Jeśli tworzenie warstw wciąż nastręcza Ci problemów. Jeżeli wciąż nie wiesz od czego zacząć układanie warstw. Spieszę donieść, że przygotowałam dla Ciebie kilka zasad jakimi możesz się kierować tworząc warstwy w swoich pracach.
-
Zaplanuj zarys swojego projektu.
W tym przypadku idealne okazują się zasady projektowania cz.1 cz.2 cz.3 lub gotowe mapki, z których możesz skorzystać. Jeśli nie zamierzasz korzystać z gotowca, to najlepiej naszkicuj sobie zarys na brudnopisie.
-
Wybieraj papiery i dodatki, które pasują do siebie.
Idealnym sposobem jest praca na zestawach papierów, kitach lub na papierach od tego samego producenta. Dodatki, tusze, farby itp. dobieraj zawsze pod kolor papierów, na których pracujesz.
-
Zastosuj media.
Farby, tusze, mgiełki czy pasty teksturowe są świetnym elementem na pierwszą warstwę. Możesz wykonać zaciek, zarys lub wypełnienie, które w skończonej pracy będzie uzupełnieniem całej kompozycji. Pomocnym może się okazać artykuł o mixed mediowych LO.
-
Stosuj różne grubości dystansów 3D.
Dzięki temu Twoja praca będzie miała większą głębię i wyda się bardziej przestrzenna. Powinnaś pamiętać jednak, że elementy zachodzące na siebie powinny mieć zredukowaną grubość dystansów aby się nie wykrzywiały. Jeśli element z jednej boku jest podklejony pianką o grubości 3 mm, a z drugiego boku opiera się na elemencie o grubości 2 mm, to musisz dodać tylko 1 mm. Co prawda różnice jedno-milimetrowe raczej nie rzucają się w oczy. Jednak jeśli użyjesz pianki 3 mm z każdego boku, to różnica zrobi się znaczna. W związku z tym płaszczyzna nie będzie równa i praca wyda się mało staranna.
-
Korzystaj z papierów z elementami do wycinania (die cut)
Jeśli tworzysz prace z zestawów papierów i lubisz wycinanki ten sposób powinien przypaść Ci do gustu. Najczęściej elementy do wycinania są dopasowane do tematyki zestawu papierów, więc praca jest łatwa i przyjemna. Dodam że jest to metoda raczej dla cierpliwych.
-
Używaj tekturek, wycinanek z wykrojników, efemer i elementów wyciskanych z foremek.
Podobna zasada jak w przypadku elementów do wycinania. Zawsze można wszystkie produkty połączyć i zwiększyć ilość warstw.
-
Posłuż się wszelkiego rodzaju “wypełniaczami”.
Idealna w tym przypadku może się okazać gaza, koronka, tiul, itp. Stworzy dodatkową warstwę, ale również może zamaskować dystans 3D.
-
Pamiętaj o harmonii w swojej pracy.
Ważne aby praca była jednolita i spójna. Podnosi to walory estetyczne Twoich kartek czy LO. Elementy spajające poszczególne warstwy to np.:
– postarzanie brzegów;
– obrysowywanie brzegów;
– tuszowanie brzegów;
-
Warto zwrócić uwagę na ułożenie warstw.
Warstwy nie muszą być poukładane jedna na drugiej, mogą nachodzić na siebie w stylu tzw. rozciągniętej talii kart.
-
Pamiętaj o najważniejszym, zanim wszystko przykleisz – układaj, przekładaj, dopasowuj!
Wierzę, że moje podpowiedzi pomogą Ci tworzyć warstwy w swoich pracach. Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe zasady, którymi możesz się ze mną podzielić? Napisz mi o tym w komentarzu.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.
U mnie z tym planowaniem, to tak cięzko. Ale nauczyłam się wazniej rzeczy, tuszowania 🙂 wcześniej nie zwracałam na to uwagi