Witam serdecznie i zapraszam do przeczytania krótkiego poradnika, a zarazem tutorialu na temat przygotowywania odlewów z materiału o wszechstronnym zastosowaniu, jakim jest żywica epoksydowa. Wykorzystuje się ją do klejenia, laminowania oraz impregnowania różnych powierzchni. Również wielu artystów eksperymentuje z żywicą do tworzenia rzeźb, obrazów, biżuterii, mebli oraz różnych przedmiotów codziennego użytku. Ja dzisiaj pokażę, jak można żywicę użyć w projekcie typu mixed media.
Charakterystyka
Żywica epoksydowa jest produktem polimerowym i do jej produkcji używa się dwóch składników: płynnej żywicy i utwardzacza. Po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach powstaje masa epoksydowa, która twardnieje w czasie od kilku minut do kilku godzin. Praca z epoksydem powinna odbywać się w temperaturze powietrza powyżej +15°C oraz przy niskiej wilgotności. Stosunek ilości żywicy do ilości utwardzacza określony jest przez producenta. Przed przystąpieniem do mieszania składników należy sprawdzić zalecenia fabryczne i bezwzględnie się do nich stosować.
Przygotowanie do odlewania
Zaleca się odważanie żywicy i utwardzacza na wadze kuchennej. Stosowanie miarek z podziałką może nie dać satysfakcjonujących wyników. Ja jednak odmierzam miarkami, ponieważ nie mam wagi. Jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby żywica nie stwardniała. Do przygotowania epoksydu potrzebny jest jeszcze pojemnik do wymieszania składników i mieszadło. Należy bezwzględnie unikać kontaktu płynnych składników ze skórą, praca musi odbywać się w rękawiczkach. Warto również mieć maseczkę na twarzy, żeby nie wdychać oparów i wylewać w wentylowanym pomieszczeniu. Miejsce pracy należy również zabezpieczyć jakąś podkładką, starą gazetą lub ręczniczkiem papierowym.
Przygotowanie masy epoksydowej
Po odmierzeniu lub odważeniu żywicy i utwardzacza należy te składniki połączyć. Jeśli chodzi o kolor, to oba mogą być bezbarwne, lub lekko żółtawe. Bezpośrednio po wlaniu składników do jednego pojemnika mieszanina wygląda tak:
Producent zazwyczaj podaje instrukcję, jak powinien przebiegać proces mieszania. W przypadku mojej żywicy należy mieszać powolnymi ruchami, ja stosuję jeden obrót na 2 sekundy, przez co najmniej pięć minut, żeby uniknąć napowietrzenia mieszanki. Następnie należy zostawić na ok. 5-15 min w celu ewentualnego odpowietrzenia. Mieszanie jest tu niezwykle ważne, od tego zależy efekt końcowy, trzeba uzbroić się cierpliwość i powoli mieszać.
Wylewanie do foremek
Foremki powinny być czyste i suche, położone na zabezpieczonej powierzchni. Masę epoksydową można wylewać strzykawką, łyżeczką lub bezpośrednio z pojemnika. Masa jest gęsta, dobrze jest mieć przy sobie igłę lub wykałaczkę, żeby rozprowadzić żywicę we wszystkie zakamarki foremki. Zazwyczaj nie da się uniknąć pęcherzyków powietrza, pomimo żmudnego mieszania i czekania. Na zdjęciu wylana masa z pęcherzykami powietrza:
Usuwanie bąbelków
Bąbelki powietrza sprawiają, że odlewy nie wyglądają estetycznie, należy je usunąć. Żywica epoksydowa jest przezroczysta, więc od razu widać, czy pęcherzyki powietrza są, czy ich nie ma. Aby je usunąć, przyda się wykałaczka lub małe dłutko do embossingu, może też być igła, ale trzeba uważać, żeby nie porysować foremki. Następnie należy pozbyć się z masy jednego pęcherzyka po drugim. Okres płynności żywicy jest długi, mamy więc dużo czasu, żeby dopracować i dopieścić odlew. Po usunięciu większości bąbelków masa w foremce wygląda tak:
Czas utwardzania
Zazwyczaj czas, po którym żywica twardnieje i można wyciągnąć ją z foremki to kilka-kilkanaście godzin, trzeba sprawdzić specyfikację producenta. Ja wyjmuję z foremki po upływie 24 godzin, żywica jest stężała, ale ciągle elastyczna, można ją delikatnie wyginać i formować. Po upływie kolejnych 24 godzin zyskuje pełne utwardzenie.
