Jakiś czas temu pisałam o “znikającym pigmencie”, wspominałam tam o użyciu stempli do jego zdejmowania. Dziś chciałabym bardziej rozwinąć technikę znaku wodnego, czyli stemplowanie wodą. 

 

Technika stemplowania wodą zwana jest również stemplowanym efektem ducha, czyli ghost stamping. Nie jest to nic przerażającego i nadprzyrodzonego, a efekty przyciągają oko. Tła tego typu możesz wykorzystywać w tworzeniu kartek, layoutów czy teł w art journalu.

Przed rozpoczęciem zabawy przygotuj sobie różnego rodzaju tuszowane tła. O tuszowaniu już pisałam wcześniej TUTAJ. Korzystaj z tuszów wodoreaktywnych, na przykład z tych bardziej popularnych: distress ink, distress oxide. 

 

Stemplowanie wodą – stemple

Technika ta polega na wykonywaniu odbitek wodą, ale nie trzeba w niej wykorzystywać jedynie stempli.

Stempel spryskaj wodą z atomizera. Nie przesadzaj z ilością wody żeby nie powstał wielki wodny kleks zamiast wzoru stempla. Wykonaj odbitkę na uprzednio przygotowanym tle. Nie zdejmuj stempla od razu, poczekaj chwilę aż woda aktywuje pigment. Następnie zabierz stempel i przytknij do tła suchy ręcznik papierowy, aby zebrać resztkę wody. Nie pocieraj żeby nie rozmazać.

Podpowiedź: jeśli obawiasz się zbyt dużej ilości wody na zbyt delikatnym wzorze stempla, to wodę możesz nakładać gąbeczką.

Stemplowanie wodą – szablony

Szablon spryskaj wodą z atomizera. Nie przesadzaj z ilością wody żeby woda nie ściekła podczas obracania. Połóż go mokrą stroną na uprzednio przygotowanym tle (zrób to jednym ruchem). Połóż ręcznik papierowy i coś płaskiego, następnie dociśnij. Podobnie jak poprzednio pigment potrzebuje czasu, aby woda go aktywowała. Po chwili zdejmij szablon z tła i przytknij do tła suchy ręcznik papierowy, aby zebrać resztkę wody. Nie pocieraj żeby nie rozmazać.

 

Stemplowanie wodą – foldery

Otwórz folder, wybierz stronę którą chcesz odwzorować i spryskaj ją wodą z atomizera. Nie przesadzaj z ilością wody żeby woda nie ściekła podczas obracania. Połóż go mokrą stroną na uprzednio przygotowanym tle (zrób to jednym ruchem). Dociśnij i chwilę przytrzymaj pigment potrzebuje czasu, aby woda go aktywowała. Po chwili zdejmij płytkę z tła i przytknij do tła suchy ręcznik papierowy, aby zebrać resztkę wody. Nie pocieraj żeby nie rozmazać.

Aby nie uzyskać przypadkiem lustrzanego odbicia w przypadku folderów z literkami i cyframi pamiętaj, że folder ma tylko jedną stronę pozytywną.

Dodatkowo do stemplowania wodą możesz użyć również przedmiotów recyklingowych, np.: folii bąbelkowej.

Reasumując.

Efekty będą uzależnione od ilości wody i pełności wzoru danego stempla czy szablonu. Natomiast ostateczny wygląd będzie najlepiej widoczny po wysuszeniu tła.

Oczywiście tusze Distress Oxide w kontakcie z wodą utleniają się (oksydują), więc tu efekt będzie inny niż przy zwykłych tuszach typu dye ink. 

Zauważyłam również, że bardziej kontrastujący rezultat otrzymasz używając ciemniejszych kolorów tuszów distress oxide (patrz pierwsze i drugie zdjęcie).

Podpowiedź: zdjęty pigment możesz odbić na innej bazie.

Tak naprawdę stemplowanie wodą nie jest trudne i nie ma dobrego ani złego sposobu na jego wykonanie. Raczej nigdy nie uzyskasz tego samego efektu – prawie tak samo jak przy ink smooshing. Ćwicz, testuj i eksperymentuj. Baw się dobrze – pozwól wodzie wykonać robotę. 

Daj znać czy wykorzystujesz stemplowanie wodą w swoich pracach. Może masz jakieś inne pomysły do rozwinięcia tej techniki, chętnie je poznam.

2 komentarze

  1. Ciekawe czy to by wyszło gdyby zamiast tuszy użyć farby akwarelowej i nie pomalować szablon, a później zpsikac wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.