Kiedyś przeczytałam, że kreatywni ludzie potrafią stworzyć arcydzieło ze wszystkiego – i w sumie to prawda 😀 Wszelkiego rodzaju rękodzielnicy potrafią dostrzec potencjał w niemal każdym przedmiocie. Zapewne wiele razy widziałaś coś co inni wyrzucali, natomiast Ty stworzyłabyś z tego coś ekstra, prawda? Dlatego zamierzam dziś pisać o twórczej przemianie czyli altered art.

Generalnie przekształcanie przedmiotów codziennego użytku w coś innego lecz też do użytku nazywa się upcyklingiem. Zatem co oznacza altered art? To przekształcenie przedmiotów codziennego użytku w obiekty dekoracyjne przy użyciu różnego rodzaju technik i materiałów mixed media. W moim mniemaniu, to nowy sposób recyklingowania bezużytecznych, nikomu już niepotrzebnych, przedmiotów. Można tu wykorzystać wiele stylów lub gatunków artystycznych.

Altered art to swego rodzaju przetwarzanie czegoś niechcianego w coś wymarzonego, w coś z naszej wizji. Oczywiście jak każda kreatywna technika bywa uzależniające. Kiedy Ci się spodoba tego typu przerabianie przedmiotów, wciąż będziesz wyszukiwała nowych do dokonania twórczej przemiany.

Kilka podpowiedzi
Myśl nieszablonowo, rozejrzyj się i sprawdź czy w domu masz coś niepotrzebnego do zalterowania. Pamiętaj że możesz wykorzystać każdy przedmiot, wystarczy mieć na niego pomysł.

stara manierka

żelazko na duszę

stary telefon

budzik

zabawka – konik pony

zepsuty kontroler XBOX

stara i zepsuta klawiatura

książka

pędzel

stare zegarki

zapomniany klucz

to tylko kilka przykładów moich przeróbek.

Zbieraj obiekty, które zarówno mogą być alterowane, jak i te które mogą przydać się do ozdabiania.
Nie zapomnij o tym, że alterując różnego rodzaju przedmioty pracować będziesz z różnymi powierzchniami. Może to być plastik, metal, szkło, porcelana, drewno czy papier, więc do tego celu potrzebujesz odpowiednich mediów.
Styl jaki wybierzesz określi materiały, których użyjesz do dokonania przemiany Twojego obiektu.

Altered Art – Od czego zacząć?

Jak wspomniałam wcześniej, dokonując przemiany pracujemy na różnych powierzchniach. Każda z nich inaczej reaguje na media, więc potrzeba gruntowania (gesso). Owszem trzeba, ale ważna jest inna kwestia, a mianowicie najpierw należy oczyścić powierzchnię z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (kurzu, pyłu, tłuszczu, itp.).
W zależności od przedmiotu postępowanie jest różne, większość obiektów wystarczy umyć w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Niektóre nieporowate powierzchnie dobrze jest przeczyścić środkiem na bazie alkoholu, aby odtłuścić.
Dodatkowo, przed gruntowaniem, nieporowatą powierzchnię przedmiotów warto zmatowić nieco papierem ściernym. Tak samo warto zeszlifować wszelkie niepożądane nierówności na drewnianych obiektach.
Kiedy już to wykonasz możesz zagruntować nawierzchnię, czyli pomalować całość gesso. Białym, albo czarnym w zależności, od tego z czym dalej chcesz pracować.
Jak wiesz w projektach mixed media mieszamy media mokre i suche, te mokre długo schną, więc wspomagamy się nagrzewnicą. W zależności od powierzchni z jaką pracujesz zalecam ostrożność. Przedmioty plastikowe przy przegrzaniu mogą się odkształcić, szklane i metalowe bardzo szybko się nagrzewają. Dlatego też warto to mieć na uwadze.

Cały przebieg zdobienia zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, nie każdy proces musi wyglądać jednakowo. Oczywiście poza przygotowaniem powierzchni do dalszej pracy.

Co możesz zrobić? Czego użyć?

Możesz dodać teksturę z użyciem:

  • pasty piaskowej
  • szablonu i pasty teksturowej
  • pasty do spękań
  • naklejonego papieru czy tkaniny
  • itp.

Wszelkie elementy, których chcesz użyć w swojej kompozycji podczas alterowania danego przedmiotu przyklejaj z użyciem medium żelowego. Nie używaj kleju na gorąco – jest to szybki sposób, ale na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie.
W zależności od tego jaki masz dalszy plan zdobienia pokryj dodane elementy odpowiednim gesso.
Teraz zaczyna proces wykończeniowy, czyli dodanie koloru lub kolorów. Możesz użyć wszelkiego rodzaju mediów: mgiełek, tuszów, proszków pigmentowych, kredek żelowych, farb akrylowych, fluidów, wosków, itp. Oczywiście warto znać właściwości danych produktów i to jak będą się zachowywać podczas pracy i w przyszłości. W związku z tym na koniec warto przemyśleć czy przedmiot, który stworzyłaś potrzebuje zabezpieczenia lakierem. Czy może samo użycie farb akrylowych czy na przykład wykończenie woskiem wystarczy.

Reasumując zalterować możesz każdy przedmiot, ważne aby najpierw odpowiednio przygotować jego powierzchnię. Całą pracę i zdobienie najlepiej rozłożyć na etapy.

Uważam, że takie przetwarzanie niechcianych rupieci choć trochę przysłuży się środowisku. Coś co mogłoby wylądować na wysypisku, po przemianie może stać się cudowną ozdobą lub prezentem, ale na pewno czymś z duszą. To jak? Szukasz już odpowiedniego obiektu do zalterowania?

2 komentarze

  1. hej Kamila 🙂 właśnie trafiłam na tego fantastycznego Twojego bloga …będzie to dla mnie kolejna wspaniała lekcja , dziękuję :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.