: (1) ich ciekawa gama kolorystyczna, (2) uniwersalność zastosowania, (3) prostota przechowywania, (4) dobry stosunek jakości, ceny i ilości proszku. Proszki przechowuje się z oryginalnych opakowaniach, które stanowią zakręcane metalowe pojemniki. Polecam przechowywać je pionowo – etykietą z nazwą do góry. Dzięki temu bardzo drobny proszek nie dostanie się do zakrętki i nie zacznie się wysypywać przy otwieraniu. Należy pamiętać, że proszki color glow są silnie napigmentowane i nawet odrobina proszku potrafi bardzo zabarwić i pobrudzić pracę.
Połączenia kolorystyczne
Proszki color glow występują w wielu ciekawych kolorach i odcieniach. Poniżej przedstawię Ci moje ulubione połączenia kolorystyczne:
(1) emerald + iolite – świetne połączenie kontrastowe fioletu i szmaragdowej zieleni;
(2) amber + andalusite + golden calcite – typowa kolorystyka do prac steampunkowych: złoto, brąz i miedziany;
(3) amber + andalusite + topaz – klasyczne połączenie brązu i złota przełamane ciekawym odcieniem niebieskiego;
(4) ruby + iolite + blue saphire – dla fanów pastelowych, romantycznych odcienie różu, przez fiolet do niebieskiego.
Jednak najciekawszym proszkiem jest jak dla mnie fire opal – czerwień połączona z delikatną, fioletową poświatą
Proszki color glow jak akwarela
Proszków color glow można używać jak akwareli. Od stosunku proszku i wody zależy intensywność koloru. Im więcej wody, tym kolor będzie bledszy. Im mniej wody, tym uzyskamy bardziej intensywny i mocniej błyszczący efekt. Wystarczy wziąć paletę, odrobinę wody i proszków i rozmieszać. W ten sposób stworzyłam kartkę z bombkami, do której powstał tutorial na kanale Świata Pasji na YT oraz wpis na blogu, dla tych co lubią czytać.
Proszki color glow można ze sobą mieszać, aby uzyskać rożne odcienie. Bardzo dobrze również się blendują, dzięki czemu przy ich pomocy można stworzyć piękne gradientowe tła i wykorzystać je do stworzenia prostej kartki na różne okazje. Tutorial, jak wykonać akwarelową kartkę z bombkami znajdziesz na kanale YT Świata Pasji. Do stworzenia tej kartki użyłam kolorów: amber, andalusite i topaz. Wykorzystałam również papier akwarelowy o gramaturze 250g docięty do wymiarów 9,5 x 14,5 cm. Obrysu bombki wykonałam czarnym cienkopisem, a na koniec dodałam kropkę nad i – czyli chlapnięcia. Intensywność chlapnięć również będzie zależała od stosunku użytej wody do ilości proszku.
Proszki color glow do barwienia kwiatków
Proszki color glow idealnie nadadzą się do farbowania papieru akwarelowego, z którego można wykonać piękne, ręcznie robione kwiaty, które dodadzą uroku każdej pracy. Jak wykonać takie kwiaty pokazałam zarówno na filmie na YT, jak i w poście na blogu.
Proszki color glow w projektach mixed-media
Dla tych, co lubią mediować również polecam zabawę z proszkami color glow. Dla zwiększenia intensywności można nakładać kilka warstw farby, pod warunkiem wysuszenia poprzedniej warstwy. Nadają się idealnie do kolorowania pomalowanych na biało projektów. Cienie można uzyskać używając głębiej mniej rozcieńczonej farby i rozjaśniać ją przy użyciu wody. Przykładem może być tutaj wykonany przeze mnie tag.
Inne użycie proszków color glow
Proszki color glow można mieszkać z medium akrylowym – wtedy uzyskamy z nich farbę akrylową, która nie będzie nam się rozpuszczać w wodzie. Tu również od proporcji medium i proszku zależy intensywność farby. Niestety może ona zmatowić nasz kolor. Podobne zmatowienie nastąpi przy zmieszaniu proszków color glow z pastą modelującą. Proszki można również mieszać z woskiem glossy (błyszczącym) lub matt (matowym), aby uzyskać kolorowe woski do wykańczania prac. Ciekawym sposobem na użycie proszków jest wymieszanie ich z żywicą poliuretanową i zrobienie odlewów.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zaintrygowałam Cię uniwersalnością proszków color glow. Jak każde medium nie jest ono dla każdego, ale uważam, że warto spróbować, ponieważ dają nieograniczone możliwości w tworzeniu i mieszaniu. Dla mnie jest to ogromna zabawa i mam nadzieję, że dla Ciebie będzie również.
Pozdrawiam,
Aga, Scrapeciarnia