Styl rustykalny w rękodziele

Styl rustykalny przywodzi na myśl sielskie życie na wsi z dala od zgiełku miasta. W urokliwej chacie gdzieś pod lasem… I coś z tej idealnej wizji beztroskiego życia na pewno odnajdziesz w stylu rustykalnym zwanym również stylem wiejskim.

 

kartka wielkanocna
Kartka wielkanocna z kurą

 

Założenia stylu rustykalnego

Styl opiera się na prostych i jasnych zasadach.  I co ciekawe przywędrował do nas zza oceanu, mimo iż na lokalnych podwórkach całej Europy od dawna znajdujemy cechy tego stylu. Dominującymi wyznacznikami stylu są naturalność, prostota i ciepło. Jak zapewne domyślasz się, materiałem najbardziej popularnym jest drewno. Można powiedzieć, że ten styl kocha drewno, ale ceni prostotę, czyli unika zbędnych i zbyt fantazyjnych ozdobników. Kolejnymi materiałami są kamienie – najlepiej otoczaki, i glina. Naturalne tkaniny takie, jak len i bawełna, stanowią dopełnienie stylu. Kolorystyka również nawiązuje do barw natury.

czekoladownik
Czekoladownik – barwy natury
rustykalne serce
Serce z drewna ozdobione w stylu rustykalnym

Styl rustykalny lubi rękodzieło. A rękodzieło lubi rustykalność… Elementy rustykalne odnajdziesz w motywach ludowych, na przykład  wzorach kaszubskich, góralskich, łowickich i innych. A motywy te chętnie wykorzystywane są w haftach i decoupage’u.

Dodatkami szczególnie cenionymi w tym stylu są m.in. stare żelazka z “duszą”, lampy naftowe, wiklinowe kosze i koszyki, miedziane lub żeliwne sagany itp.

Styl rustykalny w scrapbookingu

A teraz krótko przedstawię najbardziej popularne materiały, które możesz wykorzystać w pracach scrapbookingowych. Tradycyjnie zacznę od papierów. Papiery do scrapbookingu z imitacją drewnianych desek będą idealne pasować do tego stylu, ponieważ nawiązują do wiejskich płotów lub drewnianych podłóg w chatach. Takie papiery znajdziesz w większości kolekcji różnych producentów papierów do scrapbookingu, na przykład w kolekcjach  Always Together lub w Marzeniach o poranku od Craft O’Clock.  Proste ozdoby typu drewniane scrapki, guziki, klamerki również przydadzą się w rustykalnych kartkach. Prace utrzymane w stylu rustykalnym możesz ozdobić taśmami, sznurkami, jutą, bawełnianymi koronkami i innymi drobiazgami, które będą nasuwać skojarzenia z wiejskimi klimatami.

czekoladownik z kwiatami
Czekoladownik w stylu rustykalnym
czekoladownik z sercem
Rustykalny czekoladownik z sercem

Styl rustykalny daje ciekawe połączenie ze stylem prowansalskim i shabby chic, o których pisałam we wcześniejszych wpisach na blogu. Osobiście często łącze te style, wykorzystując imitację desek, drewniane elementy i naturalne tkaniny. Na poniższym zdjęciu widać taką właśnie mieszankę stylów.

Kartka dla ogrodniczki
Kartka dla ogrodniczki

I na zakończenie wpisu, tradycyjnie już zapraszam na kolejny, w którym pokażę, jak zrobić rustykalny czekoladownik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.