Styl shabby chic w rękodziele i nie tylko…

Styl shabby chic -szczególnie lubiany przez wszelkie romantyczne duszyczki- pojawił się w latach 80-tych XX wieku. Osobą, która zapoczątkowała ten designerski trend, jest Rachel Ashwell. Początkowo styl królował na amerykańskich salonach, ale szybko rozgościł się w Europie, zdobywając rzesze miłośniczek.

Podstawowe cechy stylu shabby chic

W stylu dominują delikatne pastelowe odcienie – biel, ivory, bladoróżowy, bladoniebieski, ecru i in.

Ważną cechą stylu jest efekt postarzenia, zużycia i ogólnie starości, dlatego przedmioty shabby powinny mieć widoczne liczne warstwy farb, przetarcia, spękania, plamy itp. Ozdoby w tym stylu nawiązują do stylistyki rokokowej, czyli obowiązkowo pojawiają się aniołki (amorki) i różyczki w pastelowych kolorkach.
Shabby chic wyklucza wzory geometryczne, jedynymi dopuszczalnymi wyjątkami są cieniutkie paski lub drobna kratka. Jak się zapewne domyślacie, przedmioty ręcznie robione są szczególnie cenione w tym stylu, dzięki swojej niepowtarzalności i unikatowości. W tym stylu wykorzystuje się materiały naturalne wysokiej jakości. Absolutnie niedopuszczalne są plastikowe i tandetne podróbki. Należy pamiętać, że u podstaw stylu leży przekonanie, iż przedmioty shabby imitują przedmioty luksusowe, ale stare i zużyte. A zatem nie każda praca z różowym aniołeczkiem i różyczkami od razu będzie shabby chic…

chustecznik
chustecznik w stylu shabby chic

Papiery i dodatki do prac w stylu shabby chic

Zajmujemy się różnymi technikami rękodzielniczymi, choć ostatnio odnoszę wrażenie, że prym wiedzie scrapbooking. Dlatego najpierw podam kilka propozycji papierów w tym stylu. Do moich ulubionych należą prawie wszystkie kolekcje od Craft &You. Ciekawe wyglądają kolekcje Craft O’Clock –Dream Shadow, Hummingbird Song. Wiele papierów od UHK Gallery idealnie wpisuje się w stylistykę shabby. Zresztą na pewno masz jakieś swoje ulubione papiery do scrapbookingu, które można wykorzystać w tego rodzaju pracach.

kartka z frywolitką
kartka z frywolitką

Dodatków do prac shabby możesz szukać na sklepowych półkach lub w pudłach z przydasiami. Idealnie pasują tutaj różyczki i wszelkie pastelowe kwiatuszki, gipsowe figurki (np. aniołków), zegary, ramki, motyle, ptaszyny, klatki, perły, zmięte wstążki, tasiemki i organzy  oraz bawełniane koronki.

kartka na roczek
kartka na roczek

Kropką nad “i” prac w stylu shabby chic jest wykończenie prac w taki sposób , aby wyglądały na nadgryzione zębem czasu, stąd  chlapnięcia, rozbielenia, spękania, przetarcia, złocenia. Liczy się wszystko, co nada pracy charakter “zużytego lub minionego luksusu”. Pamiętaj, aby nie przedobrzyć. Czasami nawet w tym stylu, uważanym za bogaty, mniej znaczy więcej…

Zapraszam do wcześniejszego wpisu o stylu prowansalskim oraz na kolejny marcowy wpis, w którym pokażę, jak zrobić ozdobę wielkanocną w stylu shabby chic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.