W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci pokrótce opisać jak wykonałam inspirację na obecne wyzwanie Bloga Kreatywnego. Jest to mixedmediowy obraz na tablicy malarskiej. W pracy użyłam kwadratowe ozdoby metalowe i przy użyciu kilku różnych preparatów i elementów zbudowałam przestrzenną strukturę.

Do wykonania tego projektu użyłam tablicy malarskiej. Jest to doskonała baza pod jakąkolwiek pracę z użyciem mediów. Tablica wykonana jest ze sklejki, która oklejona jest zagruntowanym płótnem malarskim. Dzięki czemu mamy twardą i świetnie przygotowaną powierzchnię do pracy z różnego rodzaju farbami i wodą. Tablice malarskie występują w różnych rozmiarach. Ja wybrałam rozmiar 13cm x 18cm, jest to mała baza a co za tym idzie niewielka przestrzeń do zagospodarowania. To był pierwszy raz kiedy użyłam tablicy malarskiej, ale już mogę powiedzieć, że lubię ją bardziej niż podobrazie. Z racji na to, że jest sztywna. Na podobraziu płótno jakby “wisi w powietrzu”, przez to ciężko mi docisnąć przyklejane elementy.

obraz na tablicy malarskiej

Przełamanie pustej strony

Praca z tzw. “pustą stroną” i jej przełamanie jest zazwyczaj dość trudnym zadaniem. Natomiast, jeśli tworzymy np. LO na papierze scrapowym to mamy już jakiś wzór i kolor, na którym możemy dodawać kolejne warstwy i elementy do budowania kompozycji. Jest jakiś punkt zaczepienia i przez to zdecydowanie łatwiej jest dobierać elementy i kolory do bazy. Więcej o przełamaniu syndromu pustej strony możesz poczytać we wpisie Kamili.

Mixedmediowy obraz – Ozdabianie tła

Jak już wspomniałam tablica malarska jest zagruntowana dlatego nie musisz już jej malować gessem. Budowanie tła zaczęłam od owinięcia bazy sznurkiem i nałożenia wzoru z szablonu przy użyciu pasty modelującej od 13 @rts.  Następnie dodałam po bokach mojej ulubionej pasty teksturowej Sand Paste z DecoArt. Nałożyłam ją przy użyciu szpachelki. Jeśli jeszcze nie znasz tej pasty piaskowej to koniecznie musisz spróbować użyć jej w swoich pracach! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mediami, to tym bardziej polecam Ci wypróbowanie tej pasty. Jest łatwa w użyciu i tworzy ciekawą chropowatą powierzchnię.

obraz na tablicy malarskiej

Mixedmediowy obraz  – Budowanie kompozycji

Kompozycję zaczęłam od układania kwadratów na pracy. Głównym motywem w mojej pracy miały być elementy metalowe i kaboszony. Ponieważ elementy metalowe są kwadratowe zdecydowałam, że przykleję je na bazy z kartonu, które też będą kwadratowe. W ten sposób uzyskałam efekt 3D. Odstające elementy w pracy świetnie nadają się do podkreślania szczegółów.

Chciałam, żeby kwadraty były w jakiś sposób ze sobą połączone dlatego na środek pracy nałożyłam jeszcze pastę pumeksową. Pasta ta ma w sobie drobne czarne ziarenka. Różni się znacznie od pasty piaskowej ponieważ po wyschnięciu jest bardziej grudkowata.

Wspominałam Ci już przy okazji wpisu o notatniku z sercem, że w swojej pracowni mam sporo staroci, które lubię wykorzystywać w moich pracach. W tej pracy wykorzystałam plastikowe elementy z starej bransoletki. Tak, te drobne niby gwiazdeczki kiedyś tworzyły bransoletkę!

obraz na tablicy malarskiej

Nakładanie kolorów

Po przyklejeniu wszystkich elementów i wysuszeniu przyszedł czas na najlepsze… Malowanie! Najpierw pomalowałam wszystkie elementy białym gesso. Dzięki temu farby lepiej rozprowadzają się i przyklejają do powierzchni. Do pomalowania całej pracy użyłam fluidów od Deco Art, kolor Yellow Oxide i English Red Oxide. W tych małych buteleczkach znajdują się silnie napigmentowane farby, wystarczy dosłownie odrobina aby pokryć sporą część pracy.  Na zakończenie wybieliłam całą pracę białym gesso. Całą pracę pomalowałam techniką suchego pędzla. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej techniki to gorąco polecam również ten wpis: Technika suchego pędzla – zastosowanie na czarnym projekcie.

obraz na tablicy malarskiej

Prace mixed – mediowe przy użyciu farb akrylowych, fluidów oraz białego lub czarnego gesso są zdecydowanie moimi ulubionymi pracami. Najbardziej lubię końcowe wybielanie pracy przy użyciu gessa. Wtedy dzieje się magia na projekcie. A Ty jakie prace mixed-mediowe lubisz najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.