Prezent na Dzień Matki to nie lada wyzwanie, bo czym tu zaskoczyć? Kartka? Była. Kartka interaktywna? Była. Ramka na zdjęcie? Była. A ja chciałabym Ci zaproponować tutorial na layout na nietypowej bazie. Wykorzystałam bazę w kształcie okna i użyłam dużej ilości kwiatów. Przedstawiam Ci mój pomysł na wiosenne okno.

Przygotowanie

Potrzebne Ci będą:

 • baza okno od Woodouts,
 • zdjęcie mamy (u mnie z wnusią),
 • gesso białe, np. Decoart i pędzel bądź gąbka,
 • pasta do spękań i pasta piaskowa, np. Decoart i szpachelka,
 • zielona farba (lub każdy inny kolor jaki lubisz) – u mnie pastele suche i color glow emerald od 13 Arts
 • kwiatki dobrane kolorystycznie do farby i do zdjęcia,
 • gaza lub sizal,
 • klej na gorąco i/lub gel medium,
 • dodatki: wstążeczki, odlewy, listki z wykrojnika, tekturki,
 • papiery scrapowe i dystanse do zrobienia ramki wokół zdjęcia, np. Mom’s Garden od Craft o’Clock,
 • kulki 3d, koraliki, brokat itp.

A teraz czas przygotować wiosenne okno dla mamy

Wiosenne okno – przygotowanie bazy

Najpierw musimy przygotować naszą bazę do zmediowania. Możemy najpierw ją wygładzić przy pomocy papieru ściernego. Następnie nakładamy białe gesso. Ja użyłam do tego zmywaka kuchennego. Można użyć pędzla lub gąbek do tzw. tapowania. W zależności od wyboru narzędzia uzyska się różny efekt na powierzchni bazy.

Po nałożeniu i wyschnięciu gesso czas na pasty. Ja zastosowałam pastę spękającą oraz pastę piaskową. Aby wiedzieć, gdzie nałożyć pasty, by były widoczne ułożyłam “mniej więcej” kompozycję.

Pastę pękającą nałożyłam używając szpachelki i pozostawiłam do wyschnięcia. Nie przyspieszałam procesu schnięcia przy pomocy nagrzewnicy, czy suszarki, ponieważ zbyt mocne nagrzewanie prowadzi do powstania kisielowatej struktury zamiast spękań. Po około godzinie na powierzchni okna pojawiły się piękne spękania. Efekt zależy przede wszystkim od ilości nałożonej pasty. Mała warstwa – małe spękania, duża – większe spękania. Jednak mimo wszystko dominuje tu pewna losowość.

Czas na pomalowanie naszej bazy. Użyłam do tego dwóch suchych pasteli w kolorze brązowym i zielonym. Można je nakładać w dwojaki sposób. Sposób pierwszy: moczymy pędzel w wodzie, wilgotnym pędzlem pocieramy o pastel, a następnie malujemy powierzchnię. Natomiast sposób drugi: wcieramy niewielką ilość pasteli na bazę i wilgotnym pędzlem rozprowadzamy kolor. W niektórych miejscach, aby dodać błysku – użyłam Color Glow. Proszków też można używać różnie. Ja rozprowadziłam niewielką ilość proszku z wodą na palecie a następnie malowałam w wybranych przez siebie miejscach.

Oprawa zdjęcia

Wybrane przeze mnie zdjęcie ma wymiar 6 x 6 cm. Z papieru do scrapbookingu wybrałam 3 różne kolorystycznie arkusze i wycięłam z nich następujące kwadraty:

 • 6,5 x 6,5 cm (o 0,5 cm więcej niż wymiar zdjęcia) – 1 kwadrat,
 • 7,0 x 7,0 cm (o 1,0 cm więcej niż wymiar zdjęcia) – 2 kwadrat,
 • 7,5 x 7,5 cm (o 1,5 cm więcej niż wymiar zdjęcia) – 3 kwadrat.

Zdjęcie przykleiłam bezpośrednio na 1 kwadrat. Następnie dodałam dystans z kawałka beermaty o grubości 1,5 mm i przykleiłam 2 kwadrat. Między 2 a 3 kwadrat też przykleiłam dystans z beermaty. Pod kwadrat 3 – nakleiłam podwójny dystans. Tak przygotowane zdjęcie z obramowaniem umieściłam na tekturkowych okienkach. Je również zabezpieczyłam cienką warstwą białego gesso, nałożyłam pasty i pomalowałam.

Kompozycja i dodatki

Wybrałam kolorystykę pracy odpowiadającą kolorystyce w kolekcji Mom’s Garden – czerwień, niebieskim biały i zieleń. Kompozycję kwiatową ułożyłam w trójkąt. Pod każdy kwiatek dodałam gazę (może być też sizal). Dzięki temu kompozycja wydaje się być lżejsza i puchata. Ja kleiłam część elementów na klej termiczny (kwiaty), a część na gel medium (ornament z masy plastycznej). Na koniec na gel medium przykleiłam czerwone koraliki, kulki 3d i wykończyłam pracę brokatem od Izink. Dodałam również przy zdjęciu napis od Craft o’Clock.

Podsumowanie

Myślę, że mojej mamie prezent się spodoba. Mimo, że jej ulubionym kolorem jest fiolet, to czasem warto zaryzykować. Okienko przywołuje mi na myśl piękne pola zbóż między którymi wystają maki i chabry – oj marzy mi już się lato.

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis i mój prezent –  wiosenne okno – podziel się tym w komentarzu. A może zrobisz własną wersję? Jestem bardzo ciekawa Twojej interpretacji. Dodatkowo przypomnę że na blogu trwa wyzwanie: W ogrodzie mojej duszy. Jeśli coś jest niejasne i masz pytania – kto pyta nie błądzi – napisz w komentarzu, a  postaram się pomóc.

Pozdrawiam,Aga, Scrapeciarnia

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.