Cześć!

Dziś przed tobą siódma część naszego “matematycznego materiałoznawstwa” 😊.
Jest to część niejako bonusowa, ponieważ skierowana jest głównie do posiadaczek maszynek wycinająco-wytłaczających i osób które taką maszynkę planują zakupić. Dziś opowiem co nieco o wykrojnikach, które wycinają gotowy wzór do wyhaftowania.

Na blogu Kreatywnym jest już kilka wpisów o wykrojnikach, więc wiesz już czym są, jak można je przechowywać oraz jak poradzić sobie z tymi problematycznymi. Kilkukrotnie spotkałam się z tym, że osoby zajmujące się haftem matematycznym i oprawiające go w wykrojnikowe ramki nie miały pojęcia, że istnieją również wykrojniki wycinające dziurki do haftu. W porównaniu do “klasycznych” wykrojników, tych “matematycznych” jest stosunkowo niewiele. W swojej ofercie (dostępnej w naszym kraju) ma je właściwie tylko dwóch dużych producentów, czyli Joy! Crafts i Nellie’s Choice.

Joy! Crafts

W swojej ofercie ma kilka linii takich wykrojników.

Pierwsza z nich, to “Happy’s by Erica”. Są to wykrojniki koloru zielonego w dwóch odcieniach – jasnym i ciemnym. Jasne to głównie wzory roślinne i kwiatowe, a także panele do przeplatania wstążek. Dziurek do haftu tam jak na lekarstwo, ale na upartego da się coś zdziałać w tym temacie 😉.

Jasnozielony wykrojnik Joy! Crafts Happy's by Erica

Ciemne to głównie wzory bożonarodzeniowe i znajdziemy tam już nieco większe pole do hafciarskich popisów.

Wykrojniki Happy's by Erica - choinka i łańcuch

Drugą serią w ofercie tego producenta są wykrojniki opisane na opakowaniu po prostu “Cutting, Embossing & Embroidery”. Są to produkty koloru czerwonego i wycinają ornamenty roślinne (zarówno uniwersalne, jak i np. bożonarodzeniowe). Z tej serii nie posiadam jeszcze żadnego wykrojnika (Skandal! Muszę koniecznie naprawić to niedopatrzenie! 😉), więc niestety nie mogę pochwalić się zdjęciem 😛.

Kolejna linia to “Cutting, Embossing & Embroidery by Chrissie”. Znajdziemy tu wykrojniki w kolorze szarym (z połyskiem) , które wycinają elementy ozdobne z motywami kwiatowymi.

brzegowy wykrojnik Joy! Crafts by Chrissie

Ostatnią serią są produkty opisane nazwami uroczystości, dla których zostały zaprojektowane (np. Christmas, Wedding, Condoleance) i dopiskiem “Cutting, Embossing & Embroidery”. Podobnie jak “Chrissie” są to wykrojniki szare (lecz tym razem matowe) , a spektrum wzorów jest bardzo różnorodne i uniwersalne.

Wykrojniki Joy! Crafts - okazje Wykrojnik Joy! Crafts Wedding

Nellie’s Choice

W ofercie tego producenta znajdziesz dwie linie produktów. 

Pierwsza z nich nosi nazwę “Happy Stitches”. Są to wykrojniki koloru różowego, o bardzo wielu wzorach. Znaleźć tu można zarówno proste kształty (np. koła, krzyż, kwiaty itp. ), jak i ramki w zestawach z napisami.

Wykrojniki Nellie's Happy Stitches

Druga seria tego producenta jest wynikiem cudownej współpracy z Ann Lütolf – wspaniałą producentką wzorów, znaną jako Ann’s Paper Art. Są to cztery komplety wykrojników w kolorze żółtym (jasno pomarańczowym?), których wzory możesz obejrzeć na poniższej fotografii.

Wykrojniki Ann's Paper Art

Oprócz tych opisanych powyżej, możesz do haftu matematycznego użyć każdego wykrojnika, który wycina przeszycia/ozdobny wzorek w formie kropeczek. Takim wykrojnikiem jest na przykład Spellbinders Pierced Delight, który docelowo wcale nie jest przeznaczony do haftu, ale dostrzegłam w nim spory potencjał 😉.

Wycinanka z wykrojnika Spellbinders Pierced Delight

Tak wygląda moja kolekcja wykrojników “matematycznych”. Niektórych używam bardzo często, a inne leżą w albumie i czekają na swój moment 😉. A ty? Masz jakieś w swojej kolekcji? A może właśnie ten tekst natchnął cię do kolejnych zakupów? Jeśli tak, to pamiętaj, że w Świecie Pasji znajdziesz cały dział z takimi wykrojnikami 😁.

6 komentarzy

 1. nie miałam pojęcia, że do haftu magnetycznego używa się wykrojników. Ilu to jeszcze człowiek nie wie…

  1. Author

   Zawsze powtarzam, że człowiek uczy się przez całe życie (a potem i tak głupi umiera)

 2. Muszę przyznać, że haft matematyczny stosuję sporadycznie i nie wiedziałam, że są do niego specjalne wykrojniki. Dziękuję za taką dawkę wiedzy 🙂

  1. Author

   Wiele osób nie ma o tym pojęcia 🙂
   Między innymi dlatego powstał ten tekst. Może gdyby więcej haftujących osób o tym wiedziało i kupowało wykrojniki, to firmy nie wycofywałyby się z ich produkcji 🙂

 3. nie wiedziałam że są wykrojniki do haftu matematycznego , ale chętnie skorzystam

 4. Author

  Jest ich już niestety coraz mniej, bo producenci wycofują się z ich tworzenia – nowe wzory nie powstają, a to co jest dostępne to niestety resztki starych sprzed kilku (lub nawet kilkunastu) lat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.