Prowadzisz swój art journal? A może chcesz dopiero zacząć? Wiele osób na początku zmaga się z syndromem pustej strony. Jednak są i na nie sposoby. Z kolei czasem chcesz tworzyć w art journalu, ale nie masz czasu na przygotowanie tła. Dlatego uważam, że warto sobie wykonać trochę takich wstępniaków. Podrzucę Ci moje sposoby na tła. Niektóre możesz wykonać szybko, inne pewnie zajmą chwilkę, ale nie musisz kończyć wszystkiego za jednym posiedzeniem.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z art journalem, to pamiętaj, że nie musisz mieć wszystkich preparatów od razu. Zacznij działać z tym co masz, np. z papierem i klejem – to ma każdy 😉

Kolaż

Jednym z wariantów tła w art journalu jest kolaż. Jest on idealny zarówno dla spożytkowania wszelkich resztek papierowych jak i dla zrecyklingowania różnego rodzaju papierów. Wielkość kawałków nie ma znaczenia – wszystko zależy od Ciebie. Dodatkowo możesz do takiego tła wykorzystać również wycinanki z wykrojników czy dziurkaczy. 

sposoby na tła - kolaż

Mgiełki

Najprostszym sposobem na zrobienie tła jest spryskanie stron mgiełką lub mgiełkami. W zależności od tego jakich mgiełek użyjesz taki otrzymasz efekt. Zupełnie inaczej wyglądać będą płynne tusze distress, inaczej płynne tusze distress oxide, a jeszcze inaczej mgiełki z miką czy mgiełki glossy spray. 

sposoby na tła - mgiełki

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby po wysuszeniu pierwszej warstwy dodać kolejną z użyciem szablonów czy masek.

Farby akwarelowe

Idąc za tropem możesz wykorzystać farby akwarelowe czy to w kostkach czy w proszkach. Możesz malować poszczególne sekcje albo malować abstrakcyjnie. 

sposoby na tła - akwarele

A może po prostu, kleksy, plamy, chlapania i zacieki?  Wszystko zależy od Twojego pomysłu. 

Poduszki z tuszem

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie tuszów w padach – czy to do tuszowania, czy też do akwarelowego tła. Jeśli Twój pad zawiera tusz wodoreaktywny, to możesz odbić go bezpośrednio na powierzchni strony i spryskać wodą. Podobnie jak poprzednio możesz pracować warstwami aby dodać tłu ciekawszy wygląd.

sposoby na tła - tusze

Kredki żelowe

Ja lubię również pobawić się kredkami żelowymi – dają efekty akwareli lub pasteli. Możesz je wykorzystać do stworzenia bazy tła, jak i do dalszego zdobienia. 

sposoby na tła - kredki żelowe

Wszystkie powyższe tła są wodorekatywne, więc jeśli zamierzasz dalej pracować z mediami rób to ostrożnie, aby nie zepsuć już wypracowanego efektu. W większości przypadków możesz też zabezpieczyć powierzchnię preparatem Distress micro glaze przed nakładaniem dalszych warstw. 

 

Farby akrylowe

Moim najbardziej ulubionym preparatem permanentnym do tworzenia tła jest farba akrylowa. Nie wiem czy ze względu na permanentność, czy na uniwersalność, a może ze względu na samo krycie powierzchni.

Można ją nakładać na wiele sposobów:

  • palcami
  • aplikatorem
  • chusteczką
  • pędzlem
  • gąbką
  • wałkiem
  • szpachelką
  • pędzlem silikonowym
  • kartą płatniczą
  • z użyciem płytki żelowej

Co więcej z jej użyciem możesz również dodawać zdobienia przez szablon. 

Możesz również bawić się możliwościami farb akrylowych

sposoby na tła - farby akrylowe

jak i wykorzystać różne techniki z nimi związane np. sgraffito

 

Reasumując:

Nie ma złego i dobrego sposobu na stworzenie tła do wpisu. Każdy działa w sposób jaki lubi i w stylu w jakim lubi. Dodatkowo możesz testować różne pomysły żeby sprawdzić co Ty lubisz i jak najlepiej Ci się pracuje. Jako że wszyscy jesteśmy zaganiani i nierzadko przydałaby nam się dłuższa doba, to warto pomyśleć nad długością procesu twórczego. Moim najbardziej ulubionym sposobem jest farba akrylowa nakładana gąbeczką lub kartą płatniczą. 

Farba szybko schnie i mogę pracować z kolejnymi warstwami, np. dodać stemplowanie tuszami archivalnymi .

Nie zapomnij również, że wszelkie te pomysły, techniki i produkty możesz łączyć ze sobą co daje jeszcze więcej możliwości. Tak samo wspominana niedawno neurografika jest interesującym sposobem na tło w art journalu.

sposoby na tła - neurografika

Ciekawa jestem czy moje sposoby na tła w art journalu zainspirują Cię do testów i działania. Daj znać jak Ci poszło. Nie zapomnij oczywiście dobrze się przy tym bawić 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.