Chcesz spróbować swoich sił w art żurnalingu, ale nie wiesz czy Ci się to spodoba i nie chcesz inwestować w profesjonalne żurnale? Jest na to sposób. Możesz wyszukać w piwnicy lub na strychu starą książkę lub kupić taką za bezcen w antykwariacie. Ten artykuł pomoże Ci w tym zadaniu.

 

P1011101

Na co zwracać uwagę przy wyborze książki do art żurnala?
Najlepsze są książki szyte i w twardej oprawie.
1. Zawsze zwracaj uwagę na trzon książki i kapitałkę – jeśli strony luźne lub trzon się rozpada, to książka nie jest odpowiednia do art żurnalingu. –> budowa książki.

Książka szyta:

P1011107

Książka klejona:

P1011110
2. wybierając książkę dobrze sprawdzić czy rozkłada się na płasko – to ułatwia proces twórczy.

Książka szyta:

P1011108

Książka klejona:

P1011109

P1011111
3. Warto też zwrócić uwagę na jakość papieru (gładki najlepszy) – papier nie powinien być zbyt cienki i porowaty, gdyż będzie zbyt chłonny.
4. Rozważ również wybór okładki oraz treści i grafiki książki. Jeśli zamierzasz zachowywać widoczny druk może to być ważne dla efektu końcowego.
5. Nie wybieraj książki, która jest tak stara, że ​​strony się kruszą, albo takiej, która śmierdzi stęchlizną lub pokryta jest pleśnią – praca z takim żurnalem raczej nie będzie należała do najprzyjemniejszych i odprężających czynności.
6. Rozmiar książki nie ma znaczenia, o ile to Ty nie masz jakichś specjalnych preferencji, dobrze jest aby książka miała minimum 300 stron (jak ma mniej to też nie problem).
Jeśli książki, które wpadły Ci w ręce takie nie są, to też nie problem, bo są i na to sposoby.
Podpowiedź: Możesz takiej książki użyć jako papier do tworzenia struktury i warstw tła, możesz użyć poszczególnych słów do tworzenia cytatów – tak więc nie ma obawy, że się zmarnuje.

Mamy już wybraną książkę, teraz pora przygotować ją do tworzenia – jak to zrobić?

1. Należy zmniejszyć je objętość o połowę – pewnie spytasz dlaczego? To proste – wpisy zwiększają objętość żurnala, więc z czasem może on przestać mieścić Twoje wpisy.
Zanim jednak zaczniesz wyrywać strony przejrzyj książkę, może znajdą się strony, które przykują Twoją uwagę np.: ozdobny nagłówek lub czcionka, ciekawa grafika, schemat itd. Oznacz te strony, aby ich nie wyrwać podczas usuwania zbędnych kartek.
Zasada jest taka: zostaw dwie kartki, usuń dwie kartki, zostaw dwie kartki – ja osobiście zostawiam dwie a usuwam trzy lub cztery.
Podpowiedź: Nie wyrzucaj usuniętych stron. Możesz je wykorzystać do tworzenia wpisów w postaci: tła, warstw czy słów.

2. Pora na sklejanie stron w celu ich wzmocnienia. Dla osób z perfekcjonizmem może to być dość frustrujące zajęcie, więc przypominam, że art żurnal nie musi być “doskonały” ani “idealny”, a wszelkie nierówności dodadzą oryginalnego charakteru naszemu żurnalowi.
Można używać kleju introligatorskiego jak i gel medium. Zacznij od nakładania kleju od środka do brzegu. Po złożeniu klejonych stron należy je wygładzić (kością introligatorską lub wałkiem), aby usunąć bąbelki powietrza.
Podpowiedź: Najlepiej sklejać zewnętrzne strony tych usuniętych, wtedy ukryjemy wszelkie niedoskonałości.

3. Strony na których zamierzasz pracować pokryj podkładem (gesso) – możesz to robić na bieżąco, możesz również przygotować sobie kilka na później.
Podpowiedź: Jeśli zamierzasz tworzyć z użyciem wielu mediów, to dobrze jest zabezpieczyć art żurnal taśmą maskującą (np. malarską) na łączeniu kart – zapobiegnie to przeciekaniu płynnych mediów na inne strony.

P1011121

P1011116

P1011117

Do przemyślenia:

Mi osobiście było ciężko żurnalować w książce, dlatego zaczęłam od zeszytów. Byłam wychowywana w szacunku do książek i zawsze dbałam o swoje podręczniki i książki w mojej biblioteczce (nadal mam niezły zbiorek książek z dzieciństwa). Dlatego książki które wybierałam do alterowania czy art żurnalingu są takimi, które: są niepotrzebne, niechciane, zawierają nieaktualne treści. W ten sposób nadaję książkom drugie, nowe życie – zmieniają się w coś ważnego i wartościowego.

Ja swoje książki do przemian (alterowania) uratowałam przed myszami.

P1011102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.