Pomimo moich najlepszych starań w wyjętych odlewach ciągle widać małe bąbelki powietrza:
Wady i zalety
Odlewy charakteryzują się niesamowitą dokładnością odwzorowania najdrobniejszych nawet szczegółów. To zdecydowanie największa ich zaleta. Natomiast wad jest ciut więcej. Długi i żmudny proces przygotowania epoksydu, konieczność odpowietrzania masy, długi czas utwardzania i dosyć wysoka cena sprawiają, że tylko od czasu do czasu sięgam po żywicę epoksydową. Zdecydowanie wolę żywicę poliuretanową, i chociaż zazwyczaj nie udaje mi się zrobić perfekcyjnych odlewów bez pęcherzyków powietrza, to jednak robi się je szybciej i łatwiej.
Biżuteria
Do robienia biżuterii należy używać specjalnych, gładkich foremek, wtedy odlew będzie ładny i przezroczysty, niczym szkło. Foremki, których ja używam, takie typowo craftowe, nie są gładkie i odlewy z nich wychodzą matowe. Można to w jakiś sposób obejść, malując odlew bezbarwnym lakierem do paznokci lub gel medium w wersji glossy.
Projekt mixed media
Przygotowałam prosty projekt, w którym użyłam odlewów, które powstały z ramach przygotowywania tego wpisu. Połączyłam je z odlewami z żywicy poliuretanowej. Odlewy przykleiłam na heavy body gel Pentart, a następnie pomalowałam gruntem akrylowym Pentart. Jest to niezbędny krok, bez warstwy białego gesso media by się ślizgały po powierzchni odlewów. Następnie pomalowałam farbami akrylowymi i wykończyłam woskami.
Ciekawa jestem, jakie są Twoje doświadczenia z żywicą epoksydową? Często używasz jej do przygotowywania odlewów, czy wolisz jednak inne substancje? A może masz jakieś porady dotyczące żywicy epoksydowej i się z nami podzielisz w komentarzu? Dziękuję za dzisiejszą wizytę i zapraszam ponownie.
Pozdrawiam,
Magda Kam
Dziękuję, że zajęłaś się tym tematem i przybliżyłaś go nam. Zaciekawiłaś mnie do tego stopnia, że być może kiedyś spróbuję 🙂
Dziękuję za cenne uwagi. Dopiero zaczynam w to sie bawić, dlatego wszelkie informacje są dla mnie cenne.
Zate jesli ktoś ma doświadczenie, może podzieli się wiedzą w temacie: czy formy pokrywać olejem, dla łatwości
wyjmowania ??
Debiutant
Nie próbowałam z olejem, natomiast można kupić specjalne rozdzielacze do form, dzięki którym łatwiej wyjmuje się odlewy z formy. Rozdzielacze występują w formie sprayu, więc spryskuje się foremkę przed wylaniem żywicy, lub w formie płynu, który nakłada się pędzelkiem. Zastosowanie rozdzielacza sprawia, ze forma silikonowa nie niszczy się od żywicy. Nie kosztuje zbyt dużo, więc warto zakupić specjalistyczny produkt.
utwardzacz bez żywicy stwardnieje ? nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie
Przez ponad rok przechowywania w domowych warunkach, ten z mojego zestawu nie stwardniał, więc śmiem twierdzić że nie powinien.
Dlaczego po noszeniu przez kilka dni na ciele, żywica zmienia się na matową? Traci blask
WSPANIAŁE PORADY!!!! GRATULUJĘ !! I DZIEKUJĘ !